До сьогоднішньої дати «Телекритика» зібрала основні події та дискусії, що стосувалися свободи слова в Україні та світі.
Серед загиблих і постраждалих у результаті теракту виявилися журналісти телеканалів TOLOnews, 1TV і Al Jazeera. Агентство France-Presse повідомило про загибель свого фотокореспондента Ша Мараї. Відомо, що терорист, який підірвав себе в натовпі, представився журналістом і таким чином опинився серед працівників ЗМІ.
Під час круглого столу, який відбудеться 3 травня в агентстві «Укрінформ», буде обговорюватися розслідування злочинів, скоєних проти журналістів, а також статистика щорічних правопорушень стосовно працівників ЗМІ.
Домогтися відкриття кримінальної справи за фактом нападу на журналістів Сергія Шаповала і Романа Харченкf вдалося тільки завдяки тиску громадськості на поліцію. Правоохоронці не хотіли приймати заяву, оскільки підозрюваним виявився відомим бізнесменом і членом виконкому Теребовлянської міськради.
Компанія Netflix замовила щотижневу серію епізодів під назвою Follow This, в яких буде вестися «стеження» за журналістами BuzzFeed News. Глядачі зможуть подивитися, як робляться новини і як працюють працівники медіакомпанії.
Бюро з питань демократії, прав людини і праці Державного департаменту США опублікувало доповідь про права людини в Україні. Як наголошується в доповіді, українська влада чинить систематичний тиск на ЗМІ, зокрема обмежуючи права журналістів на свободу слова, а не захищаючи їх.
У 2018 році Україна піднялася на одну позицію в щорічному рейтингу свободи ЗМІ, який складає міжнародна організація «Репортери без кордонів», посівши 101-ше місце зі 180. Проте голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко поставив цей позитивний результат під сумнів.
На регіональної дискусії «Безпека журналістів – базовий стандарт вільних медіа», яка відбувалася 3-4 квітня у Львові та Луцьку, представники ЗМІ та журналістських об’єднань обговорили питання безпеки журналістів і державного контролю за їхньою роботою.
Стало відомо, що міністр фінансів Олександр Данилюк має в Лондоні незадекларовану нерухомість (а це є порушенням законодавства) вартістю 775 тисяч фунтів. Журналісти програми «Гроші» приїхали до іншого об’єкта, що належить Данилюкові, і вели зйомки розкішного котеджу, доки проти них не вжили фізичної сили.
За даними моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів», залякування працівників медіа стає звичною практикою в Україні. У зв’язку з цим Національна спілка журналістів України (НСЖУ) вимагає від парламенту провести слухання з питань фізичної безпеки представників ЗМІ в нашій країні.
20 квітня під Тернополем під час зйомок розслідування постраждали журналіст відділу розслідувань «Волинь24» Сергій Шаповал та оператор «12 Каналу» Роман Харченко. Їх не просто побили, а й насильно утримували в приміщенні.
Влада Норвегії ухвалила рішення передати Україні 44 млн норвезьких крон, щоб допомогти реалізації Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр. Виділені кошти підуть на судову реформу, боротьбу з корупцією і безпеку журналістів.
У Львові та Луцьку відбулася дискусія «Безпека журналістів – базовий стандарт вільних медіа». Ініціаторами заходу виступили Національна спілка журналістів України та Офіс представника ОБСЄ з питань свободи слова.
Одна з найбільших соціальних мереж Китаю Weibo оголосила, що вона більше не буде цензурувати контент, пов’язаний з проблемами геїв. Таке рішення було ухвалене після масових протестів у країні.
Салман Рушді, Ніл Гейман і ще кілька десятків прозаїків і журналістів підписали відкритий лист уряду Мальти, висловивши стурбованість розслідуванням справи про жорстоке вбивство однієї з передових мальтійських журналісток Дафни Каруани Галіції.
Погрози почалися після того, як журнал «Новое время» опублікував у номері від 5 квітня журналістське розслідування про діяльність Олега Гладковського і Сергія Пашинського, пов’язане з корупцією у сфері оборонних замовлень.
11 квітня організація Freedom House представила у Вашингтоні свій щорічний звіт «Країни перехідного періоду 2018». Не обійшлося і без згадки України. Американські правозахисники констатують, що оцінка нашої демократії знизилася вперше з 2014 року.
Останнім часом телеканал ZIK опинився в епіцентрі конфліктів, конспірологічних теорій і політичних змов. Щодня десятки видань, блогери в соціальних мережах і громадські активісти ворожать, що насправді стоїть за «облогою» телеканалу.
Щорічно в країні близько сотні журналістів стають жертвами агресивної поведінки, повідомляє Інститут масової інформації (ІМІ). Журналістів б’ють кийками, їм розпилюють у очі сльозогінний газ, розбивають професійне обладнання. Головна причина тиску на працівників ЗМІ – політичні розбіжності.
«Найкращий спосіб показати, як ви цінуєте незалежні засоби масової інформації, – змусити десятки репортерів повторювати одне й те саме повідомлення, немов сектантів з промитими мізками», – так ведучий Джон Олівер підбив підсумок скандалу навколо Sinclair Broadcast Group.
20 березня в Києві відбулася дискусія Національної спілки журналістів України з Арлем Дезіром, представником ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.
У лютому і березні Словаччиною прокотилися протести з вимогою відставки уряду Роберта Фіцо. Причиною стало резонансне вбивство журналіста-розслідувача Яна Кучака – перший такий злочин у історії незалежної Словаччини.