Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 13 грудня проголосувала за видачу ліцензії на супутникове мовлення двом новим інформаційним телеканалам – Ukrlive (ТОВ «Телепростір») та «Останній бастіон» із Полтави (ТОВ «Останній бастіон»). Обидва мовники обіцяли робити акценти на соціальній тематиці. Прихильність у президентської частини регулятора викликав полтавський телеканал.
Власники. Телеканалом Ukrlive (ТОВ «Телепростір») пополам члени політради партії «Народний контроль» Андрій Кісера та Андрій Мисик, які є також власниками київського супутникового «4 каналу» (ТОВ «ТРК “Інтеррадіо”») і львівського НТА (ПП «НТА – незалежне телевізійне агентство»). Компанія зареєстрована 23 жовтня, в її статутному фонді 375 тис. грн. Директором телеканалу Ukrlive значиться директор «4 каналу» Ярослав Задорожний, член політради «Народного контролю». Андрій Кісера був у складі менеджменту ZIK у часи, коли канал очолював Дмитро Добродомов, нинішній народний депутат та голова партії «Народний контроль». Андрій Мисик зробив політичну кар’єру в різних партіях і політичних проектах.
Генеральний продюсер нового мовника – Олег Василевський, колишній шеф-редактор програми журналістських розслідувань «Більше ніж правда», що виходила на телеканалі ICTV (виробництва «Українська майстерня телебачення» Андрія Кісери). Василевський представляв канал з юристом Тарасом Боровським, який є головою київської обласної організації «Народного контролю». Власників телеканалу Василевський описав так: «Це бізнесмени, обидва займаються нерухомістю. Андрій Мисик ще займається деревообробкою, а Андрій Кісера – експортом товарів за кордон». Голова Нацради Юрій Артеменко запропонував запросити власників Ukrlive на засідання, щоб поцікавитися, чи вони «не планують розігнати колектив» після виборів.
Телеканали перебувають у сфері впливу спонсора ВО «Свобода» Ігоря Кривецького. Зокрема, львівський НТА прихильний до ВО «Свобода», мовник ретранслює телеканал Львівської обласної ради «Перший західний» (КП «Львів ТБ»), який через більшість в раді перебуває у сфері впливу ВО «Свобода». «4-й канал» запустився у березні замість телеканалу RTI. Андрій Кісера й Андрій Мисик стали власниками телеканалів восени минулого року.
За даними держреєстру, ТОВ «Останній бастіон» володіє Віталій Собакарь (він же й директор компанії), який також є директором аграрного підприємства «Полтавське». Наприкінці вересня на цифровому регіональному конкурсі на вільні місця в мультиплексі МХ-5 «Останній бастіон» виграв цифрові частоти у чотирьох населених пунктах Полтавської області (Кобеляки і села Іскрівка, Красногорівка, Переліски). Однойменна громадська організація видає в Полтаві місцеву газету та інформаційний сайт, засновником та шеф-редактором яких значиться екс-кандидат у мери Полтави, активіст Геннадій Сікалов. Минулого року він фігурував у кримінальній справі про шахрайство, яку називав помстою силовиків за розслідування їхніх зловживань, яке оприлюднила його газета. Сікалов був присутнім на засіданні та запевняв, що є реальним власником каналу. «Гроші мої, моєї родини, моєї дружини. У мене агропромисловий бізнес. Я володію 2,5 тис. гектарів чорноземів в обробітку». Сікалов також запевняв, що канал створює для того, щоб журналісти, які з ним співпрацюють, не виїжджали за кордон. Перший заступник голови Нацради Ольга Герасим’юк звернула увагу на пафосність слів Сікалова.
«Соціальні» концепції. Генеральним продюсером полтавського каналу значиться Тамара Гусейнова, ведуча суспільного «Українському радіо» запевняла, що поєднуватиме роботу в Києві з продюсуванням каналу в Полтаві. «У нас буде соціальний контент, ми будемо відстоювати це в прямому ефірі. Є низка проблем, які були висвітлені в газеті і які ми будемо переводити в ефір. Чому я взялася за цю історію? Бо я маю масив роботи в соціальних ток-шоу, була шеф-редактором “Говорить Україна”. Я побачила масив і можливості». Сікалов додав, що телеканал надаватиме юридичну допомогу людям: «У протистоянні з правоохоронними органами, силовими структурами, людям ніхто не може допомогти. Завдяки нашому юридичному департаменту ми 99% справ для людей виграємо». На слайдах було презентовано фото студії телеканалу, яка буде готова за півроку. Її створює художник-постановник Євген Захаров, чоловік екс-маркетинг-директора «Медіа Групи Україна» Ольги Захарової.
Генпродюсер Ukrlive Олег Василевський презентував новий канал так: «Є на телеканалах так звані нерейтингові теми – соціальні питання, ті, які стосуються освіти, бізнесу, інновацій, проблем екології, прав людини. На них ми плануємо сфокусуватися». Ukrlive хоче омолодити аудиторію інформаційних телеканалів – це мають бути люди молодші 45 років, на відміну від ядра інших інформаційних телеканалів – пенсіонерів 55+. На Ukrlive і «4 каналі» працюватимуть різні команди, але між ними буде співпраця. Ukrlive кооперуватиметься з «4 каналом» допоки розбудовуватиме власну студію. Нова студія, з його слів, буде недорогою. «4 канал» залишиться виключно столичним мовником, тоді як Ukrlive буде національним.
Обговорення. Запитання до «Останнього бастіону» виникали фактично тільки в Ольги Герасимюк, яка безрезультатно намагалась з’ясувати політичну структуру, яка стоїть за мовником. Натомість низку запитань до Ukrlive ставила президентська частина регулятора. Валентин Коваль трактував формат телеканалу як ще одне розмовне радіо. Сергій Костинський засумнівався в популярності мовника, оскільки в ніші інформаційних каналів в Україні працює уже 12 телеканалів. Нового мовника він назвав «певним інструментом політичної боротьби на вибори, який потім не буде існувати, тому що немає комерційної цінності». Уляна Фещук назвала інформаційні телеканали «рупорами окремих політичних сил, щоб просунути себе на ринку», і поцікавилась комерційними планами Ukrlive.
Олег Василевський відповів, що телеканал не планує транслювати класичні рекламні ролики, він продаватиме ефірний час під маркетинг: «Ми опрацьовуємо модель, щоб займатися не продажем реклами, а маркетингом. Ми кажемо рекламодавцям: ми розуміємо, що як майданчик не дуже цікаві, але ми можемо зняти ролик за доступні гроші, потім даємо кількість ефірного часу за мінімальні гроші». Уляна Фещук застерегла канал від суборенди, яка заборонена законодавством. Ольга Герасим’юк зробила зауваженням колегам за вибірковий підхід до мовників.
Обидва телеканали вестимуть мовлення на ізраїльських супутниках компанії SpaceCom, передавальною станцією для «Останнього бастіону» буде СТБ (має власний аплінк, піднімає сигнал на Amos 3), для Ukrlive – державний «Укркосмос» (Amos 7). Закон відводить телеканалам рік на запуск.