18 квітня Національна рада з питань телебачення та радіомовлення підбила підсумки радіоконкурсу на місцеве мовлення, визначивши переможців на 28 частотах у малих населених пунктах 15 областей України. Це був п’ятий конкурс у рамках проекту «Мовлення громад», призначений для розвитку регіонального радіомовлення. Від усіх попередніх цей конкурс відрізняється особливим списком переможців. У ньому значаться 25 компаній, із яких 12 – це комунальні мовники місцевих рад (переважно – радіостанції дротового радіо). Серед приватних мовників присутні компанії впливових фінансово-політичних та регіональних груп.
Вимогами до програмної концепції передбачено, що в загальному обсязі мовлення щонайменше 15% мають становити інформаційні передачі місцевої тематики. Також дозволяється ретрансляція суспільних радіомовників та Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України («Армія FM – військове радіо»).
Найбільше частот зібрала радіостанція «Львівська хвиля» –мовник отримав три частоти: у Ковелі Волинської області, Бориславі Львівської області та селі Цапцевичі Рівненької області. Гендиректор радіостанції – Мирослав Хом’як (мовником володіють його тесть і сестра), голова Львівської обласної організації партії «Наш край» (яку називают проектом БПП), працював у львівській податковій, екс-член СДПУ(о) Віктора Медведчука. За останні два роки за сприяння Нацради радіостанція значно розширила мовлення на Західній Україні.
Продовжує розширювати мережу мовлення «Гуцульське радіо» (ТОВ «Парбат») – радіостанція отримали частоту в Червонограді Львівської області. Мовник належить Віталію Димченку та Миколі Паську, а фактично перебуває у сфері впливу телеканалу «Еспресо», співласником якого є дружина нардепа від «Народного фронту» Миколи Княжицького Лариса. Радіостанція вперше була проліцензована торік – мовник отримав частоти в Івано-Франківській області.
Вперше Нацрада проліцензувала в Радехові Львівської області «Радіо УНА» (ТОВ «УНА-1»). Радіостанція позиціонує себе як «перша українська націоналістична хвиля». Власником виступає Андрій Смусь із Рівного – автор та ведучий рівненського кабельного телеканалу «Сфера ТВ» (власник – Володимир Романюк).
Нещодавно запущений хмельницький телеканал «Перший подільский» (ООО «Про Медіа Груп») власника «Епіцентру» і нардепа Олександра Гереги (офіційний власник – юрист «Епіцентру» Руслан Котелба) отримав ФМ-частоту в смт Теофіополі (Хмельницької області) з тим же позивним, що й назва телеканалу.
Частота в Балті Одеської області відійшла новоствореній радіостанції «Балта ФМ» (ТОВ «Вінтаж ФМ»), власниця якої Юлія Крук із Одеси, яка перебуває у сфері впливу екс-губернатора Одеської області Михайла Шмушковича, якого пов’язують із нардепом БПП Олексієм Гончаренком. Радіостанцію представляли, як проект сайту «Думская», який належить Гончаренкові. Сайт має також ефірний цифровий телеканал у Одеській області.
Частоту в Шостці Сумської області отримало ПрАТ «Шосткінська телекомпанія «Телеком-сервіс» (позивний «Вас вітає радіо «ТКС») нардепа від «Волі народу» Ігоря Молотка.
Частоту у Новодністровську Чернівецької області отримав чернівецький телеканал «ТВА» (ТОВ «Телерадіокомпанія “ТВА”»), який планує запустити радіостанцію «ТВА ФМ». Офіційна власниця останнього – Наталія Гірман, дружина голови наглядової ради банку «Альянс» Юрія Гірмана. Реальні власники – сім’я Бурбак. Чоловік офіційної власниці каналу в 2015–2016 був помічником Максима Бурбака – голови депутатської фракції партії «Народний фронт» у Верховній раді. Директор компанії Вадим Пелех – чинний помічник Максима Бурбака.
Розгляд питання про визначення переможця на мовлення на частоті 103,9 МГц у місті Ладижині Вінницької області перенесено на наступне засідання Національної ради. Також не визначено переможця на мовлення на частоті 98,5 МГц у м. Червонограді Львівської області. На частоти 88,1 МГц у м. Ковель Волинської області; 100,7 МГц у смт Володарка і 94,7 МГц у смт Згурівка Київської області; 90,7 МГц у смт Добровеличківка Кіровоградської області; 92,2 МГц у м. Новий Розділ і 89,8 МГц у м. Старий Самбір Львівської області; 107,3 МГц у м. Куп’янськ Харківської області; 105,4 МГц у м. Сміла Черкаської області – заявок не надійшло, тому Національна рада припинила на них конкурс.
Повний список переможців такий:
Фото: pexels