Власний кореспондент у Чернігівській області офіційного вісника Верховної ради «Голосу України» Василь Чепурний образив члена виборчого списку партії «Слуга народу», спортсмена Жана Беленюка, назвавши його «негром». Спортсмен порадив журналістові «вийти з печер». Редакція, своєю чергою, вибачилася за висловлювання Чепурного і розглядає можливість його звільнення. Як виявилося, у статтях кореспондента «Голосу України», доступних у мережі, можна знайти ще низку ксенофобських висловлювань.
Як це сталося?
55-річний Василь Чепурний 9 червня, після оприлюднення виборчого списку партії «Слуга народу», де Жан Беленюк під десятим номером, на своїй сторінці у Facebook розмістив пост, у якому назвав чемпіона світу з греко-римської боротьби «негром», а Володимира Зеленського – «євреєм-клоуном». «Експерименти над українцями тривають. Дали зека – вибрали президентом. Дали єврея-клоуна – вибрали президентом. Зараз дають негра в депутати – точно виберуть», – написав Василь Чепурний, згадавши також «транссексуалів». Пізніше журналіст видалив це повідомлення.
У відповідь спортсмен розмістив на своїй сторінці у Facebook скріншот поста Чепурного та порадив журналістові «вилізти з печер». «Деяким добродіям, особливо котрі називають себе журналістами, потрібно потроху вилізати з печер, а то засиділися, а на дворі 21 століття», – написав спортсмен.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2353360184949968&set=a.1475275236091805&type=3
У самій газеті 10 червня відзначили, що не поділяють упередженого ставлення до людей, «заснованого на расовій, національній чи релігійної приналежності». «В. Чепурний, без зазначення місця роботи, оприлюднив на особистій сторінці у соціальній мережі Facebook бузувірську позицію щодо результатів виборів президента і майбутніх парламентських перегонів, яка не має нічого спільного з редакційною політикою “Голосу України”», – зазначили у виданні.
Незважаючи на це, газета вибачилася за висловлювання свого кореспондента. «Редакція розглядає питання доцільності перебування В. Чепурного на займаній посаді», – зазначено в заяві.
У коментарі «Радіо Свободі» Василь Чепурний заявив у своєрідний спосіб про готовність вибачитися перед спортсменом Жаном Беленюком за слова про «негра». «Щоб не кидати тінь на газету, я його (допис. – Ред.) видалив. Якщо це визначення – «негр», ображає персонально Жана Беленюка, я готовий перед ним вибачитися. У цьому не бачу проблеми. Так само, як я не бачу жодної образи, якщо б мене називали українцем. Так що це образа? Або білим, – сказав Василь Чепурний, саме слово «негр» він не вважає расистським. – Расизм у тому, що я назвав Жана Беленюка, 10-й номер списку партії «Слуга народу», негром. Так а що в цьому образливого? Це слово не є криміналізованим, є в літературі, воно не заборонене. У чому проблема? Що Зеленський – єврей, так це теж усі знають. Те, що я виступаю за те, щоб в Україні була українська влада, – якщо це кримінал, тоді так – треба відповідати», – додав він.
Він також відреагував на повідомлення редакції «Голосу України», яка заявила, що «розглядає питання доцільності перебування Чепурного на посаді». «Це право роботодавця, вирішувати, хто в нього працює, суто юридично, я ставлюся до цього нормально», – сказав Чепурний.
Після того, як ситуація була широко висвітлена в пресі, Чернігівська обласна організація Національної спілки журналістів України повідомила на своїй сторінці у Facebook, що планує найближчим часом розглянути ситуацію, що склалася довкола допису Василя Чепурного.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2865466893468403&id=1748971461784624&__xts__[0]=68.ARBOtirst6Yx-vKAwOajisx9NHWOYEBI6UXD-blb1YuJkBNcraNdGJ7so_asY9q40CNb0ZFFlGFRT1FxNy1hw7kRYmof9eG9p218V9tr3P0iN09vgXxxB8JnquqSYp43Sqjej1vYO07IPqHmdFuB7L9o6wr014OY9uqhWi2OeixnT4jgGWnXvGZ6ho4-xHhtfAhVQGy1pfF-d-JY2k0BeS_v7q6kCOswOHthdZzrrcxakIfu2MEUTN76eVuQceCR8os2Pr-Pr_PZWKtH5o916eeSuwfGlc_LWz4LemOH2UpQRcfOIhONd11jAH2u9M6cwvexburUA4nMl9wtbplGyNmL&__tn__=-R
Василь Чепурний народився у 1964 році в селі Авдіївка Чернігівської області. Відразу ж після закінчення школи він став працювати відповідальним секретарем у районній газеті «Сільські новини». Здобув освіту в КНУ імені Шевченка в Києві, писав для газет «Комсомольський гарт», «Молода Україна». Був головою прес-служби президента в Чернігівській області за часів Леоніда Кравчука, очолював чернігівське обласне Товариство української мови, був багаторічним головою Чернігівської обласної «Просвіти» (1989–2015 рр.). Створив газету «Сіверщина», головним редактором якої є дотепер.
На сайті «Сіверщини» у вільному доступі є низка ксенофобських матеріалів. Зокрема, у матеріалі «Зупиніть антисемітизм, доки не пізно!» він писав, що якби Зеленський був «україноцентричним євреєм, як [журналіст Віталій] Портников, то мало б хто доколупувався до його національності». Виборців Зеленського в іншій публікації на сайті ілюструють стадом корів. Видання також використовує слово «жид» у своїх публікаціях, окремі дописи мають шовіністичний характер. Торік у вересні видання писало про масові розстріли євреїв у 40-х роках 20 століття так: «Коли ми пишемо про трагедію жидів, то ніби так, що інших маємо за гумус цивілізаційного прогресу, і тільки жиди – живильна вода». В іншому матеріалі йдеться про те, що у високих результатах Володимира Зеленського та Ігоря Смешка на президентських виборах винен Дмитро Гордон.
Зазначимо, Жан Беленюк народився у Києві. Його мати – українка, а батько – представник народу хуту із Руанди. Батько навчався у Київському авіаційному інституті та став льотчиком. Коли в Руанді спалахнув громадянський конфлікт, його викликали на батьківщину. У 2001 році він загинув. Жанові тоді було 10 років.
Нагадаємо, «Голос України» виступає офіційним друкованим органом Верховної Ради. Виходить із 1 січня 1991 року 5 разів на тиждень. Наприкінці минулого року газета мала пройти реформу роздержавлення друкованих ЗМІ. Однак торік у жовтні Рада скасувала роздержавлення «Голосу України», а також «Урядового кур’єру».