Головне правило, яке наводять усі посібники, – безпека журналіста понад усе. Важливість матеріалу не виправдовує ризик для здоров’я або життя людини. Редакції мають враховувати це, відправляючи репортерів на завдання, і зобов’язані забезпечити працівникам максимальну безпеку (екіпірування, медстрахування, юридичний та психологічний захист тощо) – радять у Міжнародному інституті безпеки новин (INSI).
Крім того, у репортера має бути право відмовитися виконувати ризиковане журналістське завдання без загрози для своєї кар’єри або зарплати. А роботодавець зобов’язаний регулярно проводити інструктажі з безпеки.
Прослуховування та онлайн-стеження
Економічні та політичні журналісти нерідко зазнають переслідування в інтернеті: їхні пошти зламують, комп’ютери заражають вірусами, їхнє спілкування ретельно відстежується. Також можуть прослуховуватися телефони репортерів. Журналістам, які проводять ризикові розслідування, стипендіат програми Knight International Journalism Хорхе Луїс Сієрра радить уважніше стежити за своїми електронними пристроями.
Так, наприклад, варто звертати увагу на витрачання даних, чи не підвищилося воно. Справа в тім, що програми для стеження копіюють на сторонній сервер усю інформацію з пристрою (листування, повідомлення, фотографії, відео та інше). Це все робиться за ваш рахунок.
Зверніть увагу на батарейку. Якщо у вас новий телефон, а акумулятор став раптом дуже швидко сідати, це може відбуватися через зламування пристрою. Перевірте, чи не починає батарейка сідати швидше, ніж зазвичай в той момент, коли ви користуєтеся інтернетом. Також варто перевірити пристрій, якщо він залишається теплим навіть тоді, коли ви його не заряджаєте і не використовуєте.
Безумовно, потрібно ретельніше захищати свої дані паролями і не відкривати підозрілі посилання навіть від тих людей, яким ви довіряєте. Фішингові атаки – найпростіше, що можуть зробити ваші недоброзичливці. Регулярно оновлюйте ПО, захищайте антивірусами комп’ютери, мобільні телефони та планшети, шифруйте жорсткий диск і повідомлення в месенджерах, створюйте надійні паролі. Гарний довідник із кібербезпеки є у ISC Project.
Как защитить свою безопасность в Facebook
Як зберегти фотографії та техніку
Несанкціоноване знімання об’єктів, які охороняються (наприклад, під час антикорупційного розслідування), може призвести до конфліктів. Журналіст-міжнародник Шеррі Ріккарді з International Journalst’ Network рекомендує фотокореспондентам у таких випадках навіть на вулиці відразу ж і регулярно копіювати відзнятий матеріал на хмарні сервіси (Dropbox, Google Photos й інші).
У репортера завжди мають бути з собою запасні батарейки для мобільного телефону і камери. У небезпечні зони краще брати якомога менше обладнання (один фотоапарат, один об’єктив). Файли, крім хмари, потрібно дублювати на свій комп’ютер і зовнішні диски.
Перш ніж їхати знімати в небезпечну зону, краще дізнатися про місцеві особливості, закони, досвід інших журналістів (якщо він є). На місці звертайте увагу на попереджувальні знаки. На фоторепортерів часто нападають злодії. Тому бажано не носити техніку в сумках і рюкзаках відомих лейблів для фотообладнання.
Якщо ви знімаєте або працюєте в натовпі, визначіть заздалегідь можливі шляхи відступу на випадок непередбачених обставин. Обов’язково попередьте когось про те, куди ви поїхали працювати, і періодично виходьте з ним на зв’язок.
Якщо є ризик для здоров’я або життя
За вами можуть стежити, щоб зібрати інформацію/досьє на вас або ваше видання. Можуть намагатися вас залякати або ж готувати ваше затримання, викрадення чи вчинити напад. У будь-якому разі, про це треба відразу повідомити колегам, близьким і в правоохоронні органи.
У правилах, розроблених ОБСЄ для правозахисників, зазначається, що якщо ви займаєтеся ризикованим розслідуванням або перебуваєте в малознайому місці, не слід ігнорувати свої інстинкти й інтуїцію. “Якщо ви думаєте, що щось не так, ви могли підсвідомо щось помітити, тому вживіть заходів, щоб розібратися з ситуацією”:
• Пам’ятайте, що у групи стеження завжди є «вихідна точка», місце, де вони знають, що точно можуть вас знайти. Зазвичай це ваш будинок або офіс. Помічайте незвичайні речі – дивних людей, незвичайну поведінку, несподівані подарунки (краще від таких подарунків відмовлятися – у них можуть бути встановлені жучки).
• Звертайте увагу на людей, це допоможе вам помітити одні й ті ж обличчя в різних місцях. Звертайте увагу на автомобілі та запам’ятовуйте основні деталі, наприклад, марку, колір, номерний знак.
• Складіть план на випадок стеження за вами до того, як це станеться. Ви можете заздалегідь домовитися зі своєю сім’єю і колегами про кодові слова, фрази або паролі для зашифрованих повідомлень, потурбуватися на випадок надзвичайних ситуацій про телефон, який не зареєстрований на ваше ім’я, і забезпечити собі доступ до автомобіля, яким ви зазвичай не користуєтеся, для надзвичайних ситуацій.
• Ніколи не ходіть одні. Змініть свої звичні маршрути і рутину. Будьте дуже обережні з налагодженням нових контактів, якщо не ви виступаєте їх ініціатором. Залишайте детальний графік своїх пересувань надійній контактній особі, яка буде регулярно перевіряти, чи все у вас гаразд. І не відхиляйтися від графіка, не повідомивши цій людині про це.
• Якщо до вас підходять незнайомі люди, намагайтеся відразу записувати вашу розмову на відео, а якщо загрожує небезпека і немає можливості її уникнути, повідомте відразу своїм контактним особам, надішліть смс, зробіть пост у соцмережах, заздалегідь підготуйте «тривожний текст», в якому буде максимум деталей про те, де ви перебуваєте.
Докладніше про правила безпеки в умовах ризику можна почитати в цьому посібнику від Front Line Defenders або в гіді з безпеки журналістів від CPJ.