Представництво президента України в АР Крим звернулося до прокуратури Автономної Республіки Крим з проханням вивчити матеріал, опублікований на інтернет-порталі «Бізнес онлайн». Йдеться про інтерв’ю виданню так званого кримського блогера Олександра Гірського під назвою «У Криму є три проблеми: вода, українські паспорти та кримські татари». Про це повідомляється на сторінці представництва у Facebook.
За оцінками кандидата психологічних наук, етнопсихолога та конфліктолога Ірини Брунової-Калісетської, Гірський використовував висловлювання, що підпадають під шість ознак мови ворожнечі за класифікацією Інформаційно-аналітичного центру «Сова». Це завуальовані заклики до насильства та дискримінації, пропаганда «позитивних» (історичних і сучасних) прикладів насильства та дискримінації, створення негативного образу етнічної, релігійної або певної соціальної групи, виправдання історичних випадків насильства і дискримінації, твердження про історичні злочини тієї чи іншої етнічної або релігійної групи, звинувачення у негативному впливі тієї чи іншої етнічної, релігійної або певної соціальної групи на суспільство або державу. Зокрема, поширюється радянський міф про «масове зрадництво і колабораціонізм» у роки Другої світової війни, як і виправдання депортації у травні 1944 року.
«У тексті кримськотатарська і мусульманська громада описується як нібито «загроза» міжкультурному співіснуванню через те, що вимагає дотримання своїх прав і через спроби не допустити анексію Криму у 2014 році. Це пряма ознака мови ворожнечі та дегуманізації корінного народу Криму», – коментує експерт.
З цим висновком погоджується керівник Групи моніторингу прав національних меншин В’ячеслав Ліхачов.
«Подібні висловлювання, на мій погляд, принижують національну честь і гідність кримських татар і є розпалюванням міжнаціональної ворожнечі, підпадаючи під склад злочину, передбаченого ст. 161 Кримінального кодексу України. Висловлювання Олександра Гірського можуть і повинні отримати не тільки моральну, але і юридичну оцінку», – сказав він.
Нагадаємо, рекламодавці звинувачують Facebook у застосуванні мови ненависті. Бренди припиняють рекламні кампанії у рамках акції «Досить ненавидіти за гроші».
Читайте також:
Нацрада не змогла оштрафувати NewsOne за «мову ненависті»
Мова ненависті, трохи сортирних метафор і бабусі, що стежать за Ларсом фон Трієром
СБУ закрила справу проти російського телеведучого, який відвідував Крим
Варнаві скасували заборону на в’їзд в Україну
Блогерці з РФ продовжили заборону на в’їзд в Україну до 10 років
Ще одна російська журналістка намагалася в’їхати в Україну
В Киеве на фан-встрече московского блогера задержали активистов
Фото: скриншот
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!