Новопризначений указом екс-президента Петра Порошенка член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Володимир Горковенко вважає незаконним указ нового глави держави Володимира Зеленського про своє звільнення і має намір оскаржити рішення у суді. Про це він сказав під час брифінгу членів Нацради в «Укрінформі». Відповідну заяву опубліковано ним також у Facebook.
Володимир Горковенко зазначив, що згідно із законом його можна звільнити в двох випадках – за власною заявою або в разі смерті. «Очевидно – друга причина, я помер. Я не жартую. Я отримав кілька повідомлень з невідомих номерів за останній час з умовою, мовляв, “ти сам напиши заяву, інакше ми тебе розкладемо на запчастини”. Схоже, “розкладання на запчастини” виглядає саме так. Однак у нас правова держава і суди ще ніхто не скасовував», – заявив Горковенко і підкреслив, що не писав заяви про звільнення.
Що цікаво, на своїй Facebook-сторінці Володимир Горковенко не згадував про погрози на свою адресу, коментуючи рішення Зеленського:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2242418715795742&id=100000829056947
На думку заступника голови Нацради Уляни Фещук, указ президента про призначення Горковенка діє, оскільки «його ніхто не оскаржив». «При цьому оскаржити його може та особа, чиї права й обов’язки порушено. На сьогодні відсутня інформація стосовно оскарження такого указу», – сказала вона.
Під час брифінгу, чотири члени Нацради, призначені Петром Порошенком також заявили про блокування роботи органу Ольгою Герасим’юк – першим заступником голови, а після відставки Артеменка – в. о. голови. «Сьогодні робота Нацради заблокована, перший заступник голови регулятора Ольга Герасим’юк відмовляється підписувати порядок денний і відкривати засідання Нацради», – заявив член Нацради Сергій Костинський, підкресливши, що ця проблемна ситуація триває вже три тижні. За даними членів Нацради, у поточному порядку денному накопичилося вже понад 120 питань.
Задля розблокування роботи Нацради президентська четвірка Порошенка проситиме Верховну раду обрати восьмого члена регулятора, повідомила Уляна Фещук. «Нацрада звернеться до парламенту сприяти роботі регулятора і з проханням обрати восьмого члена, оскільки ми знаємо, що відповідний парламентський комітет уже провів конкурс, і фактично можна уже обирати восьмого члена за деякий час», – сказала Фещук. З її слів, члени Нацради проситимуть парламент обрати восьмого члена якомога швидше, ще до виборів.
Нацрада звернеться до парламенту щодо сприяння роботі регулятора і з проханням обрати восьмого члена, оскільки ми знаємо, що відповідний парламентський комітет уже провів конкурс, і фактично можна вже обирати восьмого члена за деякий час, – Уляна Фещук.
Нацрада має складатися з восьми осіб. З них чотири члени терміном на 5 років призначаються Верховною радою і чотири члени – президентом. Наразі до складу Нацради входить 7 членів. Для ухвалення рішень регулятором кворум на засіданнях має складатися з 6 осіб.
У середу, 22 травня, п’ять членів Нацради запропонували провести засідання 28 травня. Відповідне звернення було оприлюднене на сайті регулятора, його підписали члени Нацради, призначені Петром Порошенком (Сергій Костинський, Валентин Коваль, Уляна Фещук та Володимир Горковенко), а також Олександр Ільяшенко, призначений парламентом. У відповідь своїм колегам Ольга Герасим’юк заявила, що немає правових підстав для скликання засідання регулятора 28 травня. Про це вона написала у листі, його текст оприлюднений на сайті Нацради. Пропозиція колег, на її думку, не відповідає положенням закону «Про Нацраду» та регламенту регулятора, тому що тільки голова Нацради може скликати позачергові засідання. «Крім того, при складанні та погодженні порядку денного необхідно дотримуватися процедури і строків, що визначені законодавством України», – йдеться в листі в. о. голови.
Також учергове Ольга Герасим’юк акцентувала, що досі неврегульоване питання дострокового припинення повноважень Юрія Артеменка – за відставку Артеменка мали проголосувати члени Нацради, чого не відбулося. «Цим листом повідомляю, що у мене як особи, що виконує обов’язки голови Національної ради, відсутні правові підстави для задоволення прохання, викладеного у листі, та скликання засідання Національної ради на 28 травня 2019 року об 11 годині», – йдеться у її листі.
У четвер, 23 травня, в. о. голови під час громадської дискусії, що відбулася в Національній спілці журналістів України повідомила, що відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету або від нового президента щодо коректності останніх кадрових рішень Петра Порошенка в Нацраді. «Ситуація не виникла б, якби не раптові кадрові зміни, з якими маємо нині справу, раптова відставка голови Нацради Юрія Артеменка. Нині призупинена робота на засіданнях, де ми ухвалюємо важливі рішення, де голосуємо. Загалом поки що нам вдається тримати ситуацію, проте щодо останніх двох засідань скажу: я не змогла їх відкрити, адже будь-яке наше рішення може бути оскаржене ліцензіатами. Не хотіла б, щоб Нацрада увійшла в судовий коридор, що може затягнутися надовго. Також звернулася з відповідним листом до Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики з проханням роз’яснити нам законодавство. Також чекаємо на слово від новообраного президента України, оскільки йдеться про обрання президентської частини членів Нацради», – резюмувала Ольга Герасим’юк.
Ситуація не виникла б, якби не раптові кадрові зміни, з якими маємо нині справу, раптова відставка голови Нацради Юрія Артеменка, – Ольга Герасим’юк.
Термін перебування у складі Нацради раніше звільненого її голови Юрія Артеменка (на місце якого був призначений Горковенко) мав закінчитися 4 липня 2019 року. Однак у суботу, 4 травня, екс-голова Нацради Юрій Артеменко повідомив, що подав заяву про відставку з цієї посади у зв’язку зі «втомою і пропозицією нової посади». Того ж дня екс-президент Петро Порошенко звільнив Артеменка відповідним указом й іншим указом призначив членом Нацради завідувача відділу Головного департаменту інформаційної політики Адміністрації президента Володимира Горковенка. 7 травня екс-президент призначив Юрія Артеменка членом телекомрегулятора – НКРЗІ. Сьогодні президент Володимир Зеленський скасував своїми указами звільнення голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрія Артеменка та його призначення членом телекомрегулятора НКРЗІ. Також скасоване призначення членом Нацради Володимира Горковенка.
Як повідомляла «Телекритика», юридично процедура звільнення Артеменка і його призначення в НКРЗІ не була дотримана – за звільнення Артеменка з Нацради мали проголосувати члени регулятора, а призначення президентом Артеменка в НКРЗІ мало відбутися за поданням прем’єр-міністра.
Заступник голови Нацради Уляна Фещук, відповідаючи на запитання журналістів, як діятимуть члени Нацради на наступному засіданні регулятора, коли на роботу повернеться Юрій Артеменко, якого президент Порошенко звільнив із посади голови Нацради, а Зеленський скасував цей указ, сказала, що Артеменко не може прийти на роботу, оскільки «його на посаді не поновили». «Його не повернули», – сказала вона. Своєю чергою Горковенко уточнив, що Зеленський лише скасував указ про звільнення Артеменка. «Але це не повернення на посаду», – наголосив він. Також Фещук акцентувала на тому, що, на її думку, голосування за відставку Артеменка не потрібне.
Фото: Facebook-сторінка Володимира Горковенка