Громадська спілка «Українська анімаційна асоціація» виступила із заявою, у якій дала оцінку результатам 14-го пітчингу Держкіно. «Телекритика» наводить його текст повністю.
«Результати Чотирнадцятого конкурсного відбору Держкіно, які були оприлюднені 6 жовтня 2020 року, не дарма сколихнули громадськість незалежних кіновиробників. Багато кінопроєкти, які отримали від членів експертних комісій бал від 38 і вище, були грубо знехтувані «фахівцями» Ради (з державної підтримки кінематографії) без пояснень. Ба більше, у переліку кінопроєктів-переможців Чотирнадцятого конкурсного відбору взагалі відсутні переможці за такими напрямками, як: «Анімаційні повнометражні фільми (авторські)», «Анімаційні повнометражні фільми (для широкої глядацької аудиторії)» та «Ігрові повнометражні для дитячої аудиторії». Відповідно, тільки шість проєктів у сфері анімаційних фільмів отримають державне фінансування.
«Українська анімаційна асоціація» переконана, що подібні рішення Ради загрожують існуванню української анімації. Адже ні для кого не секрет, що переважну більшість анімаційних фільмів в Україні було вироблено лише за державної підтримки, що відповідає кращим практикам і культурній політиці країн ЄС. Однак попри таку політику, втілену рішенням Ради, можна припустити, що у найближчому майбутньому світ побачить все менше якісних фільмів українського виробництва. Також обурення викликає зневага Радою положень профільного закону, що регулює порядок надання державного фінансування кінематографії. Оскільки останнє рішення було ухвалено всупереч законодавчо встановленій процедурі, оцінкам експертів і з порушенням балансу інтересів зацікавлених сторін. Така поведінка Ради щодо державної підтримки кінематографії є непрофесійною і такою, що дискредитує інститут кіно загалом.
Також це рішення Ради негативно впливає на міжнародну співпрацю українських виробників анімації. Наприклад, однією з умов вступу та перебування у членстві у Східноєвропейській анімаційній асоціації (членом якої є громадська спілка УАНІМА з 2019 року) є державне фінансування галузі анімації не менше 10% від загального державного фінансування кінематографії. За результатами Чотирнадцятого конкурсного відбору, анімації виділили лише 2,99%, що ставить під сумнів перебування у цій необхідній для розвитку індустрії асоціації.
Отже, у результаті ми маємо не Раду підтримки кінематографії, а Раду знищення української анімації. Беручи до уваги все вищевикладене, представники української анімаційної спільноти вимагають перегляду результатів Чотирнадцятого конкурсного відбору. ГС УАНІМА готова взяти на себе функцію громадського контролю та відстежувати ефективність використання державних коштів, виділених на анімацію».
Нагадаємо, раніше свою позицію виклали Українська гільдія режисерів і Українська кіноакадемія, які стурбовані «непрозорістю» результатів 14-го пітчингу Держкіно. На думку цих організацій, Рада знехтувала експертними оцінками при виборі переможців.
Читайте також:
Стали відомі переможці 14-го пітчингу Держкіно
Совет по господдержке кинематографии утвердил обновленное распределение бюджета
В Офісі президента розглянули ряд ініціатив для підтримки кінематографії
Госкино обновило свой сайт
Фото: Unsplash
Подписывайтесь на «Телекритику» в Telegram и Facebook!