Українські кінематографісти звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з відкритим листом щодо ситуації, яка складається навколо фінансування української кінематографічної галузі. Про це повідомляє прес-служба Української кіноакадемії.
Лист підписали керівники таких організацій: Асоціації кіноіндустрії України, Української Кіноакадемії, Української кіноасоціації, СУК – Сучасного українського кіно, Асоціації кінокомісій України, Української анімаційної Асоціації УАНІМА, Одеського міжнародного кінофестивалю, Національного центру Олександра Довженка, Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість», громадської організації «Докудейз», Асоціації продюсерів України.
Наводимо повний текст листа.
Шановний Денисе Анатолійовичу!
Ми, члени кінематографічної спільноти, звертаємо Вашу увагу на те, що під загрозою майбутнє не лише кінематографічної галузі, але й дотичних кінопроцесові індустрій, таких як готельний, транспортний, сервісний, туристичний бізнес. Недофінансування однієї галузі індустрії тягне за собою недофінансування суміжних, як наслідок недозбір податків до державної скарбниці. За нашими підрахунками, за тримісячний період нормального функціонування галузь кіноіндустрії шляхом співпраці з іншими індустріями приносить до бюджету податків стільки ж, як річна державна підтримка кінематографії – 750 млн грн.
Україна зараз переживає надзвичайно важкі часи, і єдиний спосіб вийти з кризи – це аби суспільство залишалося у спокої, було впевненим у завтрашньому дні та у тому, що криза мине. Факторами, які можуть підвищити рівень соціальної напруженості у суспільстві й недовіру до влади, є глобальне зниження рівня соціальної та культурної обізнаності громадян. На це вплине фактично повне знищення кіногалузі, у разі, коли залишити її без належного фінансування, як це планується у пропонованому оновленому Державному бюджеті.
Ми звертаємо Вашу увагу, що обсяг Державного фінансування у 750 млн гривень, що був закладений у чинному Державному бюджеті, насправді не покривав потреб індустрії. За відсутності належного фінансування галузі під загрозою зриву перебуватиме весь український кінопроцес. Зважаючи на виробничу специфіку, заблоковане фінансування спричинить призупинення кіновиробництва мінімум на 3-4 роки, що, своєю чергою, спровокує декваліфікацію та втрату кадрів через еміграцію. Відтак, заблокується фінансування виробництва й розповсюдження національних фільмів (зокрема, в міжнародній копродукції), повернення частини кваліфікованих витрат закордонним суб’єктам кінематографії (рибейти), заходів із популяризації, збереження, відновлення, реставрації національних фільмів. Ці дії завдадуть непоправної шкоди як українській кіноіндустрії, так і Україні як державі й країні в цілому.
Ми просимо, щоб над проєктом бюджетного документа провели ретельну роботу з залученням представників галузі й Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України. Тільки в такому разі можливе його затвердження. У роботі над Державним Бюджетом варто одразу згадати слова Президента України Володимира Зеленського: «Шановні українці, ми воюємо за нашу державу, за нашу культуру. Бо культура – це і є держава, це і є наш народ».
Важко не погодитися з цими словами Президента. Власне, завдяки кінематографу Україна, її мистецтво, її міф, її культура правдиво й достойно з’явилися на сучасній мапі світу. Навпаки ж, через несвідому й несистемну державну політику протягом понад 20 років, коли кінематографічна ніша заповнювалася чужими творами, зокрема російськими, в Україні склалася та культурна й суспільна атмосфера, яка дозволила статися трагедії з анексією Криму й частини Донбасу.
Віримо, що, проаналізувавши ситуацію, Ви ухвалите усвідомлене й справедливе рішення залишити видатки Державного бюджету на галузь кіноіндустрії, як мінімум, у попередньо запланованому розмірі 750 млн гривень, і не нищитимете українське кіно, а з ним і Українську державу!».
Також у зв’язку з цією ситуацією Держкіно пропонує «об’єднати зусилля» і запрошує до спільного пошуку рішень.
https://www.facebook.com/ukrainefilmagency/posts/2648935895338782?__xts__[0]=68.ARCi1a4eZsnzwqw7zW8-LabRrzHRfGPGy_D5dHCCgDsEvGYLDeDXKfCcqMmJsA3RwEKIVtP7bw4H64V9PeWwc8PdXO9UronXO2rQ5pbZ2uJq_6BUJH7By5lodZX_QSLn1M9fiuva33oXMgy85OZSAc9svYBEfZEl05sflXqZ3hs1KoKN0roALQCzc-734siTvF8HVJsSn4RLJp7GTh2SD-9L3_Pd8LXZBfWmqDopzPkLh7txsZJRgzPHSX1SuhLQHz4QkeTSspudIt7yWnUA0PBjckTsJLyC9lOHEVlnjuDCTeQd_d5qLF4AuN4gwP9jgbo0v4jxikQ4iRZZhlYwvFu-&__tn__=-R
«Зараз для Держкіно важливі всі ідеї та пропозиції щодо подолання викликаної пандемією кризи і збереження вагомих досягнень кіногалузі. У рамках дозволених карантином норм ми вже провели ряд зустрічей з представниками кіноіндустрії і взяли в роботу отримані пропозиції. Сьогодні тільки разом можемо розробити ефективну антикризову програму для того, щоб гідно пройти цей складний період».
Свої ідеї можна надіслати на пошту Держкіно. Також є можливість зустрітися особисто або в онлайн-форматі з главою Держкіно Мариною Кудерчук. Зустрічі будуть плануватися з урахуванням вимог карантинного режиму і за участю не більше ніж трьох осіб.
Фото: unsplash
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!