Карти чи смартфони
Економіст і консультант з цифрових фінансових послуг Девід Берч вважає, що коли зникне готівка, основним платіжним інструментом будуть не пластикові картки, а мобільні телефони. Ми можемо спостерігати цю ситуацію вже сьогодні, а в майбутньому цей спосіб оплати стане ще більш звичним.
Сьогодні платежі за допомогою застосунків не надто зручні, оскільки прив’язані до певного банку. Поки що не існує універсального мобільного застосунку, який би давав змогу працювати з усіма банками і переказувати гроші будь-якому користувачеві, але його створення – лише справа часу, вважають експерти.
Так, із 2012 року в Швеції існує додаток Swish, яке дає змогу переказувати гроші між клієнтами всіх великих банків країни без комісії і абонплати. Клієнтами застосунку є понад половина дорослого населення країни. Такі сервіси існують і в Нідерландах і Фінляндії. А в Кенії близько 55% всіх платежів у країні відбувається через систему M-Pesa, яка не пов’язана з конкретним банком або урядом. Вона функціонує на базі мобільного оператора Safaricom
Інша техніка
Технології безготівкової оплати будуть доступні не лише через смартфони. Уже можна оплачувати покупки за допомогою смарт-годин. А на Міжнародній виставці споживчої електроніки компанія Samsung представила розумний холодильник Family Hub Refrigerator, за допомогою якого можна замовляти доставку продуктів. Причому гроші спишуться з гаманця, прив’язаного до аккаунту холодильника.
Водночас Visa разом із Honda розробляє розумний автомобіль зі вбудованою системою оплати. Планується, що авто надійде в продаж уже в 2020 році. Смарткар буде рахувати час перебування на платній парковці і автоматично списуватиме гроші під час виїзду з неї. Транспортний засіб сам буде визначати необхідну кількість пального та платити за нього на заправці. Гроші списуватимуться з прив’язаною карти. Таким чином, платежі ставатимуть усе більш невидимими.
Біометричні платежі
Біометричні технології, такі як відбиток пальця, широко застосовуються у мобільних застосунках і на смартфонах. За даними дослідницького агентства Juniper Research до 2019 року кількість завантажень застосунків, що використовують біометричну аутентифікацію, сягне 770 мільйонів.
Умайбутньому біометріка може застосовуватися також під час роботи з банкоматами і терміналами в магазинах. Використовуватися буде не лише відбиток пальця, а й інші методи: розпізнавання обличчя і голосу, сканування райдужної оболонки ока.
«Наші нащадки будуть зовсім інакше ставитися до грошей»
У доповіді Biometrics Research Group 2017 року йдеться, що впровадження біометричних технологій в смартфони прискорює проникнення біометрії в банкінг. Біометрія значно прискорить мобільну комерцію, гарантує безпеку та інтуїтивно зрозумілий споживчий досвід. Однак у технології є свої недоліки: якщо ви обпекли пальці або захворіли і втратили голос, то можете втратити доступ до свого банківського рахунку.
Світові платіжні операції стають усе більш невидимими і непомітними. А часи, коли ми витягали гаманці з сумки і розплачувалися купюрами, скоро й зовсім підуть у небуття. Для того щоб розплатитися, нам достатньо буде прикласти палець або сказати слово. Добре це чи погано передбачити складно. Одне відомо напевно – наші нащадки будуть зовсім інакше ставитися до грошей.