Звісно, ніхто не вбиває в Google запит «дивитися піратський фільм». Просто назву фільму. І якщо в перших позиціях пошукача випадають сайти-крадії, то далі просто клік – і глядач потрапляє на «малину». Те ж саме відбувається з іншими посередниками-«дистриб’юторами»: Facebook, Instagram, застосунками в Smart TV. Як із цим справляються правовласники?
У Google відпрацьований механізм видалення посилань, які порушують права інтелектуальної власності. З часу впровадження цього механізму пошуковик видалив вже понад 3 мільярди посилань, про що з гордістю повідомляється в звіті «Як Google бореться з піратством». «Наша політика полягає в тому, щоб реагувати на чіткі і конкретні повідомлення про можливе порушення авторських прав. Форма повідомлення, яку ми вказуємо в нашій веб-формі, відповідає DMCA і надає простий і ефективний механізм для власників авторських прав із різних країн світу», – сказано на сайті Google.
І правовласники, що входять до «Чистого неба», навчилися взаємодіяти з технологічним гігантом, щоб захищати своє. Щодня Центр моніторингу контенту StarLight Digital (ЦМК) перевіряє пошукову видачу Google за всіма проектами телеканалів СТБ, «Новий канал» і ICTV (входять до групи StarLightMedia). Шукають сайти, які незаконно поширюють відеоконтент телеканалів. Розповідає Дмитро Левін, керівник ЦМК: «Тільки-но ми виявляємо сайт з незаконно розміщеним контентом, наш менеджер надсиолає попередження адміністраторам цього ресурсу з вимогою видалити відеоконтент групи StarLightMedia. Якщо протягом 24 годин відео не вилучене, то посилання на нього надсилається в Google, після чого вони видаляються з пошукової видачі».
Дмитро уточнює, що цей алгоритм працює для всіх сайтів, виявлених правовласником вперше, яким ЦМК раніше не відправляв попереджень. Ті сайти, які отримували раніше й ігнорували вимоги правовласника, подаються на видалення з пошукової видачі Google відразу після виявленні. «На сьогодні 98% перегляду VOD-контенту телеканалів групи відбувається в легальному плеєрі», – хвалиться результатами Левін.
Щодня Центр моніторингу контенту StarLight Digital перевіряє пошукову видачу Google по всьому контенту телеканалів СТБ, «Новий канал» і ICTV
А «1+1 медіа» використовує власну розробку для автоматизації цього ж процесу. «Система SUDUM, яку ми розробили кілька років тому, сприяє видаленню нелегальних копій контенту в інтернеті, – каже Андрій Бахталовський, Product Оwner проекту SUDUM. – Як тільки наш моніторинг виявляє факт порушення авторського права медіагрупи «1+1 медіа» або її клієнтів, то в автоматичному режимі, залежно від ситуації, розсилає скарги пошуковій системі, хостинг-провайдеру, адміністрації соціальної мережі або відеохостингу, таким чином сприяючи оперативному видаленню піратських копій. Сьогодні результативність захисту контента в інтернеті за допомогою SUDUM сягнула 95%».
Facebook та інші соціальні мережі
«Якщо ви вважаєте, що хтось порушує ваші авторські права, ви можете повідомити про це, заповнивши форму. Ви також можете зв’язатися з нашим спеціальним агентом», – так Facebook заохочує правовласників боротися з крадіями.
Дмитро Левін пояснює, що ЦМК активно працює і з Facebook, і з іншими соціальними мережами, наприклад, Instagram: «У разі виявлення відеоконтенту, що порушує права інтелектуальної власності групи StarlightMedia, менеджер надсилає попередження адміністраторам групи або сторінки з вимогою видалити відео телеканалів. Якщо після цього ніякої реакції немає, менеджер подає через DMCA форму-скаргу в Facebook і Instagram, де вказує посилання на крадений контент і просить видалити його».
YouTube
YouTube попереджає про появу у себе в плеєрі краденого контенту ще на вході: у нього є програма Content ID. Вона звіряє завантажений на сервери контент із базою захищеного авторським правом контенту. Цю базу формують правовласники, які отримали доступ до Content ID. «Щоб зареєструватися в Content ID, ви повинні часто розміщувати контент на своєму каналі та мати виняткові права на значну частину публікованих матеріалів. Необхідно дотримуватися встановлених правил використання системи Content ID. Ми ведемо постійний контроль за тим, як користувачі працюють із системою, і відстежуємо всі суперечки щодо прав власності на контент», – зазначено в політиці YouTube.
Причому YouTube дає правовласникам можливість вибрати, що робити з їхнім контентом, завантаженим іншими людьми. Його можна видалити, залишити як є або розміщувати в ньому свою рекламу, монетизувати. Пояснює Роман Балинський, керівник відділу з монетизації контенту SLM: «За весь час роботи з YouTube і системою ContentID ми створили близько 250 тис. об’єктів авторського права. На їх основі задана політика застосовується до більш як мільйона призначених для користувача відео або, як кажуть, UGC, User Generated Content. Наша головна мета – отримання максимального прибутку на контенті холдингу. Але поки YouTube не дає можливості правовласнику розставляти мітки реклами всередині UGC, дохід від нього становить не більш як 10% нашого загального доходу. Тому ми блокуємо повні копії програм і серіалів, а кліпи – монетизуємо».
OLX та інші рекламні майданчики
Щодо моніторингу рекламних майданчиків, таких як OLX, то тут фахівці ЦМК перевіряють рекламні оголошення з послугами про прошивку ТВ-приставок і телевізорів із функцією Smart TV, а також оголошення про встановлення програмного забезпечення, за допомогою якого користувачеві обіцяють «безкоштовний доступ до 500+ телеканалів різної тематики». Якщо така реклама з’являється, то майданчику також надсилають скарги.
Останнім часом сервіс усе частіше видаляє оголошення про продаж незаконних PDF-копій книжок, матеріалів різних тренінгів, інших захищених авторським правом об’єктів
OLX йде на співпрацю зі правовласниками і видаляє рекламу незаконних продуктів. Андрій Бійчук, юрист OLX UA, KZ, UZ, пояснює позицію компанії: «Ми приділяємо увагу питанню боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності. Користувачі можуть звернутися до адміністрації сервісу зі скаргою про порушення їхніх прав. Тоді, за наявності достатніх підстав, служба модерації видаляє оголошення».
Говорячи про конкретні ситуації, Андрій ділиться такою практикою: «У більшості випадків в OLX.UA надходять звернення від власників прав на торговельні марки зі скаргами на поширення підроблених товарів. Однак у практиці сервісу також є скарги й від суб’єктів авторських прав. Так, останнім часом сервіс усе частіше видаляє оголошення про продаж незаконних PDF-копій книг, матеріалів різних тренінгів, інших захищених авторським правом об’єктів».
Приставки
Вони ж тюнери, вони ж сет-топ-бокси. У зону спокусливої доступності для глядача крадений контент потрапляє і через телевізійні тюнери. Плейлисти з «багатством вибору» висвічуються в меню, і знову спрацьовує глядацьке «ну, я не розбираюся, де там крадене» або «якби легальне було так само близько-зручно-доступно, я б туди пішов». Тому «Чисте небо» працює і з виробниками сет-топ-боксів так само, як з іншими посередниками- «дистриб’юторами». На щастя цивілізований бізнес і тут йде назустріч авторам. Каже Владислав Ларіонов, юрист популярного виробника приставок Infomir: «Ми, як виробник обладнання для IPTV, впроваджуємо механізми, що дають змогу реагувати на обґрунтовані скарги правовласників з приводу порушення їхніх прав на контент».
Владислав згадує останні випадки звернення правовласників: скарги на порушення права інтелектуальної власності від великих власників прав на спортивний контент у різних країнах, а також скарги від українських медіагруп. «У тих випадках, де порушення не були усунені, ми обмежили доступ до контенту з наших пристроїв», – ділиться Ларіонов.
Приставки з піратським ПЗ для Smart TV найчастіше пропонують покупцям продавці у великих точках розповсюдження. Для збільшення попиту на дешеві китайські STB (сет-топ-бокси) з телефонним Android встановлюється ПЗ за прикладом TORRENT TV. Компанія StarLight Digital у 2018-му ініціювала відкриття 4 кримінальних справ проти продавців таких коробочок, було проведено два обшуки.
Телевізори
Виробники телевізорів також підтримують творців контенту. Коментує Катерина Кузнєцова, CE Marcom & Apps Group Head Samsung Electronics Ukraine Company: «Компанія Samsung категорично проти порушення прав інтелектуальної власності. Наприклад, у разі виникнення звернень правовласників, застосунки на Smart TV, які не відповідають чинному законодавству, будуть видалені. Також компанія ретельно перевіряє медіаплани рекламних кампаній, щоб запобігти потраплянню в них ресурсів, які розміщують контент із порушенням прав інтелектуальної власності».
Стараннями телегруп, зокрема SLM, крім Samsung немає застосунків із нелегальним контентом у офіційних магазинах LG, Google Play, Apple Store. Силами компанії StarLight Digital було перевірено 291 застосунок, видалено за весь час 72 застосунки. Одна з поширених «піраток» у Smart TV – m3u.playlist. Користувач встановлює абсолютно легальний плеєр і копіює в нього посилання на піратський плейлист m3u.playlis. Представники StarLight Digital у 2018-му знайшли 92 такі сервіси, заблокували з них 79, порушено кримінальні справи у 11 випадках.
Про те, як ставляться до фінансування крадіїв інші рекламодавці, ми розповімо в наступній статті.
Отже, як бачимо, коли злодії шукають покупців краденого, технологічні сервіси не хочуть ставати «раєм» – на злодійському жаргоні це місце збору злочинців для збуту краденого. І це мотивує створювати легальний онлайн-бізнес, пов’язаний з відео.
Ольга Ваганова, спеціально для «Телекритики»