Головний з «Українського експерименту»
Козак у космосі
Регіональна преса хвалилася земляком
Гідний член команди
«Калпана Чавла (член екіпажу «Шатла», уродженка Індії, – ред.) дуже приємна жінка, у неї навіть усмішка якась дитяча!» – розчулено повідомляла кореспондентка УТ-1 під час прямого ввімкнення з США в день запуску космічного корабля. Вона не дарма згадала про те, наскільки приємними людьми виглядають астронавти місії STS-87: як відомо, перед польотом екіпажі проходять тест на сумісність.
«Усі вони – яскраві та сильні особистості», – підкреслила журналістка; і за 20 років, що минули від повернення Леоніда Каденюка, українці не раз могли переконатися в тому, наскільки така характеристика справедлива щодо нього. Каденюк був обраний депутатом Верховної Ради 2002 року, вів дослідницьку діяльність (вийшло п’ять наукових праць за його авторства) і творчістю (книжка «Місія – космос», у якій Каденюк не тільки згадує доленосний політ, а й розмірковує про майбутнє людства).
Деякі телеканали образилися
Потрапив навіть до рок-журналів
А згодом – і в комікс
Потрапив Каденюк і в комікс, щоправда, не в український. Він був не єдиним членом екіпажу STS-87, який став національним героєм у себе на батьківщині: вже згадану вище Калпану Чавлу співвітчизники зустріли з величезним тріумфом. З усіх учасників місії першою не стало саме її – в 2003 році жінка загинула в катастрофі шатла «Колумбія». Співвітчизники створили комікс про її життя, який досі масово продається в Індії на ятках із пресою.
Серед мальованих персонажів знайшлося місце й Леонідові Каденюку. Залишається сподіватися, що посвята йому в Україні буде ще масштабнішою. Кому б з нас, наприклад, не хотілося побачити фільм про шлях українського космонавта? Шкода тільки, що цього не сталося за життя Каденюка.
Заголовне фото: NASA / Bionetics