Голова Комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформаційної політики, народний депутат від «Народного фронту» Вікторія Сюмар повідомила, що перереєструє законопроект про аудіовізуальні медіасервіси в новій редакції з урахуванням зауважень учасників ринку. Про це нардеп повідомила 13 березня на засіданні комітету. Депутат відреагувала на звернення семи громадських організацій, які просили прискорити ухвалення документу.
«Ми зобов’язані його (закон. – Ред.) ухвалити до серпня, і це є міжнародне зобов’язання України. Ми над ним працюємо постійно, і план наш такий: закон є зараз зареєстрований, я буду його перереєстровувати з уточненими різними речами, наприклад, його кращу гармонізацію із найсучаснішими директивами європейських інституцій, але в тому числі ми його будемо і доопрацьовувати і разом з Нацрадою, і разом із громадськими об’єднаннями, як ми це завжди, власне кажучи, робили.
Я буду дуже просити і комітет, і всіх тих stakeholder підтримувати. Якщо ми його перереєструємо за місяць, то Комітетом ми точно прийдемо до розгляду, я думаю, в травні. І потім, щоб ми могли в кінці травня – на початку червня в першому читанні бодай цей законопроект ухвалити для того, щоб ми наступній Верховній раді, можливо, передали вже цей законопроект, і щоб не зупинялась робота. Бо якщо вона зупиниться на цьому етапі, це буде суттєвий відкат назад. Ми повинні дійти до цього рубежу і взяти бодай цю планку, яку не взяло те скликання, будемо говорити з головою Верховної ради», – роз’яснила Вікторія Сюмар.
Голова Асоціації правовласників та постачальників контенту Наталія Клітна, яка є одним із підписантів звернення щодо пришвидшення ухвалення документу, повідомила «Телекритиці», що задоволена зрушеннями в процедурі ухвалення законопроекту: «7 березня ми надали попередні зауваження до останньої редакції документу від провайдерів Григорію Шверку і Владиславу Севрюкову (члени Комітету. – Ред.). Ми просили подовжити термін для пропозицій на місяць. При громадській раді Комітету, швидше за все, разом із мовниками будемо намагатися обговорити і надати пропозиції», – зазначила Наталія Клітна.
Нагадаємо, 20 лютого 2019 року сім громадських та професійних організацій підписали відкритий лист до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням не порушувати зобов’язання України, які прописані в Угоді про Асоціацію з Євросоюзом, до 1 вересня 2019-го впровадити європейські стандарти медіареформ і вимагати від парламенту ухвалити закон про аудіовізуальні медіасервіси, який був зареєстрований Вікторією Сюмар 14 грудня 2017-го і до сьогодні не був розглянутий у парламенті. Вони закликали Кабмін створити при Державному комітеті телебачення і радіомовлення спеціальну робочу групу, аби доопрацювати законопроект.
На думку організацій, оскільки Кабмін давав обіцянку європейським партнерам щодо його ухвалення, в його ж інтересах зробити так, щоб парламент вклався в терміни. Ухвалення документу затягував і сам Комітет зі свободи слова – законопроект не затверджений Комітетом, він досі перебуває на його розгляді. Восени 2018 року народні депутати цього Комітету на конференції «Медіаправо», яку висвітлювала «Телекритика», повідомляли, що Рада не встигне ухвалити закон до парламентських виборів. У кулуарах повідомлялося, що щодо ухвалення законопроекту немає політичної волі у найвищого керівництва держави.
«Телекритика» пропонувала ознайомитися з останньою на сьогодні редакцією документу. Законопроект спрощує ліцензування для провайдерів, а також супутникових та кабельних телеканалів – ліцензування для них замінене на реєстрацію. Документ розширює також повноваження Нацради, запроваджується новий співорган регуляції. Прописується додаткове регулювання «Зеонбуда», зокрема, його тарифів, з’явилась можливість впровадження тимчасової адміністрації в компанії. Прописана також обов’язкова фінансова звітність для мовників, кабельні провайдери будуть зобов’язані декларувати свої абонентські бази.
Фото: Facebook