14 вересня міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко провів пресконференцію, під час якої підбив підсумки перших ста днів роботи у міністерстві та розповів про плани. Міністр зізнався, що бюрократична робота виявилася несподівано цікавою, хоч вона і супроводжується регулярною демонстрацією неприязні з боку різних людей. Її причини він бачить у тому, що ідеї примирення, пропозиції різноманітності в українській культурі, діалогу навряд чи подобаються крайнім сторонам політичного процесу, до того ж політики звикли розхитувати ситуацію, щоб набирати очок. «Очевидно, що спроби повернути державі «Укркінохроніку» теж викликають хвилі «любові». Коли я заходив сюди, мені зарядили у вухо яйцем, – зазначив Ткаченко. – Це один із прикладів того, як культура діалогу розвивається у нашій країні».
«Телекритика» публікує головні тези виступу міністра.
Звіт
Завдяки закону №3377 про підтримку культури, креативних індустрій і туризму, з бюджету виділено 1 млрд грн, щоб компенсувати збитки, які отримала креативна економіка у сфері культури. Велика частина грошей пішла до адресатів у вигляді грантів через Український культурний фонд і Український інститут книги. Зараз триває третій етап видачі грантів УКФ, усіх закликають використовувати цю можливість. Держкіно провело пітчинг, у міністерства є для нього програма на 100 млн грн до кінця року.
В Україні почала працювати система рібейтів. Попри кризу, в країні проходять фільмування іноземних продюсерів, у міністерстві сподіваються, що вони зможуть скористатися цією оновленою системою.
Указом президента щодо підтримки культури, розвитку креативних індустрій і туризму вперше за багато років передбачена велика програма реставрації пам’яток культури (музеїв, замків, театрів), розрахована на чотири роки. Найближчим часом оберуть експертну групу, яка збиратиме заявки на реставрацію. Для отримання допомоги неважливо, на чиєму балансі перебувають об’єкти. Програма дозволить відреставрованим об’єктам залучити туристів і заробляти гроші.
У президентському указі приблизно третина пунктів присвячена необхідності зміни підходів у туризмі. Передбачається, що такі заходи допоможуть і маркетинговому просуванню країни у сфері туризму і позначаться на її оновленні. Крім того, з подачі міністерства запустили проєкт «Мандруй Україною».
У міністерстві створили регіональні стратегії розвитку. Також створили умови для роботи кваліфікаційної ради, щоб протидіяти «чорним археологам».
Стартував проєкт медіаграмотності – своєрідна відповідь на проблему, пов’язану з фейками та гібридною війною. На думку міністра, важливі не тільки заборони ресурсів, які поширюють дезінформацію, а й навчання українців навичкам перевірки інформації.
Триває інституціоналізація міністерства. Рік тому вирішили, що воно повинно стати центром ухвалення стратегічних, політичних рішень. Оперативна діяльність переміщається в агентства: УКФ, Інститут книги, Агентство з питань мистецтв, Агентство з розвитку туризму, Держкіно, Телерадіо; буде створено Агентство охорони духовної спадщини.
Міністерство презентувало проєкт реконструкції архіву Інституту національної пам’яті та запустило програму «Крим у твоєму серці», яка буде продовжена, тому що Крим повинен залишатися в українському порядку денному.
У міністерстві розробили проєкт протидії хаотичній забудові. За зізнанням Ткаченка, він ніколи не думав, що головні питання, які будуть його турбувати на цій роботі, пов’язані з дозволами на забудову.
Плани
У наступному році повинен стартувати проєкт «Велика реставрація», цьогоріч – міністерство у першу чергу буде реагувати на аварійні ситуації. Запланованих міністерством на реставрації 55 млрд грн може виявитися мало. Міністр пропонує розцінювати ці витрати як інвестиції в майбутнє, які при цьому дозволяють розв’язати три завдання: збереження традицій та історії, можливість для розвитку безпосередньо об’єктів і розвиток туризму.
Міністерство має намір запустити виробництво серіалів патріотичної спрямованості. Під цим формулюванням маються на увазі серіали українською мовою, що розповідають українські історії та створені українцями.
15 вересня Верховна Рада розглядатиме законопроєкт, який пропонує знизити ПДВ на культурні послуги з 20% до 7%.
Міністерство розробляє інтернет-платформу для просування української мови. Також мають намір розробити стратегію популяризації читання, грантової підтримки книговидавців і бібліотек.
Передбачається створення центрів культурних послуг. Цього року вони повинні з’явитися у п’яти областях: Донецькій, Луганській, Херсонській, Чернівецькій та Закарпатській.
У планах – запуск реформи управління туристичною галуззю, а також масштабна реформа фінансування оплати праці.
У рамках протидії хаотичній забудові повинен з’явитися спецпідрозділ, на озброєння візьмуть ідеї італійських колег, у яких є такий підрозділ.
У міністерстві мають намір підвищити рівень освіти у сфері мистецтв, адже там «є над чим працювати».
Читайте також:
Олександр Ткаченко відзвітує за перші 100 днів на посаді міністра
Ткаченко анонсировал масштабный проект по медиаграмотности
В Украине заработает закон о рибейтах
Кабмін виділив 1 млрд грн на підтримку креативних індустрій
Фото: пресслужба Олександра Ткаченка
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!