Згідно з останніми даними щорічного рейтингу свободи інтернету Freedom on the Net 2019, опублікованого Freedom House, рівень свободи інтернету погіршується дев’ятий рік поспіль.
Freedom on the Net 2019 оцінив свободу інтернету в 65 країнах, на які припадають 86% інтернет-користувачів у всьому світі. У звіті в основному торкнуться період з червня 2018 по травень 2019 року.
Так, згідно зі звітом, виникла нова загроза демократії, викликана спробами популістських лідерів і їх онлайн-прихильників впливати на внутрішню політику своїх країн. За останній рік як мінімум в 24 країнах держоргани і їх активісти використовували під час виборів онлайн пропаганду і дезінформацію, зробивши це найпоширенішою тактикою втручання у вибори через діджитал. Часто для цього онлайн-спільноти використовували теорії змови, підбурливі висловлювання і меми.
«Уряди багатьох держав починають розуміти, що пропаганда в соціальних мережах працює краще, ніж цензура», – заявив Майк Абрамовіц, президент Freedom House. “Щоб завоювати голоси виборців, авторитарні лідери і популісти у всьому світі експлуатують як людську природу, так і комп’ютерні алгоритми, повністю ігноруючи правила, створені для забезпечення вільних і справедливих виборів».
Також повне блокування стає поширеним політичним інструментом. Соціальні мережі та комунікаційні додатки блокувалися в як мінімум 20 країнах, а в 17 країнах було припинено роботу телекомунікаційних мереж. Часто це відбувалося напередодні виборів або під час протестів і заворушень.
Крім того, все більше держав стали залучати фейковий акаунти і ботів для маніпуляції громадською думкою у соціальних мережах. У 38 країнах з 65, досліджених у цьому звіті, політичні лідери наймали людей для таємного формування думок онлайн і переслідування опонентів.
У багатьох демократичних країнах влада стежила за поведінкою громадян в інтернеті для придушення опозиції і для виявлення можливих загроз. За результатами дослідження, в 40 країнах з 65 органи влади впровадили програми моніторингу соціальних мереж. Такі системи масового спостереження можуть швидко розпізнавати відносини між користувачами, тлумачити їх пости і визначати їх місце розташування.
“Якщо раніше інструменти для шпигунства з використанням великих даних були тільки у наймогутніших розвідувальних служб, то сьогодні вони стають широкодоступними у всьому світі,” – прокоментував Едріан Шабазіт, голова відділу досліджень в області технологій і демократії Freedom House.
Поширення систем стеження привело і до зниження можливості вільно висловлювати свою думку і виявляти громадянську активність у мережі. У 47 з 65 держав зафіксовані випадки арештів за онлайн-висловлювання про політику, суспільні проблеми та релігію. Люди піддавалися фізичному насильству за їх діяльність онлайн в як мінімум 31 країні.
Загалом кількість погіршень у рейтингу свободи інтернету збільшується дев’ятий рік поспіль. З червня 2018 року 33 з 65 країн відчувають погіршення свободи інтернету. Найстрімкіші падіння показників спостерігалися у Судані і Казахстані, за якими слідують Бразилія, Бангладеш і Зімбабве. А найбільшим порушником свободи інтернету четвертий рік поспіль став Китай. Покращення були зафіксовані тільки в 16 країнах, при цьому найбільше зростання показників відбулося в Ефіопії.
В Україні протягом даного періоду зафіксовано поступове поліпшення ситуації зі свободою інтернету, про що свідчить відсутність випадків відключення доступу до мереж у зоні ООС. Однак загалом Україна має середні показники: 56 балів з 100.
Фото: Freeedom House, Pixabay
Підписуйтесь на «Телекритику» в Telegram та Facebook!