Національна рада з питань телебачення та радіомовлення на засіданні 28 березня скасувала тимчасову заборону на ретрансляцію в Україні іноземного телеканалу «Наше любимое кино». Регулятор вніс зміни до свого рішення, яким 7 лютого на шість місяців, припинив ретрансляцію в Україні телеканалу за показ російських та радянських фільмів з акторами, що внесені до чорного списку Міністерства культури України.
Регулятор поінформує нового правовласника телеканалу про недотримання вимог українського законодавства та вимагатиме від нього припинити порушення. Заборона була скасована у зв’язку з «виявленням додаткових обставин» – судового позову дистриб’ютора телеканалу – компанії «Сонар». «Під час вивчення матеріалів справи за позовом ТОВ «Компанія СонаР» до Нацради стало відомо, що правовласником іноземного телеканалу «Наше любимое кино» є юридична особа RICHMOND International Enterprises Limited (Велика Британія), а не RTVD VIDEO-UND FILMPRODUKTIONSGESELLSCHAFT MBH (Німеччина), як це зазначено в документах, що були надані регулятору», – йдеться в повідомленні регулятора.
«З метою уникнення порушення вимог Європейської конвенції про транскордонне телебачення, керуючись частиною другою статті 24 закону “Про Нацраду з питань телебачення і радіомовлення”, регулятор вирішив скасувати тимчасову заборону на ретрансляцію “Нашего любимого кино”», – аргументує Нацрада.
Водночас заступник голови Національної ради Уляна Фещук і член ради Сергій Костинський наголосили на тому, що цей телеканал залишається порушником і систематично не дотримується законодавства України. «Рішення скасовується тільки через недотримання певних процедур з метою, щоб усі вимоги Конвенції були виконані. Але ми не відмовляємося від того, що почнемо офіційну процедуру повідомлення нового правовласника і регулятора Великої Британії про порушення», – сказала Уляна Фещук.
Сергій Костинський пояснив наявну проблему тим, що іноземні мовники нині нічим не зобов’язані інформувати Національну раду про зміну місця авторизації, власників тощо. Про такі зміни регулятор дізнається випадково. Тож нова розпочата відповідно до Європейської конвенції процедура інформування про порушення дасть змогу телеканалу виправити помилки й увідповіднити свою діяльність вимогам Європейської конвенції, яка вимагає, щоб іноземні канали дотримувалися національного законодавства, акцентував він. «Таким чином, у мовника буде 8 місяців на усунення виявлених порушень», – резюмує Нацрада, не повідомляючи чому процедура має зайняти 8 місяців.
Примітно, що судовий позов, на який посилається Нацрада, був відхилений судом у повному обсязі 4 березня. На засіданні 7 лютого Сергій Костинський під час обговорення цього питання повідомляв, що мовник змінив правовласника з німецького на британського, акцентовуючи на тому, що, на його думку, мовник – російський, він лише оформив ліцензію у Європі. Він також зазначав, що в січні отримав дзвінок з-за кордону від власника цього каналу, який пропонував «зустрітися для врегулювання питання». Юридично оформляючи рішення, Нацрада зіслалася на статтю 28 Євроконвенції, яка передбачає, що жодне з її положень не заважає сторонам застосовувати суворіші й детальніші правила порівняно з тими, які передбачені в цьому міжнародному документі, та на частину другу статті 24, яка дозволяє тимчасово припинити ретрансляцію телеканалу, який порушує Конвенцію.
Нагадаємо, 6 вересня 2018-го Нацрада призупинила терміном на півроку ретрансляцію російськомовного телеканалу RTVI, у якого британська ліцензія, за антиукраїнську інформаційну політику та показ російських фільмів із «чорносписочниками». 6 березня тимчасова заборона була продовжена ще на півроку.
Як писала «Телекритика», Нацрада має намір прописати заборону на потрапляння «замаскованих» під європейські російських телеканалів до списку адаптованих іноземних телеканалів у проекті Порядку адаптації. Документ у січні втретє проходив громадське обговорення. У лютому Сергій Костинський обіцяв, що громадське обговорення цього документу буде продовжене вчетверте, але цього не відбулося.
Фото: pexels