5 грудня Національне антикорупційне бюро (НАБУ), не називаючи імені, повідомило про підозру колишньому позаштатному раднику генерального директора Державного космічного агентства (ДКАУ) і ще одній довіреній особі у справі розтрати $8,24 млн «Укркосмосу». 6 грудня суд відправив екс-радника гендиректора ДКАУ під цілодобовий домашній арешт. 7 грудня у НАБУ назвали ім’я підозрюваного і представили схему розтрати. Ним виявився Михайло Гріншпон, відомий на ринку також як учасник низки проектів, пов’язаних із супутниковим телебаченням. Ім’я другого підозрюваного не повідомляється, але, за даними «Телекритики», йдеться про юриста Гріншпона. За ці кошти екс-радник гендиректора ДКАУ придбав нерухомість у США.
Схема описана в інфографіці, опублікованій Національним антикорупційним бюро.
Що таке супутник «Либідь»
«Либідь» мав стати першим українським телекомунікаційним супутником. Його запуск дав би змогу, зокрема, українським телеканалам заощадити чимало грошей на поширення свого сигналу. Планувалося, наприклад, пропустити через нього весь трафік телеканалів під час «Євро 2012».
22 червня 2009 року між «Укркосмосом» (держструктура, підконтрольна ДКАУ) і канадською компанією Macdonald, Dettwiler and Associates Corporation (MDA) був укладений контракт на поставку супутника «Либідь». 13 травня 2010 року – викладено нову редакцію зазначеного контракту, у результаті чого запуск супутника і, відповідно, термін його виконання був продовжений до 28 грудня 2013 року, а вартість проекту збільшена до $264,6 млн. З метою виконання своїх зобов’язань за цим договором «Укркосмос» під державні гарантії та за погодженням із Міністерством фінансів України від 15 грудня 2009 року залучив від Канадського експортного агентства кредит на загальну суму $292,4 млн. Уже в червні 2010 року Міністерство фінансів України за дорученням прем’єр-міністра стало обслуговувати цей кредит.
У рамках кредиту Експортного агентства Канади будівництво ракети-носія мало здійснюватися на потужностях ДП «ВО Південмаш». «Протягом 2011–2017 років підозрювані організували схему, в результаті якої вивели за кордон і легалізували $8,245 млн, наданих канадським агентством. У результаті таких дій зірвано запуск першого українського супутника «Либідь» як однієї зі складових побудови Національної супутникової системи зв’язку України», – йдеться в повідомленні НАБУ.
Про те, що НАБУ веде слідство у цій справі, стало відомо восени минулого року. Навесні цього року Гріншпон запевняв журналістів, що слідство в НАБУ веде його знайомий. 20 листопада цього року НАБУ у цій справі обшукувало квартиру екс-гендиректора «Укркосмосу».
Схема
7 грудня у НАБУ розповіли, як підозрюваний легалізував кошти. Згідно з інфографіку бюро, Гріншпон з підконтрольної офшорної компанії з Сейшельських островів Briklin Limited вивів $8,24 мільйона на рахунки низки інших офшорів. З рахунків цих фірм була придбана нерухомість у Нью-Йорку, а близько $6 млн перевели в готівку. У НАБУ встановили, що для належного виконання умов контракту до реалізації проекту залучено низку підрядників, зокрема ФДУП «ЦЭНКИ» (Росія), і субпідрядників, серед яких «Південмаш».
.
Детективи НАБУ з’ясували, що між «Південмашем», ФДУП «ЦЭНКИ» і сейшельською компанією Briklin Limited укладено тристоронній контракт про виконання робіт з виготовлення і постачання ФДУП «ЦЭНКИ» ракетоносія «Зеніт-2SB». У цьому контракті компанія Briklin Limited виступила посередником і взяла на себе зобов’язання самостійно здійснити всі платежі на користь «Південмашу» – спочатку в сумі $33 млн, а пізніше, у зв’язку зі внесеними змінами, $37 млн, – після чого отримати відшкодування витрат від канадської MDA.
Власні обігові кошти у компанії Briklin Limited були відсутні. Екс-гендиректор «Укркосмосу» Сергій Капшик у 2009 році, перебуваючи в службовому відрядженні з директором із розвитку держпідприємства в канадському Монреалі, підготував і подав представникам канадської MDA лист із зазначенням виділити і перерахувати компанії Briklin Limited необхідний обсяг коштів, гарантувавши при цьому будь-які ризики їх можливого неповернення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що, незважаючи на перерахування MDA Briklin Limited необхідного обсягу коштів, $8,245 млн ні зареєстрованою cейшельскою фірмою, ні «Укркосмосом» на сьогодні на користь «Південмашу» не сплачені. Зазначений факт загалом призвів до невиконання контракту між «Укркосмосом» і MDA, зриву процесу створення супутника «Либідь» і завдання державі збитків, відповідно до висновку комісійної судово-економічної експертизи, в розмірі 238,94 млн гривень
.
Хто такий Гріншпон
Михайло Гріншпон був свого часу радником міністра оборони Олександра Кузьмука, а також радником керівника Космічного агентства, коли його очолював нині покійний Олександр Зінченко.
У коментарі «Слідству. Інфо» в грудні 2017 року Гріншпон підтвердив, що мав відношення до сейшельських офшорів, де зникли гроші для ракети-носія. «Так, компанією Briklin Limited я повністю керував. Пам’ятаєш, на Кіпрі, коли банки всі накрилися? І офіційно все там. Ми ж наймали аналітиків. По-друге, всі мої компанії, які працювали з MDA, проходили антикорупційну перевірку в Лондоні. Можна було гроші перерахувати безпосередньо. Але в 2008 році, коли готувався тендер… ти ж розумієш, що Україна – це великий ринок. Вони не хотіли, щоб у нас був свій супутник, було багато перешкод», – повідомив Гріншпон.
У розслідуванні «Слідство. Інфо» в грудні минулого року повідомлялося, що супутник «вже вироблений, він 2 роки перебуває на зберіганні». Серед реальних причин незапуску називалася, зокрема, агресія РФ проти України. Агентство не може здійснити його запуск, оскільки «Либідь» на українській ракеті «Зеніт» мав вийти на орбіту з російського космодрому Байконур за підтримки станції контролю та зв’язку в Євпаторії, яку Україна втратила через анексію Криму. Готовий супутник нібито зберігається в російському АТ «Інформаційні супутникові системи» в Красноярську. Також була інформація про те, що на початку 2018 року в Лондонському арбітражі з ініціативи «Укркосмосу» відкрили справу про судове врегулювання спору з канадською MDA щодо запуску супутника «Либідь».
Фото: nabu.gov.ua