Результати дослідження були опубліковані вчора в журналі PLoS One. Про загибель Вільямса писали багато видань і це призвело до зростання кількості самогубств у США на 9,9%. Вчені пов’язали «ефект Вертера» після смерті актора Робіна Вільямса з манерою подання новин у ЗМІ (в серпні 2014 року голлівудський актор наклав на себе руки, – ред.).
Назва «ефект Вертера» походить від роману Гете «Страждання юного Вертера», герой якого покінчив життя самогубством. Після публікації роману наприкінці XVIII століття Європою прокотилася хвиля суїцидів.
Автори нової роботи скористалися даними Центрів із контролю і профілактики захворювань США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) з кінця січня 1999 року по грудень 2015-го.
Вчені проаналізували тексти англомовних ЗМІ, які містили слова «самогубство» і «загиблий», а також згадки про смерть Робіна Вільямса.
Ці новини порівняли з підшивками преси, що містять матеріали з 1 червня 2013 року по 1 січня 2015 року.
Вчені склали графіки очікуваної кількості самогубств у США в другій половині 2014 року на підставі даних починаючи з 1999-го.
Відомо, що найбільше суїцидів спостерігається ранньою весною, а найнижчої точки ця кількість сягає влітку. Вчені з’ясували, що реальна кількість самогубств з серпня по грудень 2014 року перевищила очікувану майже на 10% (18 700). Найбільш вразливою соціальною групою виявилися чоловіки від 30 до 44 років.
Зі слів дослідників, зростання випадків самогубств у другій половині 2014 року багато в чому пов’язане з манерою висвітлення смерті Робіна Вільямса.
Водночас смерть Курта Кобейна не викликала великої кількості наслідувальних самогубств саме через етично грамотне подання новини ЗМІ в 1994 році. У матеріалах журналісти навіть зазначали телефони довіри, куди могли звернутися читачі для психологічної підтримки.
Фото: Вести.Ru