«Якби ви були невинні, ви б мені врізали», – спостерігаючи реакцію батька, каже Данило Романов, повторюючи слово в слово репліку Патріка Джейна. Але, якщо в американській версії стає зрозуміло, що таке твердження детектива-аматора взяло батька за живе, то в українській глядач задається запитанням: «А цей тато з кам’яним обличчям взагалі може когось вдарити? Вбити?!»
Перше, що впадає у вічі в українській адаптації – погана гра акторів. І якби не харизма та ізраїльський акцент Єхезкеля Лазарова, можна було б подумати, що на екрани повернулася мода на італійські комедії дель арте. Причім головні ролі в серіалі «Менталіст» для Анастасії Мікульчиної, Ігоря Оробея і Нодара Сірадзе далеко не дебютні.
Образ Данила Романова і зовнішність Єхезкеля Лазарова зійшлися, як зірки на небі. В одному кадрі він дивиться з-під брів, повторюючи погляд романтичного героя Хав’єра Бардема («Вікі, Крістіна, Барселона»), в іншому – імітує недбалість Луї Гарреля («Всі пісні тільки про кохання»), а якщо приправити цей образ запальністю і геніальністю Бенедикта Камбербетча (серіал «Шерлок») – на виході отримаємо комбінацію якостей, яка є запорукою успіху екранного героя.
«Менталіст – це іменник. Людина, що використовує гостроту розуму, гіпноз і силу навіювання»
Задовго до прем’єри серіалу у Star Media підкреслювали, що головна сюжетна лінія в «Менталісті», яка будується на історії та пошуку вбивці Червоного (Кривавого) Джона, буде змінена. Робилося це, щоб уже знайомі з американською версією глядачі не втратили інтересу і не знали, що буде в фіналі нашого «Менталіста». Поки відомо, що в українській версії серіалу змінили ім’я серійного вбивці з «Джон» на «Демон». А от чому «Демон» – зовсім незрозуміло. Здавалося б, в Україні під фанфари декомунізації якраз і варто було б назвати вбивцю «Червоний».
Але ні – напевно, сценаристи вирішили, що «Демон» звучить значно загадковіше і страшніше для українського глядача. Наступний момент серіального окультизму – «Тибетська книга мертвих» у руках Данила Романова. До речі, в американській версії серіалу Патрік Джейн теж не відмовляв собі в читанні книжок, але при цьому побачити, що читає актор, глядачам особливо не вдавалося. В українському «Менталісті» книжка про життя і переродження в пілотній серії у поєднанні з серійним вбивцею Демоном може лише побічно наштовхнути глядачів на думку, що, ймовірно, саме містикою і окультизмом вирізнятимуться кульмінація і розв’язка серіалу.
Другий момент, в якому українські сценаристи сліпо повторили американських, – сонцезахисні окуляри. Що спадає на думку, коли йдеться про Каліфорнію, де знімався американський «Менталіст»? Море, пляж, сонце, пальми. За таких погодних умов, навіть якщо ти не спецагент, без окулярів не обійтися. У серіалі ж в українській версії погода похмура. Можливо, сценаристи вирішили, що наші глядачі просто не зрозуміють, як можна виходити з машини преміум-класу, не знімаючи сонцезахисних окулярів.
У підсумку, поки що український серіал «Менталіст» складається з одного сезону, в якому заплановано 16 серій. Для порівняння, в американському першому сезоні – 23 серії, а загалом сезонів вийшло сім. Тож поки що не зрозуміло: чи то українські сценаристи втиснули всі сім сезонів «Менталіста» в 16 серій одного, чи то на нас чекає тривале продовження.
Нагадаємо, виробництво серіалу здійснював продакшн Star Media. «Менталіст» можна буде подивитися з понеділка по четвер о 21:30 на телеканалі ICTV.