«Репортери без кордонів» (RSF) склали всесвітній індекс свободи преси 2020 року, згідно з яким майбутнє десятиліття стане вирішальним для майбутнього журналістики. Про це повідомляється на сайті організації.
Причиною тому стане пандемія Covid-19, яка підкреслить і посилить багато криз, що загрожують праву вільно спілкуватися і отримувати незалежну і вірогідну інформацію.
В індексі передбачається, що наступні 10 років будуть мати вирішальне значення для свободи преси через кризи, що збігаються і впливають на майбутнє журналістики: геополітичну кризу (через агресивність авторитарних режимів); технологічну кризу (через відсутність демократичних гарантій); демократичну кризу (через поляризацію і репресивну політику); кризу довіри (через підозри та навіть ненависть до ЗМІ); і економічну кризу (зубожіння якісної журналістики).
Організація пише, що існує чітка кореляція між придушенням свободи ЗМІ у відповідь на пандемію коронавірусу і рейтингом країни в індексі. Наприклад, Китай (177 місце) та Іран (173 місце) піддали цензурі свої великі спалахи коронавірусу. В Іраку (162 місце) влада позбавила Reuters ліцензії на три місяці після того, як видання опублікувало статтю, яка ставить під сумнів офіційні дані про коронавірус. Навіть у Європі прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (на 89 місці) ухвалив закон «Про коронавірус», який передбачає покарання у вигляді тюремного ув’язнення на термін до п’яти років за неправдиву інформацію про пандемію.
Очолює індекс четвертий рік поспіль Норвегія, за нею йдуть Фінляндія і Данія. Швеція (на 4 місці) і Нідерланди (на 5 місці) впали у рейтингу через зростання кібер-харассмента. У кінці рейтингу також відбулися невеликі зміни: Північна Корея (на 180 місці) посіла останню позицію у списку, яку раніше займав Туркменістан, а Еритрея (178 місце) продовжує залишатися країною з найгіршим рейтингом в Африці.
У Малайзії (101 місце) і Мальдівах (79 місце) зареєстрований найбільший прогрес в індексі 2020 року: країни піднялися на 22 і 19 позицій вище через зміну уряду. Третій за величиною стрибок був у Судану (159 місце), який піднявся на 16 місць після зміни Омара аль-Башира. Список найзначніших знижень в індексі 2020 року очолює Гаїті, де журналісти часто стають жертвами жорстоких загальнонаціональних акцій протесту протягом останніх двох років (знизилася на 21 місце, тепер займає 83 позицію).
Рейтинг України також покращився: країна вперше потрапила у топ-100 і посіла 96 місце (у порівнянні з 102-м у 2019 році).
На думку виконавчого директора Інституту масової інформації Оксани Романюк, Україна підвищилася у рейтингу лише через падіння інших країн.
“В Україні не покращилася свобода слова, і підняття у рейтингу є лише технічним – внаслідок падіння інших країн. Навпаки, за сукупністю балів “Репортери без кордонів” зафіксували погіршення ситуації зі свободою слова в Україні”, – зазначила Оксана Романюк. За її словами, основними викликами залишаються безкарність і фізична агресія щодо журналістів, тиск медіавласників, недофінансування “Cуспільного”.
Читайте також:
Україна на 102 місці у світовому рейтингу свободи преси
Уровень свободы интернета в мире ухудшается девятый год подряд — исследование
Протягом березня та квітня в Україні зафіксовано 15 порушень свободи слова
Глобальная свобода слова снижается 14 год подряд — исследование
Фото: RSF
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!