12 березня 2019 року Південно-західний господарський суд Одеси став на сторону оператора «Реноме сервіс» у спорі з обслуговуючою компанією в доступі до висоток. Суд підтвердив рішення першої інстанції від 3 січня, яким феміда зобов’язала обслуговуючу компанію надати технічні умови щодо доступу до висоток та підписати договорів з оператором про доступ до інфраструктури будинків. Цю інформацію з посиланням на рішення суду поширила Спілка кабельного телебачення України, до якої входить оператор «Реноме сервіс».
Судом було розглянуто апеляційну скаргу ТОВ «Комбінат комунальних послуг “Гарант”» (далі – «Гарант»), яке є господарським підприємством, що надає житлово-комунальні послуги, у кількох багатоповерхівках, куди намагався зайти оператор «Реноме сервіс» (ТОВ «Реноме сервіс») з метою надавати телекомпослуги. «Реноме сервіс» листом від 27 квітня 2018 року на адресу «Гаранту» надіслав проект договору про доступ до інфраструктури об’єктів будинків, які обслуговує компанія, але отримав відмову. У «Гаранті» зіслалися на набрання чинності з 10 червня 2018 року законом «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якого, «Гарант» не має повноважень від власників квартир на укладення договору про доступ до інфраструктури висоток. Оператор вважає таку відмову безпідставною.
Після того, як ані подальше листування сторін, ані рекомендації адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету (далі – АМКУ), отримані оператором 17 жовтня 2018-го про припинення «Гарантом» дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, не призвели до отримання оператором бажаного результату, він звернувся з позовом до суду. Третьою особою виступило АМКУ – в Комітеті повністю підтримали позицію оператора у справі, вказавши на те, що «Гарант» має ознаки монопольного (домінуючого) становища на ринку надання послуг доступу для надання телекомунікаційних послуг цим висоткам.
У суді оператор зіслався на закон «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж», який регулює стосунки операторів та обслуговуючих компаній. Оператор спростував доводи «Гаранта» щодо відмови – згоди всіх власників квартир у будинках на використання місць загального користування для проведення кабелів і розміщення лінійного обладнання не потрібно. «Гарант» не є власником висоток та не має права доступу до інфраструктури будинків. «Гарант» є лише експлуатаційною компанією, яка надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій споживачам.
Колегією суддів був установлений факт укладання «Гарантом» раніше аналогічного договору про доступ до елементів інфраструктури з іншим оператором, що, на думку колегії, свідчить про «непослідовність дій відповідача та суперечливість його правовій позиції з питань наявності повноважень на укладання таких договорів».
Нагадаємо, закон «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» набув чинності у червні 2017 року. Його метою, зокрема, було врегулювання відносин між власниками багатоповерхівок та операторами телекомунікацій. Згодом були затверджені передбачені цим законом Правила надання доступу до інфраструктури об’єкта будівництва та Методика визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта будівництва. Однак запровадження правил та методик досі не врегулювало низку питань, зокрема, визначення власника, з яким укладається договір із доступу, правильне визначення розміру плати за доступ та встановлення відповідальної особи за ненадання доступу.
Фото: pixabay