Після обрання на посаду генерального директора кіностудії Олеся Янчука на новий 5-річний термін три члени комісії – засновниця ТОВ «Кіноман» і замдиректора кінотеатру «Жовтень» Людмила Горделадзе, генпродюсер Одеського кінофестивалю Юлія Сінькевич і гендиректор Національного центру Довженка Іван Козленко – звертають увагу міністра на то, що «всі державні студії спіткали однакові проблеми, різниця лише в глибині занепаду: деякі вже перебувають у процесі банкрутства через неефективний менеджмент, інші ледве зводять кінці з кінцями. На жодній державній студії більше не знімають кіно (або знімають дуже рідко), а це означає, що вони не виконують своїх статутних завдань».
На думку комісії проблеми державних кіностудій повинні розглядатися комплексно, а керівництво має призначатися за умови наявності чіткого узгодженого плану реформування .
«Ситуація з державними кіностудіями скрутна і це не секрет ні для кого. Занепад очевидний, але я впевнена, що є варіанти виведення їх зі стаґнації. Це кропітка та довготривала робота і вона потребує детально пропрацьованої стратегї та державної волі щодо змін. Цього, на жаль, ми не бачимо, а бачимо бажання повернутись до систем дотацій», – прокоментувала «Телекритиці» Юлія Сінькевич, генеральний продюсер ОМКФ.
У своєму Facebook Іван Козленко акцентує увагу на тому, що три з п’яти «державних кіностудій зараз перебувають у (перед) банкрутному стані й призначення на них нових директорів навряд чи щось змінить». Іван Козленко також детально окреслив слабкі місця самого конкурсу.
Наприклад, до проведення конкурсу Міністерство культури не розмістило на сайті фінансової звітності кіностудії за останній рік, що вплинуло на перенесення дати засідання і викликало сумніви в оновленій концепції розвитку кіностудії, зробленої за день.
Другий момент – це склад документів для фінзвітності. Члени комісії не змогли подати запитуваний Звіт керівника, «аргументуючи» це тим, що закон не передбачає наявності такого документа. Наступна проблема – склад комісії. Іван Козленко пише:
«У Законі чітко прописано, що брати участь у формуванні конкурсної комісії можуть тільки представники громадських організацій відповідного функціонального напряму (тобто кіно), у складі нашої комісії виявилися представники ГО “Союз греків України”, ГО “Товариство зв’язків з українцями за межами України” і ГО “Українська всесвітня координаційна рада”, які не приховували своїх симпатій до жодного з претендентів, а представник останньої ще й відмовилася декларувати конфлікт інтересів незважаючи на те, що від її організації надійшов лист підтримки одного з кандидатів, у якийсь момент кимось вміло видалений зі складу документів, опублікованих на сайті Міністерства. На жаль, прихильники одного з кандидатів цілком очевидно розіграли між своїми організаціями місця в громадській частини комісії».
Прихильники одного з кандидатів цілком очевидно розіграли між своїми організаціями місця в громадській частини комісії
Наводимо нижче повний текст звернення, яке прикріплене до протоколу голосування під час конкурсу на посаду директора кіностудії ім. Довженка. Документ, який опинився в розпорядженні LB.ua, підписали засновниця ТОВ «Кіноман» і колишній директор кінотеатру «Жовтень» Людмила Горделадзе, генеральний продюсер Одеського кінофестивалю Юлія Сінькевич і гендиректор Національного центру Довженка Іван Козленко.
Фото: Facebook