Ситуація з побиттям охоронцями президента Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання Liga.net Юрія Смірнова 23 травня під час конференції iForum-2019 перебільшена – журналіста не били, а відтіснили від гаранта із застосуванням сили. Про це у своїй колонці на сайті видання та в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.
«Ніякого побиття не було. Співробітники держохорони люблять під час виконання своїх обов’язків дуже активно розмахувати руками, бо вважають, якщо об’єкт, який вони охороняють, рухається, то вони мають право відмітати на його шляху все, що трапляється. Звичайно, й журналісти, і просто присутні на заході траплялися їм на шляху, і під час такого відштовхування їхні лікті й влучили мені у живіт», – розповідає Юрій Смірнов.
«Обидві руки я тримав зверху, оскільки намагався знімати відео для запитання Зеленському. (…) Та навіть коли я вже був позаду Зеленського і кола його охоронців, до мене підбіг УДОшник, твердо взяв мене за руку і буквально пересунув на пару метрів назад. У чому була необхідність таких заходів, не знаю. (…) Під час відштовхування журналістів від Зеленського (по-іншому назвати це складно) я і отримав кілька разів ліктем у живіт. Це не були цілеспрямовані удари, тому ні про яке “побиття” мови бути не може. Це була класична поведінка УДОшників (…) У мене немає ані синців, ані слідів побоїв», – пише Смирнов у своїй колонці на сайті, зазначаючи, що Голобородько приїхдив до АП на велосипеді, а в реальності «велосипед» – це «цілий автобус, набитий охоронцями».
До поліції журналіст звертатися не планує, але сподівається, що після події будуть зроблені певні висновки і охорона буде демократичніше ставитися до журналістів, які «хочуть виконувати свої професійні обов’язки та поставити спікеру запитання». Журналіст відзначає, що вчора після події багато ЗМІ підхопили фразу «тричі отримав у живіт», яка була опублікована в новині на сайті видання і подали ситуацію «в значно густіших фарбах», ніж було насправді.
«Ось це “тричі отримав у живіт” – не означає, що співробітник охорони повернувся у мій бік і тричі умисне вдарив. Але був також ще один випадок на цьому заході: коли Володимир Олександрович почав рухатися в бік виходу, а я проводив зйомку і в цей час знаходився позаду кола із охоронців, які оточили президента, до мене підійшов охоронець, узяв за руку і пересунув на кілька метрів назад. Тоді реально не зрозумів таких дій, адже знаходився позаду Зеленського, тож що міг би йому заподіяти?.. Казати, чи ці дії були умисними чи ні… хай буде на їхній совісті. Але мені здається, що охоронці мають поводитися більш-менш спокійніше», – наголошує Юрій Смірнов.
Як повідомило видання Liga.net, новообраний президент розглядав стенди на iForum в оточенні десятка працівників УДО. Коли журналісти намагалися поставити запитання Володимирові Зеленському, зокрема про кадрові призначення, президент відповів: «Давайте не про політику… Сьогодні говоримо тільки про інновації». Водночас, коли його попросили про селфі, Зеленський відповів із усмішкою: «Це вже можна».
«Численні бодігарди постійно відтісняли його (журналіста. – Ред.) із застосуванням сили. У результаті кореспондент тричі отримав у живіт ліктем і пішов з відтоптаними ногами. Ми хотіли поставити запитання президенту про те, чим він керувався, призначаючи першим заступником голови СБУ свого друга Івана Баканова, що не має досвіду в правоохоронних органах», – йдеться в новині видання, яка підкріплена відповідними фотографіями.
«Чи було свідоме перешкоджання професійній журналістській діяльності? Повернувшись із заходу й аналізуючи ситуацію, сам задумався над цим питанням. Загалом, усі журналісти, які були там, можуть говорити про перешкоджання, адже вони намагалися поставити запитання, але можливості їм не давали. Проте такі ситуації були й за Петра Олексійовича, коли він був на масових заходах. Побиттям назвати те, що трапилося, важко, це просто неприємний інцидент. Синців на тілі або жодних слідів не лишилося, і навіть і близько не було», – відзначає Юрій Смірнов.
Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк зробила пост у Facebook, давши свою оцінку ситуації, акцентуючи саме на побитті журналіста: «Охоронець президента Зеленського побив журналіста “Ліги”. На iForumi. Що не день, то шок від “нової влади”. Вимагаємо оперативного розслідування і покарання винного, а також вибачення від Зеленського», – написала вона на своїй сторінці у Facebook. Пост Романюк передрукували низка ЗМІ, не доповнюючи інформацію. Самої Романюк на заході не було.
Головний редактор видання Борис Давиденко акцентує у Facebook, що побиття не було та просить ознайомитися з версію подій безпосередньо від автора:
https://www.facebook.com/boris.davidenko/posts/2200851543285635
Журналіст зазначає, що абсолютно всі учасники форуму проходили рамку металодетектора і спеціальний огляд працівниками держохорони, перевірялися особисті речі. «Тому дивно, чому аж настільки активно охоронці відштовхували всіх, щоб ніхто навіть і на півметра не наблизився до президента. Разом із тим, усі журналісти на заході мали відповідні бейджі, але охоронець, який мене схопив за руку, був на той момент у мене за спиною. Тому він не бачив посвідки. Але й навіть учасники заходу мали свої спеціальні бейджі, тому, певне, охоронці не надто зважали на такі маркування», – розповідає Юрій Смірнов.
У Національній спілці журналістів України наголошують, що резонанс, якого набула інформація щодо можливого побиття журналіста президентською охороною, є підставою для нової владної команди зробити ревізію ставлення Управління державної охорони до працівників ЗМІ. «Нарікання на агресивне ставлення працівників УДО до журналістів ми отримуємо постійно. Особливо напруженою була ситуація під час президентської кампанії, обурливим було свідоме побиття держохороною свого часу журналістів програми “Схеми” через інтерес до приватної вечірки генпрокурора. Очевидно, що відсутність політичної волі поважати журналістів і призводить до агресії охоронців. Тому нехай українська УДО вчиться у колег із цивілізованих країн, як захищати президента, не збиткуючись із журналістів», – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Нагадаємо, журналіст «1+1» Володимир Тимофійчук 21 травня подав до поліції заяву про вчинення працівником Кабміну кримінального правопорушення: головний спеціаліст Секретаріату Кабміну Ігор Конопацький перешкоджав його професійній діяльності.
Фото: president.gov.ua