Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 14 листопада ухвалила рішення замовити у Держцентру радіочастот прорахунок частот для компанії «Ефір» (ТОВ «Телерадіокомпанія «Етер») у 166 населених пунктах для мовлення у стандарті DVB-T2. Ця компанія змінює свою технологію з DVB-H на DVB-T2. Вона звернулася до регулятора з відповідною ініціативою для створення загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі у шостому мультиплексі (МХ-6).
За це рішення члени регулятора проголосували одноголосно і без обговорення. Член Нацради Олександр Ільяшенко коротко зазначив, що це питання «дуже довго обговорювалося і опрацьовувалося».
25 квітня Нацрада дозволила «Ефіру» продовжити на 10 років ліцензію провайдера застарілої технології ефірного мобільного телебачення у загальнонаціональній мережі цифрового мультиплексу МХ-6 стандарту DVB-H, незважаючи на непрозору власність компанії, відсутність мовлення і непогашене попередження від 2014-го, оголошене через це.
Під час продовження ліцензії заступник директора Віктор Гайворонський запевняв членів, що за 10 років існування компанія витратила 24 млн гривень (14 млн пішло концерну РРТ, 4 млн – на податки), запустивши мережу у 79 містах. Технологія DVB-H була названа перспективною, обладнання для прийому мобільної цифри коштує всього $4-5, тому в компанії нібито обмірковують можливість масового завезення приймачів. «Ефір» нібито транслює у своїй мережі самовільно (погодження Нацради) два телеканали – «Київ» і «Україна», підписавши угоду з ними.
У кінці грудня 2019 року НБУ прописав можливість розвитку технології DVB-H у Плані розвитку телерадіопростору на 2019-й – документ був направлений Нацрадою до Міністерства юстиції. У червні повідомлялося, що Мін’юст його зареєстрував.
Те, що компанія переоформить стандарт DVB-H на DVB-Т2, щоб отримати ще один національний цифровий мультиплекс для трансляцій ефірних телеканалів, а також те, що ліцензію “Ефіру” продовжать, припускав член Нацради Олег Черниш, який голосував проти продовження разом з Ольгою Герасим’юк. Заступник директора компанії на тому ж засіданні (у квітні) зазначив, що різниця між DVB-H і DVB-Т2 тільки у модуляції, що підтверджувало: ймовірність такого результату близька до реальності. У планах компанії «Зеонбуд» запуск платного пакету телеканалів. Ще один мультиплекс може знадобитися для трансляції платних каналів.
Зазначимо, у компанії «Ефір» немає власника. Офіційно нею володіють київська компанія «Цифровий портал України» (99,99%) та Ігор Герман (0,01%), який значився директором «Ефіру». Власником «Цифрового порталу України» вказано офшор «Джек інвест енд трейд лімітед» з БВО. Раніше цей офшор разом з «ММДС-Україна» фігурував у списку власників компанії «Кейбл ТБ-фінанси», керівником якої два роки – до того, як очолив «Зеонбуд», – значився Віктор Галич (нині покійний). Компанія «Ефір» тісно пов’язана з «Зеонбудом» і компанією з холдингу СКМ – «ММДС-Україна», яка володіє частотами, придатними для запуску зв’язку 4G. «Куратором» усіх трьох компаній ЗМІ не раз називали нардепа від «Опозиційного блоку» Юрія Мороко. У «Ефіру» і «ММДС-Україна» загальна адреса. Юрій Мороко у 2002-2008 роках працював директором «ММДС-Україна». До червня 2014-го директором «Ефіру» значився Олександр Іллющенко, який у 2010-2013 роках паралельно працював директором «ММДС-Україна».
Фото: pixabay
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!