Уже дев’ять років поспіль неурядова організація Freedom House відстежує свободу інтернету в усьому світі. Висновки аналітиків невтішні: з кожним роком рівень свободи знижується, повідомляє newatlas.com. У 2019 дослідниками були оцінені 65 країн.
У звіті Freedom on the Net розглядається свобода інтернету в різних країнах з трьох точок зору:
відсутності доступу ─ оцінка соціальних і економічних чинників, що обмежують доступ в інтернет, а також дій урядів, спрямованих на блокування доступу;
обмеження контенту ─ оцінка державного контролю над контентом;
порушення прав користувачів ─ вимір того, скількох користувачів переслідують і за що, а також оцінка тих, хто може постраждати від онлайн-активності користувачів.
Кожна з досліджуваних країн оцінюється за 100-бальною шкалою. Уже дев’ятий рік поспіль більшість опитаних країн демонструють зниження показників свободи інтернету, причому у 33-х з 65-ти країн спостерігається зниження за всіма трьома оцінювальними параметрами.
2019 року у Китаї був зафіксований найнижчий показник свободи інтернету. Країна отримала всього 10 балів. Також низьку оцінку отримали: Іран (15 балів), В’єтнам (24), Єгипет (26), Росія (31) і Туреччина (37).
Бразилія (64), Бангладеш (44) та Зімбабве (42) продемонстрували значне скорочення свободи інтернету за останній рік. Навіть у США (77) спостерігався спад на один пункт, внаслідок посиленого нагляду за соціальними мережами і електронними пристроями з боку правоохоронних органів, а також через посилення дезінформації, розповсюджуваної урядовцями.
Україна отримала від дослідників 56 балів, що дає підстави віднести її до категорії «частково вільних країн». Перейшовши за посиланням, ви зможете розглянути карту детальніше.
Двома важливими факторами, відповідальними за зниження свободи інтернету, стали посилений моніторинг соціальних мереж і втручання у вибори за допомогою соціальних медіа.
«Багато урядів вважають, що у соціальних мережах пропаганда працює краще, ніж цензура», ─ коментує ситуацію Майк Абрамовіц, президент Freedom House. «Популісти у всьому світі використовують як людський фактор, так і комп’ютерні алгоритми для завоювання голосів, порушуючи правила, розроблені для забезпечення вільних і справедливих виборів».
У дослідженні також йдеться про те, що у 40-ка з 65-ти країн введені складні програми нагляду в соціальних мережах, а у 47-ми країнах були проведені арешти користувачів за політичні, соціальні або релігійні висловлювання в інтернеті. За останній рік у 17-ти різних країнах відбулися повні відключення від глобальної мережі, причому у звіті наголошується, що ці відключення відбувалися в основному або під час виборів, або під час громадянських протестів.
«Оскільки більшість людей користуються американськими платформами, Сполучені Штати повинні бути лідером у просуванні прозорості та підзвітності в епоху цифрових технологій», ─ вважає Адріан Шахбаз, директор досліджень Freedom House з технологій і демократії. «Це єдиний спосіб запобігти перетворенню інтернету й троянського коня для тиранії і гноблення».
Нагадаємо також, що YouTube створив інструмент, який виявляє і видаляє спірні моменти відео.
Інфографіка: Freedom House
Фото: unsplash.com
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!