Гендиректор групи 1+1 medіa Ярослав Пахольчук дав інтерв’ю УНІАН, у якому розповів про причини кодування супутникових сигналів телеканалів медіагруп та пояснив, чому розкодування національних каналів неможливе технологічно.
«Кодування супутника – це обов’язкова умова існування національного медійного розважального ринку, умова його розвитку і це вимога наших міжнародних партнерів у частині того, що ми порушуємо їхні авторські права», — розповів він.
Також Ярослав Пахольчук пояснив, чому розкодування національних каналів неможливе технологічно: «По-перше… відбулося дуже багато процесів, які, по суті, є безповоротними. По-друге, навіть якщо ми розкодуємось, від 50% до 70% людей, які дивилися супутник, вже не зможуть прийняти новий розкодований сигнал, бо він все одно буде інакшим. Тому на нараді з президентом ми навели низку причин і домовились про те, що розкодування бути не може… Змінилась модуляція на супутнику або технічні параметри. У нас був формат даних MPEG2/DVB-S, а сьогодні це новіший MPEG4/DVB-S2. За старого формату на нашому транспондері – це супутникова ємність – мовило, грубо кажучи, 12 каналів. Сьогодні їх вже 24. Якщо я повернусь у стару технологію, куди я подіну інші 12 каналів? Нікуди. Відповідно, усі тюнери діляться на ті, що приймають формат MPEG2/DVB-S чи MPEG4/DVB-S2. Ті, що новіші – MPEG4/DVB-S2 – можуть приймати попередню технологію, однак тюнери чи, як ми їх називаємо, коробочки з попередньою технологією не зможуть приймати нову технологію».
Причиною неможливості розкодування каналів також є перехід з одних супутників на інші: «Якщо ми розкодуємо канали, то старі тюнери не приймуть наш сигнал у новій модуляції у будь-якому випадку. А ми не можемо відкотитись до попередньої модуляції, бо у нас на транспондері уже більше каналів, ніж було раніше, і ми не можемо просто взяти й прибрати їх зі супутника. Що відбувалося попередні пів року, поки була активна інформаційна політика? Ми паралельно підіймали обидві технології на різних супутниках, йшло паралельне мовлення двох форматів, і тому це було можливо. Однак сьогодні ті супутники, які ми звільнили, перейшли під інші задачі, супутникові оператори їх під нас не тримають, і ми не зможемо їх просто так повернути. Тому об’єктивно існує багато перешкод, які унеможливлюють розкодування», — прокоментував Пахольчук.
Він акцентував й на тому факті, що повернення до старих технологій неможливе: «До того ж, ми у такому випадку повернемося у початкову точку, коли на нас знову почнуть тиснути закордонні партнери, що ми порушуємо їхні авторські права. А що буде з тими 1,3 млн людей, які вже змінили технологію? Вони вже заплатили гроші за перехід. Ба більше, шляхом оновлення ми запустили одразу три HD-версії наших телеканалів «2+2», «ТЕТ» і «1+1».
Гендиректор групи 1+1 medіa детально роз’яснив, чому медіагрупами було ухвалено рішення надати вільний доступ до міжнародних версій своїх каналів: «… ми повинні тимчасово забезпечити доступ до контенту, адже частина людей хоче ухвалити зважене рішення про зміну способу перегляду ТБ, інша частина – повинна назбирати гроші на той же тюнер. Тому ми тимчасово йдемо назустріч один одному, розділяємо біль наших громадян і прийшли до наступних рішень. Чотири медіагрупи дають вільний доступ до міжнародних версій своїх каналів. Але не всіх, а по одному телеканалу від медіагрупи. Загалом, отримуємо чотири телеканали. У «1+1» це буде 1+1 international. Уже з 1 березня ми першими вивели його на нову супутникову позицію – він вже розкодований… У «Інтера» – це буде «Інтер+». «Медіа Група Україна» заявила, що надасть доступ до каналу «Україна 24». І StarlightMedia створить новий канал… Паралельно у цей час держава займається розбудовою мережі Т2. З мого погляду, це займе кілька місяців. Крім цього, супутникові оператори, той же Viasat, повинні сформувати соціальний пакет телеканалів для мало захищених верств населення. У цьому пакеті буде обмежена пропозиція – по одному національному телеканалу від кожної медіагрупи – за ціною, доступною для громадян. Орієнтовна ціна буде 35-40 грн на місяць».
Нагадаємо, медіагрупи StarLightMedia, 1+1 media, «Медіа Група Україна» та Inter Media Group закодували супутниковий сигнал своїх основних телеканалів 28 січня о 23:59. Загалом були закодовані 22 телеканали. Глядачам супутникового телебачення закодовані телеканали доступні у ТВ-пакетах двох офіційних операторів супутникового ТБ ─ XtraTV та Viasat.
21 лютого 2020 року більшістю голосів депутатів Верховної Ради України було ухвалено рішення про підтримку Радою запиту депутата від партії «Слуга народу» Миколи Задорожнього до Президента Володимира Зеленського щодо запровадження мораторію на кодування супутникового телевізійного сигналу українських телеканалів. Того ж дня 1+1 media звернулась до президента з проханням заслухати аргументи також з боку медіагруп, правовласників, супутникових платформ і всіх зацікавлених сторін шляхом відкритого обговорення. Згодом “Медіа Група Україна” також зробила заяву, у якій наголосила, що «кодування супутникового сигналу українських телеканалів – логічний, цивілізований крок у розвитку медійного ринку».
28 лютого президент та медіагрупи дійшли згоди до 16 березня 2020 року забезпечити запуск незакодованих супутникових версій головних українських телеканалів.
Фото: 1+1 medіa
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!