Видання Observer і компанія Nielsen, яка проводить маркетингові дослідження, провели аналіз дитячих книжок, випущених у 2017 році.
Качка-злодійка з книжки про свинку Пеппу є одним із небагатьох жіночих лиходіїв у сотні найпопулярніших книжок із картинками. Дослідження також показує, що всі персонажі жіночого роду, від зайців до ведмедів, мають другорядні ролі.
«Вгадай, як сильно я тебе люблю», бестселер з 1994 року, ілюстрований Анітою Джером, входить до тих небагатьох творів, де батько є центральною фігурою, тому що матері з’являються в дитячій літературі частіше.
Поглиблений аналіз 100 найпопулярніших дитячих ілюстрованих книжок 2017 року показує, що чоловічі персонажі грають стереотипно-чоловічі ролі (в основному це лиходії і монстри).
Список бестселерів 2017 року складається з багаторічних фаворитів «Груффало», «Вгадай, як сильно я тебе люблю» і «Дорогий зоопарк», у яких всі тварини чоловічої статі. Схожий підхід до статі і в нещодавно опублікованих бестселерах «Ти не можеш взяти слона в автобус», «Супертато», «Втрачені слова» і «Коала».
Лиходії були чоловічого роду у вісім разів частіше, ніж жіночого. Тільки одна книжка, «Пеппа і її золоті чоботи» зображала злодійку – качку, яка краде чоботи Пеппи.
У кожній книжці участь у діалогах брали частіше чоловічі персонажі, ніж жіночі.
«Дослідження мене не дивує», – сказала Лорен Чайлд, автор і ілюстратор книжки «Чарлі та Лола».
«Ми бачимо це і в кіно, і на телебаченні, – прокоментувала Чайлд. – Це показує, як суспільство бачить вас. Якщо хлопчики грають головні ролі в книжках – як хороших, так і поганих головних героїв, а дівчатка – другорядні ролі, це показує, який наш світ насправді. У цьому разі дуже складно відчувати рівність».
Дослідження показує, що тільки 40% персонажів з урахуванням статі були людьми. Решта були, наприклад, тваринами, птахами, кольоровими олівцями, овочами і скелетами. Серед цих істот гендерна упередженість була ще помітніша. Кожного разу, коли автор давав істоті стать, 73% персонажів виявлялися «чоловіками».
Крім того, самці втілювалися в могутніх, диких і потенційно небезпечних звірів, таких як дракони, ведмеді й тигри, тоді як самки зображали менших і вразливіших істот, таких як птахи, кішки і комахи і ставали здобиччю цих самих хижаків.