28 лютого керівники провідних українських медіагруп (StarLightMedia, 1+1 media, «Медіа Групи Україна» та Inter Media Group) зустрілися з Президентом України Володимиром Зеленським та обговорили проблеми навколо телевізійного мовлення, які виникли після кодування чотирма групами супутникового сигналу 22 популярних телеканалів у ніч з 28 на 29 січня. Цій зустрічі передувало засідання року депутатів Верховної Ради України від 21 лютого 2020 року, на якому більшістю голосів було ухвалено рішення про підтримку Радою запиту депутата від партії «Слуга народу» Миколи Задорожного до президента Володимира Зеленського про введення мораторію на кодування супутникового телевізійного сигналу українських телеканалів. На думку нардепа, кодування може загрожувати національній безпеці України. У той же день 1+1 media звернулася до президента з проханням заслухати аргументи медіагруп, правовласників, супутникових платформ і всіх зацікавлених сторін шляхом відкритого обговорення, враховуючи той факт, що «мораторій неможливо накласти на кодування каналів з урахуванням того, що мовлення каналів у закодованому вигляді прописано як обов’язкова умова у ліцензіях каналів, які видав їм регулятор». А «Медіа Група Україна» у своїй заяві наголосила, що «кодування супутникового сигналу українських телеканалів – логічний, цивілізований крок у розвитку медійного ринку».
У процесі діалогу медіагруп з президентом було погоджено, що до 16 березня 2020-го групи забезпечать запуск некодованих міжнародних супутникових версій загальнонаціональних українських телеканалів – один канал від кожної. Тоді глава держави підкреслив, що це питання відноситься не тільки до бізнесу медіагруп, а й до стратегічного захисту інформаційної безпеки України. Адже внаслідок кодування сигналу, за словами президента, не всі українці можуть вільно дивитися понад 20 головних телеканалів.
«Телекритика» вирішила розібратися, чи всі учасники зустрічі виконали свої зобов’язання.
Група StarLightMedia, у якої не було міжнародних версій каналів, вже 6 березня отримала ліцензію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на міжнародний канал ICTV Ukraine і заявила, що мовлення почнеться на відкритому супутнику 16 березня – у терміни, узгоджені з Офісом Президента України.
«Ідея створення телеканалу почалася зі звернення президента до представників ЗМІ. Після кодування українських телеканалів до президента почали надходити листи від українців, які живуть за кордоном і на окупованих територіях і хочуть дивитися українське телебачення. Найбільші медіагрупи погодилися створити чотири міжнародні версії своїх телеканалів ще й для того, щоб підтримати тих, хто не має можливості під’єднати платне ТБ», – прокоментував президент медіахолдингу StarLightMedia Олександр Богуцький.
Трансляція телеканалу здійснюється переважно на базі телеканалу ICTV та його інформаційних продуктів і має розважальні продукти Нового каналу та СТБ. Сітка нового міжнародного каналу не дублює сітку закодованих мовників повністю, а лише має ті телевізійні продукти, мовлення яких у відкритому доступі узгоджується з правовласниками контенту. Програми ICTV Ukraine українською глядачі можуть дивитися за кордоном, на тимчасово окупованих територіях і в анексованому Криму.
«Медіа Група Україна» залишила незакодованим національний інформаційний телеканал «Україна 24», запуск якого відбувся 16 грудня 2019 року. На телеканалі є доступ до новин країни, виходять авторські програми журналістів і ведучих. За повідомленням прес-служби каналу, «програмна сітка каналу зараз формується і наповнюється якісним, потрібним глядачеві контентом».
На «Україні 24» також транслюються програми й національного телеканалу «Україна»: політичне ток-шоу «Свобода слова Савіка Шустера», проєкт журналістських розслідувань «Гучна справа», суспільно-резонансні проєкти «Контролер» і «Слідами …».
Національний інформаційний телеканал «Україна 24» зараз доступний на території Європи й Північної Америки на трьох супутниках: Hot Bird, Eutelsat 9 градус та Astra ».
У МГУ також акцентують, що канал «Україна» розкодований не буде: «Якщо говорити про національний телеканал «Україна», то він розкодований не буде. Ми проходили довгий процес кодування з тією метою, щоб у нашій країні розвивався платний ринок, який дозволить розвиватися і всій індустрії контенту. Такий само досвід існує практично у всіх країн світу. Якщо ми подивимося на кращі приклади – приватні європейські, комерційні канали з якісним розважальним контентом, то всі вони закодовані».
Inter Media Group залишила відкритим сигнал міжнародної версії телеканалу «Інтер» – канал «Інтер +», супутникова трансляція якого ведеться на територію європейських країн з 2003 року. Мовлення ведеться через супутник Astra 4A, канал можна дивитися через звичайні супутникові тюнери.
«« Інтер +» транслює програми «Речдок», «Ранок з Інтером», «Стосується кожного»,«Корисну програму»,« Готуємо разом», фільми та серіали власного виробництва. А інформаційні програми виходять на «Інтер +» синхронно з ефіром на «Інтері».
«Програмна сітка телеканалу формується з урахуванням того, що глядачі дивляться «Інтер +» у різних часових поясах – крім європейських держав трансляція також ведеться і на територію країн Північної Америки, Центральної Азії та Близького Сходу. Тому більшість серіалів і програм (зокрема й інформаційних) виходять в ефір у повторі для різних часових поясів» – повідомляє прес-служба «Інтера».
У рамках виконання домовленостей між медіагрупами та президентом, 1 березня 2020 року телеканал групи 1+1 media, 1+1 international, почав тестове мовлення у незакодованому вигляді з супутника SES Astra 4А. 1+1 international доступний для вільного перегляду супутниковими абонентами у форматі MPEG-2 / DVB-S. Ці параметри підтримуються усіма тюнерами FTA-прийому, а тому все супутникові абоненти можуть вільно приймати сигнал каналу на всій території покриття супутника, зокрема в Криму, в Донецькій і в Луганській областях.
У той самий час на цьому ж супутнику, SES Astra 4А, група запустила тестову відкриту версію інформаційно-аналітичного телеканалу «УНІАН ТБ», який до 1 березня мовив у прогресивнішому форматі DVB-S2 / MPEG-4. Обидва телеканали зайняли місця на транспондері 12130 МГц, з яких раніше здійснювали мовлення телеканали «Україна» та «НЛО ТБ».
Канал «УНІАН ТБ» змінює програмну концепцію і видаляє з наповнення розважальні телевізійні продукти, зосереджуючись лише на інформаційно-аналітичному мовленні, що дозволяє каналу мовити на відкритому супутнику та інформувати глядачів про актуальні новини. За повідомленням 1+1 media, це буде зазначено у ліцензії каналу найближчим часом. Також, у коментарі «Телекритиці» у прес-службі групи звернули увагу, що «для того, щоб кодування відбулося, було здійснено багато технічних процесів, які є незворотними, тому здійснити повноцінне «розкодування» каналів поки неможливо». Там також зазначили, «що більшість абонентів, яка звикла дивитися телебачення на супутнику безкоштовно, залишилася без доступу до звичних телевізійних програм, однак кодування є вимушеним кроком для захисту прав правовласників контенту», а тому у групі сподіваються, що «ті абоненти супутника, які донині не визначилися зі способом перегляду ТБ після кодування, все ж оберуть легальний спосіб перегляду телебачення, що відкриє їм доступ до ширшого вибору телеканалів та передач, ніж пропонують чотири некодовані міжнародні версії телеканалів медіагруп і державні телеканали, які мовлять із супутника у відкритому форматі».
Однак це не всі зобов’язання, які повинні були виконати представники індустрії на зустрічі з президентом. Для комплексного розв’язання проблеми з доступом українців до інформації Зеленський також запропонував провайдеру ефірного цифрового телебачення «Зеонбуд» до 4 березня 2020 року вжити заходів для зміни модуляції сигналу, що має розширити покриття цифрового телебачення на території держави та полегшити доступ населення до телемовлення.
Також «Зеонбуд» до 1 травня 2020 року має забезпечити установку цифрових передавачів у 47 населених пунктах України відповідно до раніше взятих зобов’язань, а також модернізувати наявні антенно-фідерні системи для всіх прикордонних територій.
«Телекритика» намагалася додзвонитися в «Зеонбуд» і двічі відправляла оператору запити, щоб дізнатися, чи виконуються домовленості. Однак поки редакція не отримала відповіді.
Доповнюється …
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!