З 2006 по 2017 роки у світі вбито понад 1000 журналістів. Вперше в 2017 році статистика показує, що більшість журналістів (55%) були вбиті в країнах, де немає збройних конфліктів. Безкарність за злочини проти журналістів кричуща: лише одна справа з десяти доходить до суду.
Ці висновки наводяться в останній доповіді ЮНЕСКО про безпеку журналістів і загрози безкарності, опублікованому з нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів.
«182 журналістів загинули під час виконання своїх службових обов’язків у 2016-2017 роках. Цього року ЮНЕСКО зареєструвала 86 вбивств журналістів у період з 1 січня по кінець жовтня 2018 року», – наголошується в доповіді.
«Боротьба з безкарністю є невід’ємною частиною загальних зусиль із забезпечення свободи слова, свободи преси і надання вільного доступу до інформації. Зміцнення безпеки журналістів, які ризикують своїм життям, щоб донести до нас інформацію, – не тільки наш прямий обов’язок, а й виклик світовій демократії», – заявила генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азулай.
Справочник журналиста: что делать, если вас бьют
Другий факт, який заслуговує на увагу, – кількість жінок-журналістів, які загинули під час виконання своїх службових обов’язків, що значно зросла за останні десять років. Так, у 2017 ЮНЕСКО зареєструвало найвищу кількість убивств жінок-журналістів, починаючи з 2006 року – 11. У доповіді генерального директора ЮНЕСКО також зазначається, що журналістки більш уразливі до погроз, пов’язаних з гендерною приналежністю. До таких загроз відносяться: сексуальні домагання, словесні образи і залякування в мережі.
Крім цього, саме репортери, які проводять розслідування на тему корупції, криміналу і політики, становлять 90% журналістів, убитих у 2017 році.
Як повідомляють у Національній спілці журналістів України, у спеціальній доповіді ЮНЕСКО «Безпека журналістів та небезпека безкарності» (2018) до списку із 1010 загиблих у світі протягом 2006–2017 років журналістів, внесено також 10 працівників ЗМІ, які загинули на території України. Серед них – Олесь Бузина та Павло Шеремет. Як зазначають у НСЖУ, серед 10 згаданих загиблих журналістів більшість – представники російських ЗМІ, які в 2014 перебували в зоні бойових дій, викликаних початком окупації Донбасу.