Уряд змістить дату повного відключення ефірного аналогового телебачення на шість місяців – з 1 січня на 1 липня 2020-го. Причина – невирішені питання з монополією єдиного провайдера ефірного цифрового телебачення «Зеонбуд» і регіональними аналоговими телеканалами, які залишилися без цифрових ліцензій. Про це йшлося 24 жовтня на міжвідомчій робочій групі з переходу на ефірну цифру, яка проводиться при Держспецзв’язку. Дану інформацію «Телекритиці» підтвердили учасники зборів.
Офіційною причиною для відстрочки стало невирішене питання місцевих аналогових компаній, які не мають ліцензій на цифрове мовлення. Держвідомства проситимуть уряд внести зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України, продовживши термін дії аналогового стандарту мовлення для місцевих компаній без цифрових ліцензій до 31 червня 2020 го (замість нині прописаної дати – 31 грудня 2019 року). Подібне уявлення уряду зазвичай готує Держспецзв’язку.
Як писала «Телекритика», в жовтні минулого року місцеві телеканали, які мають ліцензії на ефірне аналогове мовлення і хотіли вести мовлення в цифровому стандарті DVB-T2, повинні були подати до Нацради з питань телебачення і радіомовлення заявки на прорахунок цифрових частот за спеціальною процедурою, яку склали Нацрада та Держцентр радіочастот (УДЦР). Всього заявки подали понад 70 телеканалів із 19 областей України. В УДЦР прорахували частоти під локальні мультиплекси багатоканального мовлення потужністю 10 Вт, після чого Нацрада влітку оголосив конкурс мовників. Місцеві телеканали повинні об’єднатися для створення оператора телекомунікацій. У вересні «Телекритика» писала про місцеві конкурси в Дніпрі, де на п’ять місць в локальній цифрі претендують10 місцевих телеканалів.
Як і раніше, невирішеним залишається конфлікт Концерну РТТ і “Зеонуду”. Як повідомлялося, в січні між ними виник конфлікт через непідписання договору про співпрацю на 2019-й – компанії не домовилися про ціну за надані Концерном РРТ послуги для «Зеонбуду». Через відсутність договору з «Зеонбудом» на 2019-й, КРРТ погрожував відключити ефірну цифру 18 березня – напередодні президентських виборів. Компанії повинні були домовитися про нові тарифи до 1 травня, але цього не сталося, після чого стало відомо про судові позови компаній з метою підписання контракту на своїх умовах.
3 жовтня парламент прийняв закон, який змусить «Зеонбуд» замінити іноземних власників українськими, інакше компанія втратить свою ліцензію. Закон поки не підписаний президентом, він набуде сили через місяць після опублікування.
Як повідомлялося раніше, в квітні стало відомо, що у «Зеонбуду» з’явилися 4 нових власника: п’ять латвійців замінили трьох кіпріотів із часткою володіння 75%, решта 25% залишилися британцю. Угода з латвійцями відбулася 11 листопада 2018 року. Експерт ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова припустила, що п’ятий Президент України Петро Порошенко міг стати одним із акціонерів провайдера після відключення ефірного аналога. Раніше компанію пов’язували з Рінатом Ахметовим, Валерієм Хорошковським і Олександром Януковичем, сірим кардиналом провайдера називали екс-регіонала, екс-нардепа «Оппоблока» Юрія Мороко, який є креатурою Рината Ахметова. Чотири провайдерські ліцензії “Зеонбуду” виходять 9 грудня 2020 го.
Відзначимо, відключення в ефірному «аналозі» загальнонаціональних телеканалів сталося 1 вересня 2018-го за винятком прикордонних територій із Росією та окупованих нею територій Донбасу та Криму. В аналоговому ефірі інших регіонів залишилися тільки місцеві та регіональні телеканали, в яких немає цифрових ліцензій.
Нагадаємо, 12 жовтня уряд звільнив із посади голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації Леоніда Євдоченка. 16 жовтня Держспецзв’язку отримала нового керівника. Ним став Валентин Петров, який раніше обіймав посаду голови служби з питань інформаційної безпеки апарату РНБО.
Фото: pixabay
Підписуйтесь на «Телекритику» в Telegram та у Facebook!