Українське телебачення і радіо 10 квітня знову стало доступним у шести районах Луганської області, після вимкнення 4 квітня. Про це стало відомо 10 квітня на засіданні Комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформаційної політики, де розглядалося це питання.
Постачання електроживлення було поновлене на підставі постанови Кабінету міністрів від 25 березня. Згідно з постановою, заборонено відключати від електроживлення стратегічні об’єкти, до яких належать вежі КРРТ. (Аналогічні постанови Кабміном ухвалювалися й раніше, зокрема 29 квітня 2015-го). Також 25 березня в уряді ухвалили рішення про виділення Держкомтелерадіо – акціонеру Національної суспільної телерадіокомпанії України – позики на 97 млн гривень для погашення боргу суспільного мовника перед Концерном РРТ. На Комітеті свободи слова повідомлялося, що «Суспільне» відмовляється підготувати документи для отримання позики.
Інформацію про поновлення мовлення підтвердив в. о. голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Філь у Facebook. «Теле- і радіосигнал у аналоговому форматі вже доступний глядачам і слухачам всієї Луганщини, у тому числі й окупованої частини», – написав він.
Питання відновлення українського мовлення вирішено ! Наші звернення до Президента України Петро Порошенко, Уряду та…
Опубліковано Сергієм Філем Середа, 10 квітня 2019 р.
Також про поновлення телерадіомовлення в регіоні у своєму Facebook повідомив гендиректор філії суспільного мовника «UA:Донбас» Андрій Шаповалов. «Почали вмикати, Лисичанськ, Біловодськ вже, решта в процесі», – зазначив він.
начали включать, Лисичанск, Беловодск уже, остальные в процессе
Опубліковано Андрієм Шаповаловим Середа, 10 квітня 2019 р.
На Комітеті свободи слова член правління НСТУ Родіон Никоненко пояснив, що минулого року компанія отримала тільки 55% дотації із держбюджету, відповідно через це у компанії утворився борг у розмірі 97 млн гривень перед КРРТ. Погасити цей борг уряд пропонує НСТУ виділенням позики, з чим компанія не згодна. «Гроші виділяються як позика з поверненням до кінця цього року. Ми не зможемо її оплатити. Отримати позику і сплатити позику – це різні речі. Позика надається не НСТУ, а нашому розпоряднику – Держкомтелерадіо. Він якимось чином повинен передавати їх нам, а ми – оплачувати. Але це не виділення грошей або дофінансування, а позика, яка має бути повернена. Ми не можемо освоїти ці гроші – у нас немає такої можливості», – зазначив Никоненко. Водночас він додав, що цього року НСТУ оплачує послуги КРРТ – за перші три місяці у компанії не утворилося боргів перед держпідприємством, є борг тільки за 2018-й.
Голова Комітету свободи слова Вікторія Сюмар вважає, що НСТУ могла б пристати на пропозицію Кабміну, вона також засудила позицію компанії щодо мовлення на Донбасі. «Донбаський регіон повинен бути в пріоритеті суспільного мовника – ми не раз акцентували на цьому. Прошу взяти це до уваги. Такі ситуації (відключення ТВ і радіо. – Ред.) становлять загрозу національній безпеці. Кабмін це зараз якось вирішує сам, але суспільний мовник повинен бути зацікавлений у вирішенні цих проблем. Розумію всі нюанси з недофінансуванням, однак усе ж мовлення на ці території має бути пріоритетним, особливо коли відключене все телерадіомовлення. Так безвідповідально планувати бюджетні паспорти не можна в контексті наявності військової агресії на цих територіях», – повідомила нардеп.
Нагадаємо, 4 квітня без електрики залишилися об’єкти державного Концерну РРТ у 6 населених пунктах Луганської області (Станиці Луганській, Сватовому, Біловодську, Міловому, Новопскові та Лисичанську). Вимкнення передавачів сталося через тримісячну заборгованість держпідприємства перед електриками в розмірі 1,5 млн гривень. Проблеми із заборгованістю перед енергетиками у КРРТ виникли через відсутність договору із «Зеонбудом» на 2019-й, а також борг мовників у розмірі 110 млн гривень, з яких близько 97 млн гривень становить борг суспільної компанії. Держпідприємство запропонувало «Зеонбуду» проміжне підвищення тарифів на коефіцієнт 1,6, але провайдер вимагає знизити його до 1,4: компанії повинні домовитися про нові ціни до 1 травня.
Як повідомлялося раніше, 18 березня близько двох діб були відключені передавачі КРРТ у Красногорівці Полтавської області, а 20 березня – у Білопіллі Сумської області. Ситуацію тоді засудила телегрупа «1+1 медіа», гендиректор якої Олександр Ткаченко вказав на штучні спроби доведення держпідприємства до банкрутства. Тоді як «Медіа Група Україна» винним у відключеннях назвала винятково Концерн РРТ.
Фото: pixabay