Лідер першого туру виборчих перегонів Володимир Зеленський дав інтерв’ю «РБК-Україна». Спілкування відбулося після того, як кандидат в президенти в ніч першого туру виборів програв турніру настільний теніс журналісту виданню. В інтерв’ю лідер «Кварталу 95» пролив світло на свою позицію щодо мовних квот на ТБ і радіо, чорних списків російських артистів, а також розповів про те, як зробити журналістику незалежною від власників і багато іншого.
Кандидат у президенти планує переглянути чорний список російських артистів, однак при цьому він за заборону в’їзду в Україну артистів із антиукраїнською позицією: «Я вважаю, що до цього питання (формування чорного списку. – Ред.) потрібно підходити вибірково. Чому? Ці люди вже не артисти. Їм, звичайно, не повинен бути дозволений в’їзд в Україну. Однозначно. (…) Так, ми інформаційно захищаємо Україну і говоримо, що Росія – агресор. А їм, таким людям як Макаревич і Ахеджакова, ще складніше. Адже вони ж там, на території Росії, і вони кажуть: Кремль – агресор, Росія – агресор, як ми могли, забрали Крим, і що на Донбасі відбувається, що це ганьба. Їм теж дуже складно. Тому до таких людей ми повинні бути відкритими. Для мене вони сьогодні великі українці, я їх такими вважаю. Тому – вибірково, список повинен бути вибірковим. До всього в житті, ви ж знаєте, треба підходити вибірково. І, відповідаючи на першу частину вашого запитання, чи повинен уряд втручатися в засоби масової інформації, – ні, взагалі ні в якому разі».
Їм, звичайно, не повинен бути дозволений в’їзд в Україну. Однозначно
Зеленський ініціюватиме законопроект про заборону джинси, а також висловився на підтримку незалежних ЗМІ західними донорами: «Я б дуже мріяв, щоб преса була незалежною економічно, комерційно. Щоб її не можна було проплачувати – статті, видання, програми на телебаченні. Ми думаємо про це. Думаємо з хлопцями над законопроектом, щоб телебачення було вільне. Щоб вони знаходили не тільки гроші з ринку. Поки ринок у нас слабкий, немає рекламного ринку. Я б хотів максимально шукати західні інвестиції для інвестування в свободу слова».
Чіткої позиції щодо зняття заборони на російські соціальні мережі у Зеленського немає – відповідь має дати суспільство: «Наші (люди. – Ред.) почали обходити заборону. Ви це знаєте прекрасно. Українці обходять. Я цим не користуюся. Чесно кажучи, і до цього не користувався. Моя думка: ця ситуація – я її називаю “парковки в Києві”. У мене колись забирали машину, а зараз штрафують. Не там припаркувався, наприклад, – оштрафували. Ти мені дай парковки, а потім суворо мене карай, коли я не виконую закон. Точно така історія і тут. Ти дай людям платформу – ось де українці, де ми спілкуємося, де у нас однаковий світогляд – і “хлопни” ті. Ви знаєте, значить чогось недостатньо людям, раз вони обходять. А якщо на тих же “Одноклассниках” і так далі люди займаються політикою, займаються будь-якою агресією, якщо там є свої боти, які інформаційно впливають на українців, антиукраїнські у них гасла, тоді це вже, хлопці, кримінал, це інша справа. У чому взагалі наша історія, в чому наша проблема? Ми нічого не доносимо суспільству. Нічого. Ми не пояснюємо, чому це погано. Поясни і скажи людям: “Люди, ось ви вважаєте, що це повинно працювати після того, що там надруковано і після інформаційної політики, яку вони введуть? Це повинно працювати?” Усе суспільство скаже: “Дякую, що ти мене запитав”. І мало того, що погодяться із закриттям, ніхто не буде знаходити обхідні шляхи. Але спочатку потрібно в будь-якому рішенні згуртувати суспільство, пояснити why, запропонувати модель, а потім закривати, тільки так. Але це моя особиста думка».
Квоти залишаться. Питання, які вони повинні бути? Навіть не так. Там питання у регулюванні цих квот. Якщо ви добре на цьому розумієтеся, там є хитрість, доповнення з цими квотами. Взагалі: більший відсоток української мови, а далі – різні мови
У разі ухвалення закону про використання української мови Зеленський перед підписанням спочатку хоче дізнатися думку громадськості: «По-перше, його треба глибоко вивчити. Потім я хочу дізнатися думку суспільства з приводу цього закону. (…) І я думаю, сама Верховна рада не знає відповіді на якісь запитання, які турбують суспільство. Це як з медичною реформою. Це точно така ж історія. Ухвалюють медичну реформу… Хто взагалі запитав у людей, а як ми з села доїдемо в цю лікарню? Тому що тепер швидка допомога не приїжджає, а у моєї дитини 39, а навіть якщо 37, і ця бабуся з цієї онукою, у неї серце хапає, до неї не їде швидка допомога, тому що у нас така реформа (…) Хлопці, сьогодні ми хочемо цей закон, ми хочемо захистити українську мову, і це нормально, це мова цієї країни, це державна українська мова. Хтось, у той час, поки ви ухвалюєте закон, якісь купки людей розповідають: “Ви знаєте, що там за закон? Ви знаєте, що вам всім не можна буде говорити російською або татарською, польською, десь на Закарпатті угорською”. Ніхто нічого не пояснює. Ви розумієте?”
При цьому Зеленський готовий дещо послабити квоти на українську мову на ТБ і радіо: «Дивіться, я дуже добре розумію цей закон. Тому у мене є запитання до закону, про який ми говорили. Квоти залишаться. Питання, які вони повинні бути? Навіть не так. Там питання в регулюванні цих квот. Якщо ви добре на цьому розумієтеся, там є хитрість, доповнення з цими квотами. Взагалі: більший відсоток української мови, а далі – різні мови, бо там треба давати можливість кожній мові. Тому що у нас реально велика кількість людей говорить російською. Не можна у них забрати російськомовне телебачення. У нас є люди, які говорять й іншими мовами. Розумієте, тут велике питання з цими квотами. Ніхто скасовувати квоти не буде, але є регулювання».
У розумінні кандидата, у виробників кіносеріального контенту українською мовою має бути послаблення податку: «Ті люди, які ухвалювали цей закон, вони не зовсім телевізійні фахівці, м’яко кажучи. Я пояснював пані Сюмар (голова комітету парламенту з питань свободи слова Вікторія Сюмар. – Ред.), ми зустрічалися, що це якраз той випадок із парковками. Я вам поясню, як людина, яка керує великим телевізійним бізнесом, великий платник податків. Якби ви знизили податки для всіх телевізійних великих медіа різних компаній, які довгі роки створювали, через ринок і через відносини в СНД, матеріали російською мовою… Якби ви прийшли до них і сказали: дивіться, хлопці, ось перед вами два фільми. Фільм, який зроблений українською мовою – податок 10%. Фільм, який робиться російською мовою, – залишаємо податок який був. Ви вважаєте, що потрібні були б квоти? Я вам відповім дуже швидко. Через рік я як бізнесмен і всі великі телевізійні бізнесмени без закону про квоти, без цих палиць перейшли б в основному на українську мову і все».
Що значить – держава дає тобі гроші на кіно, а ти потім державі не повертаеш? Чому?
Зеленський проти виділення грошей Держкіно українським кіновиробникам без подальшого повернення: «Забудьте про державні гроші. Це ж просто, вибачте мене, це подарунки. Що значить – держава дає тобі гроші на кіно, а ти потім державі не повертаєш? Чому? Тому що. Це що таке, це державні гроші, це звідки? Тому, коли у тебе такий підхід в цілому, що ми повинні підняти українську культуру, українське кіно, це має бути модним, ми повинні з вами його робити, давайте з вами мирно і спокійно домовимося. Мені як телевізійнику не потрібні державні дотації, можна було мені просто знизити податок і в цьому мене переконати. Я думаю, що в будь-якому питанні завжди є цей момент. Говори з громадськістю, говори з професіоналами і ухвалюй виважені рішення».
Журналісти «РБК-Україна» в підводці до інтерв’ю повідомили, що кандидат у президенти запитав, чи дадуть йому текст на погодження. Журналісти заперечували, аргументуючи тим, що один із членів його команди, нардеп Сергій Лещенко подавав законопроект про скасування норми про обов’язкове погодження інтерв’ю. У відповідь почули таке: «А хто вам сказав, що Лещенко – член нашої команди? У нас унікальна ситуація, до нас приходять абсолютно різні люди, підтримують, допомагають, спасибі їм». У підсумку, текст на узгодження не пішов. Також штаб кандидата не запитував у редакції теми бесіди або приблизні запитання. Крім того, Зеленський погодився дати «РБК-Україна» ще одне інтерв’ю через півроку у разі обрання його президентом. Однак поставив умову – після ще одного турніру з настільного тенісу.
Нагадаємо, раніше штаб Володимира Зеленського оприлюднив список своїх експертів. За інформаційну політику у кандидата відповідає Олександр Харебін –політтехнолог, медіаменеджер, екс-гендиректор Національної телекомпанії України.
Також «Телекритика» нещодавно писала про те, як західні медіа вникають у гумор «Слуги народу».
Фото: «Квартал 95»