Виконувачка обов’язків голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк не бачить можливості провести засідання Нацради раніше 13 червня. Про це чиновниця розповіла в коментарі «Телекритиці».
Засідання 28 травня, на проведенні якого наполягала президентська четвірка, не відбудеться – засідання на цей день не було затверджене, апарат регулятора не надсилав запрошень мовникам, питання яких мали розглядати на ньому. «Провести цього тижня засідання у нас не вийде – за процедурою оголошення засідання має відбутися за 6 днів до дати засідання. 30 травня двоє людей будуть відсутні: Валентин Коваль буде у відрядженні, Олександр Ільяшенко – у плановій двотижневій відпустці, відповідно, у нас не буде кворуму. 6 червня також будуть відсутні двоє – Олександр Ільяшенко ще не повернеться з відпустки, а я буду на засіданні комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства. У результаті залишається 13 червня», – повідомила Ольга Герасим’юк.
В. о. глави зазначила, що не змогла відкрити два останні засідання регулятора з тієї причини, що звільнення президентом Петром Порошенком голови Нацради Юрія Артеменка та призначення на його місце Володимира Горковенка могло бути визнане незаконним, і тоді будь-яке рішення, за яке проголосував би Горковенко, можна було б оскаржити. Зі слів Герасим’юк, вона звернулася до Верховної ради за роз’ясненням зазначеної законодавчої колізії, чи потрібно голосувати членам Нацради за звільнення своїх колег за власним бажанням, і чекає на відповідь.
Якщо Юрій Артеменко захоче, щоб його звільнили через раптову втому, як він пояснював своє звільнення раніше, то він може знову подати заяву про звільнення, і ми розглянемо його заяву. Якщо такої заяви від нього не буде – він залишиться і допрацює свій термін до 7 липня, коли завершується його каденція
Ольга Герасим’юк вже звільнила Володимира Горковенка: «Учора до Нацради надійшов указ президента, який повертає Артеменка та скасовує призначення Горковенка. І, відповідно, я вчора підписала наказ про скасування наказу про призначення Горковенка та про звільнення Артеменка. Далі питання за кадровим відділом. Вважаю, що Юрій Артеменко мав бути на роботі від сьогодні. Хоча не знаю, чи формили йому звільнення в НКРЗІ. Я вважаю, що він повинен повернутися на ту посаду, з якої йшов, бо ми не обирали нового голову. Якщо він захоче, щоб його звільнили через раптову втому, як він пояснював своє звільнення раніше, то він може знову подати заяву про звільнення, і ми розглянемо його заяву. Якщо такої заяви від нього не буде – він залишиться і допрацює свій термін до 7 липня, коли завершується його каденція. Я не знаю, як він тепер вирішить вчинити».
Крім цього, Ольга Герасим’юк акцентувала на деталях процедури того, як відбувалося саме звільнення голови Нацради. «Звільнення Артеменка та призначення Горковенка було в суботу, 4 травня, у вихідний день. А в понеділок, 6 травня, голова весь день був на роботі. Він сам собі підписав наказ про звільнення. Хоча всі накази щодо нього – відрядження або лікарняні, підписувала зазвичай я, як його перший заступник. Також 6 травня він написав певні листи в Адміністрацію президента щодо Горковенка – щоб його звідти звільнили швидше, але чомусь не підписав заяви Горковена про прийняття на роботу до Нацради. Її підписала вже Уляна Фещук», –розповіла чиновниця.
Звільнення Артеменка та призначення Горковенка було в суботу, 4 травня, у вихідний день. А в понеділок, 6 травня, голова весь день був на роботі. Він сам собі підписав наказ про звільнення. Хоча всі накази щодо нього підписувала зазвичай я
Перший заступник голови регулятора також підкреслила, що у зв’язку з тим, що президент Володимир Зеленський видав указ про розпуск Верховної ради, поточний склад Нацради може продовжити роботу до обрання нового складу парламенту, незважаючи на те що у парламентської трійки повноваження завершуються 4 липня. Будь-який з членів регулятора може звільнитися за власним бажанням, але ніхто не планує цього робити, оскільки в такому разі засідання Нацради будуть заблоковані через недостатню кількість її членів.
«Я думаю, що люди, яких не звільнять, працюватимуть доти, доки парламент не збереться і не вирішить цю проблему. Тож нам потрібно буде працювати, доки не оберуть новий парламент, він не створить коаліцію і не почне призначати всі органи, які в його владі», – резюмувала Ольга Герасим’юк. Як відомо, парламентські вибори призначені на 21 липня. Згідно із законом, нова Верховна рада після перевиборів має зібратися не пізніше, як через 30 днів після офіційної публікації результатів виборів – за процедурою це може статися до 9 вересня.
До складу Національної ради входять вісім осіб. Чотирьох членів Національної ради призначає Верховна рада, ще чотирьох – президент. Термін повноважень членів ради – п’ять років. При цьому одна й та ж особа може бути повторно призначена членом Нацради тільки один раз. Наразі у складі Нацради призначені парламентом перший заступник голови Ольга Герасим’юк, відповідальний секретар Олександр Ільяшенко та член Нацради Олег Черниш; за квотою екс-президента – три члени: Валентин Коваль, Сергій Костинський і заступник голови Уляна Фещук. Повноваження Герасим’юк, Ільяшенка та Черниша завершуються 4 липня; Коваля – у вересні 2021-го, Фещук і Костинського – у вересні 2020-го. Парламент або президент можуть звільнити призначених ними членів тільки в двох випадках – після незатвердження річного звіту або за власним бажанням.
Нагадаємо, Уляна Фещук 24 травня повідомила про те, що Нацрада звернеться до парламенту з проханням закрити вакантне місце восьмого члена регулятора до початку виборів, оскільки відповідний парламентський Комітет з питань свободи слова вже провів конкурс. Востаннє регулятор звертався до Комітету з цим питанням у червні минулого року.
Як повідомлялося, президент Володимир Зеленський 24 травня своїми указами звільнив Юрія Артеменка з посади члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), а також поновив його на посаді члена Нацради, звільнивши з цієї посади Володимира Горковенка.
Як повідомляла «Телекритика», юридично процедура звільнення Артеменка і його призначення в НКРЗІ не була дотримана – за звільнення Артеменка з Нацради мали проголосувати члени регулятора, а призначення президентом Артеменка в НКРЗІ мало відбутися за поданням прем’єр-міністра.
Фото: Анна Федорук