Заступник голови Комітету з питань цифрової трансформації і народний депутат Олександр Федієнко відкликав законопроект №1083 «Про електронні комунікації» для доопрацювання. Це рішення було ухвалене після консультацій з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим і співавторами законопроекту, повідомляє InternetUA.
Олександр Федієнко пояснив своє рішення так: «Незважаючи на те, що над розробкою цього законопроекту працювали представники всіх ключових галузевих організацій та близько тридцяти запрошених експертів, проект документа був розкритикований з боку громадськості. Було вирішено провести додатковий “краш-тест” документа».
Закон «Про електронні комунікації» має замінити чинний «Закон про телекомунікації». Новий законопроект розробляють у рамках виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. У Раді минулого скликання було зареєстровано відразу кілька законопроектів-клонів, але жоден з них за чотири роки не став законом.
Законопроект № 1083 «Про електронні комунікації», поданий у Раду 29 серпня, зазнав критики за «тотальну реєстрацію мобільників» (внесення IMEI термінального обладнання до Системи контролю кодів ІМЕІ) і «сім-карти за паспортом» (укладення договору про надання електронних комунікаційних послуг ), «зберігання трафіку» операторами (нібито тотальний контроль над громадянами).
Зі слів Олександра Федієнка, реєстрація абонентів є важливим кроком до реалізації програми «Держава в смартфоні» для надання цифрових послуг, зокрема й повноцінного впровадження MobileID, розвитку системи мобільних платежів та інших сервісів, що передбачено вимогами указу президента №588 «Про деякі заходи щодо поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг». «Реєстрація абонентів істотно спрощує ці механізми, – стверджує Олександр Федієнко. – Наведу як приклад один із випадків, яких із кожним днем стає усе більше: громадянин Петренко зареєстрував свій номер телефону, отриманий як пріпейд-послугу (анонімно), як «банківський» номер, і цей же номер використовував за отримання кредиту. Після цього через деякий час Петренко перестав користуватися цим номером і оператор знову продав його як пріпейд новому абоненту Коваленкові. І всі кредитори Петренка тепер тероризують Коваленка, який ні сном, ні духом не знає про Петренка. Законопроект якраз і містить норми, що дають змогу з цим боротися. Так, ризики є, але цей законопроект – якраз про управління ризиками».
Депутат також спростовує чутки про позбавлення права користуватися телефоном, що ширяться у мережі: «Це чистої води нісенітниця. Ніхто не буде позбавлений права користуватися телефоном – нинішні будуть автоматично зареєстровані, а нові будуть потрапляти в продаж легальними, і споживач отримає повний пакет послуг від оператора, оскільки реєстрація кодів відбувається в мить перетину товарами кордону. Тобто тільк-но телефон перетинає кордон, він потрапляє в базу. При цьому телефони залишаються знеособленими – покупець може перевірити в базі, чи є такий IMEI, і бути впевненим у тому, що пристрій працюватиме на території України».
Законопроект, стверджують його автори, може істотно допомогти правоохоронцям у розслідуванні злочинів, причому не лише крадіжок мобільних пристроїв (а таких випадків – до 100 тисяч на рік), а й зникнень людей, нападів тощо.
Очевидно, що новий законопроект може перекрити кисень постачальникам «сірих» пристроїв – незаконно ввезених в Україну контрафактних засобів мобільного зв’язку. За інформацією журналістів, щорічні втрати бюджету від контрабанди мобільних пристроїв становлять близько одного мільярда гривень.
Після відкликання документа на доопрацювання його автори планують провести розширені консультації з громадськістю, а також своєрідний лікнеп – пояснять українцям, що принесе законопроект і чому його ухвалення таке важливе.
Нагадаємо, «Телекритика» писала про те, що у вересні на International IT Forum у Запоріжжі відбудеться презентація бренду цифрової держави.
Фото: dut.edu.ua