Європейський парламент затвердив нові правила авторського права в інтернеті. Відповідну директиву (Copyright in the Digital Single Market Directive) підтримали 348 парламентаріїв, проти висловилися 274. Тепер рішення Європарламенту повинні затвердити країни-члени Євросоюзу.
У Європарламенті наголошують, що нові правила допоможуть зробити цифровий простір більш справедливим до творців контенту. «Директива є важливим кроком до виправлення ситуації, за якої кілька компаній заробили величезні суми грошей і при цьому належним чином не виплачували винагороду тисячам журналістів і авторам контенту, від роботи яких вони залежать», – йдеться в повідомленні на сайті організації.
Слід очікувати, що ЗМІ та правовласники лобіюватимуть найбільш драконівські закони, а після їх ухвалення стануть звертатися до суду з приводу будь-якої публікації
Поправки не торкнуться некомерційних публікацій, проте нововведення викликали хвилю обурення: 5 млн 155 тис. осіб підписали петицію проти впровадження директиви. У Німеччині близько 100 тис. людей вийшли на вулиці в рамках протесту проти сумнозвісного «Параграфа 13». Ця спірна поправка свідчить, що веб-сайти, які розміщують призначений для користувача контент, повинні вживати «ефективних і пропорційних» заходів для запобігання несанкціонованому розміщенню контенту, захищеного авторським правом, або відповідати за дії своїх користувачів. Останнє було сприйнято власниками сайтів і пересічними користувачами як легалізація цензури.
Dark day for internet freedom: The @Europarl_EN has rubber-stamped copyright reform including #Article13 and #Article11. MEPs refused to even consider amendments. The results of the final vote: 348 in favor, 274 against #SaveYourInternet pic.twitter.com/8bHaPEEUk3
— Julia Reda (@Senficon) March 26, 2019
Депутат Європарламенту від «Європейської піратської партії» Юлія Реда називає 26 березня «чорним днем для інтернету».
«Слід очікувати, що ЗМІ і правовласники лобіюватимуть [у своїх країнах] найбільш драконівські закони, а після їх ухвалення стануть звертатися до суду з приводу будь-якої публікації , яка потрапляє в сіру зону [директиви]. Вона написана так, що будь-який власник захищеного авторським правом матеріалу може вимагати матеріальної компенсації від інтернет-сервісу, але при цьому ми вже бачили, що правовласники не мають єдиної думки щодо того, як слід чинити Big Tech (Amazon, Google, Facebook, Apple. – Ред.). Як би інтернет-компанії і організації не намагалися виконувати 27+ національних законів (вони можуть повністю відмовитися від посилань на європейські новинні сайти або укласти угоди з ключовими медіаконгломератами), однаково той чи той правовласник буде незадоволений», – пишуть одні з критиків директиви Electronic Frontier Foundation.
На днях «Телекритика» повідомляла, що «Чисте небо» домоглося перших результатів у боротьбі з розміщенням піратських фото.