Проект урядового рішення щодо Євробачення був внесений віце-прем’єром В’ячеславом Кириленком. Його підтримали на засіданні 27 лютого. Відзначається, що правила мусять змінити «з урахуванням обставин, які викликали широкий суспільний резонанс під час відбору представника України для участі в Євробаченні у 2019 році».
Крім того, Кабмін звернеться до Верховної ради проханням невідкладно ухвалити закон про особливості провадження гастрольно-концертної діяльності українськими виконавцями на території Росії та на тимчасово окупованих територіях. «Якщо ці дві справи будуть реалізовані, ми більше ніколи не будемо стикатися з такими речами, які мали місце зараз і сколихнули громадськість», – заявив В’ячеслав Кириленко.
На необхідності зміни правил відбору наголошував телеканал СТБ, який 4 роки проводить цей нацвідбір. Регуляція має стосуватися, на думку телеканалу, громадянської позиції, гастролів у РФ та родинних зв’язків конкурсантів. Одразу після цієї заяви зі схожим закликом до НСТУ звернулась її наглядова рада. Менеджмент компанії, на їхню думку, має вчасно оприлюднювати вичерпний та прозорий перелік правил проведення нацвідбору та умов контракту для переможця.
НСТУ розповіла про договір, який підписує телерадіокомпанія та учасник. Мовник зазначає, що контракт з представниками на Євробачення укладається щороку, він відповідає правилам Євробачення. «Договір не може бути оприлюднений повністю, бо є конфіденційним документом. Із цих же причин договір також не може бути заздалегідь наданий усім без винятку учасникам Національного відбору, адже надається лише переможцю, із яким планують укласти такий договір», – йдеться в повідомленні НСТУ.
Водночас компанія пояснила окремі його пункти. Зокрема, згідно з документом, не допускається під час перебування на сцені та під час відеозйомки будь-яких висловлювань, жестів та інших дій, не передбачених сценарієм. «“Заборона шпагату”, що фігурує в публікаціях співачки Maruv – не більше ніж емоційне трактування типової вимоги Європейської спілки мовників: попередньо узгодити зміст номера, план виступу, рухів на сцені артиста. Це нормальна практика, за такими самими умовами на Євробаченні виступають усі артисти з усіх країн», – каже НСТУ.
Також суспільний мовник підтвердив наявність пункту про проведення прес-конференцій та інтерв’ю щодо підготовки та проведення Євробачення з попереднім погодженням. «Цей пункт договору означає, що в артиста буде власний прес-секретар, який організовуватиме всю комунікацію із журналістами, аби артист зміг сформувати собі якнайкращий імідж у засобах масової інформації. Окрім того, міжнародний конкурс Євробачення має власний план комунікації, за який відповідає міжнародна піар-команда у складі представників цьогорічної країни-організатора та Європейської спілки мовників», – запевняють у НСТУ.
У документі міститься пункт, згідно з яким не допускаються будь-які дії, висловлювання чи прояви, які можуть мати політичний зміст або можуть бути використані в політичному аспекті. Це вимога ЄСМ, до якої НСТУ додала власний пункт – не допускаються висловлювання, які можуть ставити під сумнів питання територіальної цілісності та гарантування безпеки України. «Правила Європейської спілки мовників такого обов’язку не передбачають, його український суспільний мовник додав до договору з власної ініціативи. Вважаємо цей пункт принциповим та надзвичайно важливим, адже представник України на Євробаченні – це не просто виконавець, а ще й представник нашої країни на міжнародній арені. Такий представник не має завдавати шкоди інтересам держави Україна», – зазначають у НСТУ.
У договорі прописано, що артист не може гастролювати на території Російської Федерації протягом періоду з дати підписання договору та ще 3 місяці після завершення конкурсу. Це власна умова «Суспільного», яка цьогоріч увійшла в договір. «Наразі законодавство України таких обмежень на гастролі в державі-агресорі не передбачає, але Суспільне вважає, що така умова потрібна, адже є значні ризики політизації дій учасника. Будь-які висловлювання та публічні дії артиста, зокрема й концерти, можуть бути використані державою-агресором з метою пропаганди та ескалації агресії. Однак варто наголосити, що ні сам договір не передбачає, ні під час перемовин суспільний мовник не озвучував жодних вимог щодо політичних уподобань співачки чи підтримки окремих політиків», – коментують у НСТУ.
Незважаючи на існування контракту, артист має взяти на себе всі витрати, пов’язані з участю в Євробаченні. «На жаль, недофінансований суспільний мовник не може дозволити собі профінансувати ці витрати. Донедавна наш партнер, телеканал СТБ, фінансово допомагав учасникам на добровільних засадах, проте цьогоріч відмовився від такої допомоги. Учасники національного відбору заздалегідь знали про цю ситуацію», – зазначає «Суспільне».
Передати окремі права інтелектуальної власності на конкурсний твір та права на матеріали, які використовуються у зв’язку з Євробаченням – це стандартна вимога Європейської спілки мовників. Штраф у випадку порушення зобов’язань чи завдання збитків справді існує, його розмір – 2 мільйони гривень або обов’язок відшкодувати завдані збитки. «Ми усвідомлюємо, що правила, невиконання яких не передбачає жодних санкцій, зазвичай не працюють, тому умова штрафу є потрібною, аби учасник не порушував умов договору. Така компенсація є адекватною та прийнятною, адже за порушення правил Євробачення перед Європейською спілкою мовників потім відповідатиме саме НСТУ й ця відповідальність також вимірюватиметься штрафами», – резюмює мовник.
У НСТУ досі не відповіли телеканалу СТБ, який вчора переклав відповідальність на компанію за скандал довкола конкурсу.
Нагадаємо, Kazka і Freedom Jazz відмовилися їхати на конкурс замість MARUV. Остання висловила готовність відмовитися від концертів у РФ, але в результаті не підписала контракт із НСТУ, назвавши його умови «кабальними».
Фото: НСТУ