Член наглядової ради «Укрзалізниці», колишній народний депутат і журналіст Сергій Лещенко дав велике інтерв’ю кореспонденту «Бабеля» Марії Жартовської. Однак опублікувати інтерв’ю цілком видання не зможе: вперше в його історії спікер заборонив це робити і вимагав дати йому самостійно попрацювати з перевинником. Про це сказано на сайті «Бабеля».
«Згідно із законом, він може зняти відповіді, але не може зняти наші питання – про те, як він потрапив на роботу в УЗ, про свою високу зарплату, ключові завдання, свій Telegram-канал з інсайдами та про проблеми влади з олігархами, – пише «Бабель». – Ми публікуємо головні теми інтерв’ю та бонус – історію боротьби депутата Лещенка з нормою про необхідність узгоджувати інтерв’ю. Він навіть подавав відповідний законопроєкт, який так і не став законом».
Редакція пояснює, що тиждень тому кореспондент «Бабеля» Марія Жартовська домовилася про інтерв’ю з Сергієм Лещенком. Дати інтерв’ю Лещенко погодився за умови, що вона погодить текст до публікації. Погоджувати інтерв’ю українських журналістів зобов’язує закон, тому редакція погодилася. Бесіда тривала понад дві години, а повна розшифровка інтерв’ю зайняла 37 сторінок. Редакція скоротила текст до прийнятних для онлайн-формату розмірів, деякі питання об’єднала, підкресливши, що не спотворила при цьому слів спікера і точно передала суть відповідей.
«Остаточний текст ми вислали на узгодження. Узгодити текст Сергій Лещенко відмовився, пославшись на те, що розмова була значно більшою і повнішою, попросив первинник усієї бесіди та запропонував самостійно попрацювати над текстом. Таку пропозицію редакція отримала від спікера вперше. На пропозицію редакції вказати на неточності, спотворені цитати або інформацію Сергій Лещенко відповів відмовою і вимагав надати повну розшифровку», – пише видання. – Редакція «Бабеля», як й інші ЗМІ, змушена узгоджувати тексти інтерв’ю зі спікерами та у разі невиконання цієї норми ризикує отримати судовий позов і грошовий штраф. Але герої наших інтерв’ю не можуть використовувати сайт як зручний для них медіамайданчик і самостійно «працювати з розшифровками» текстів, видаючи їх за роботу редакції. Вони можуть вказати на фактичні помилки або неточності, спотворені через скорочення висловлювання, попросити не давати вирвані з контексту фрази.
«Бабель» нагадує, що у 2015 році право журналістів не погоджувати інтерв’ю зі спікером відстоював сам Сергій Лещенко. Разом з іншими депутатами він навіть подав законопроєкт, який повинен був скасувати цю норму. За п’ять років парламент так і не зробив цього. Відповідна норма є і в новому законопроєкті «Про медіа», який Рада відправила на повторне перше читання.
Через недосконалість українського медіазаконодавства та ризик програти справу у суді у разі публікації інтерв’ю, редакція «Бабеля» опублікувала лише список ключових тем інтерв’ю з Лещенко без його відповідей.
Нагадаємо, «Бабель» знову почав працювати навесні цього року.
Читайте також:
Чи повинен журналіст погоджувати інтерв’ю
8 журналістських розслідувань, які вплинули на історію незалежної України
Гусєв і Коберник повідомили про закриття інтернет-ресурсу «theБабель»
Фото: скріншот «Бабель»
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!