Комарі Aedes aegypti, які переносять хвороби, можуть навчитися асоціювати запах людського тіла зі смертельною загрозою і уникати спроб вкусити конкретну людину знову.
У майбутньому, коли ви виявите, що комарі хочуть вкусити вас, обов’язково замахніться на них. Навіть якщо ви не влучите, є шанс, що комар не намагатиметься висмоктати вашу кров наступного разу.
Виявляється, що, хлопання комара під час кусання, вчить комаху асоціювати цю зустріч з вашим особистим запахом і зі смертельною небезпекою. Робота, що з’явилася цього тижня в Current Biology, вперше показала, що москіти здатні вчитися і запам’ятовувати.
«Це, по суті, комарі Павлова», – каже нейроеколог з Університету Вашингтона Джефф Ріффелл, маючи на увазі знаменитий експеримент російського вченого, під час якого Іван Павлов зауважив, що при одному тільки погляді на тарілку з їжею у собаки починає виділятися слина.
Подібно Павлову доктор Ріффель використовував класичну концепцію, щоб перевірити, чи можуть комахи навчитися пов’язувати негативний стимул із запахом.
«Вчені виявили, що комарі надалі уникали запаху, через який їх били. Цей ефект можна порівняти із застосуванням безрецептурних репеллентних спреїв»
Комарі тягнуться до деяких запахів, наприклад, до запаху людського тіла. Під час 20-хвилинної сесії зі стимуляторами у комарів викликали «спрагу» до укусу, а потім злегка поплескували.
Команда Ріффелла виявила, що комарі надалі уникали запаху, через який їх били, протягом 24 годин після цього. Цей ефект можна порівняти із застосуванням безрецептурних репеллентних спреїв.
Оскільки здібності до навчання і виникнення асоціацій пов’язані з дофаміном мозку, а дофамінові канали у моксітів відключені, ця група комах не могла надовго запам’ятати, що особливий запах означає небезпеку, і вони знову прилітали на той же аромат.
«Проте здатність до навчання робить їх неймовірно гнучкими, – каже Ріффель. – Це означає, що комарі можуть вивчати асоціації та отримувати інформацію».
Aedes aegypti – це вид москітів, який є переносником жовтої лихоманки і несе загрозу кількох інших серйозних людських хвороб, у тому числі лихоманки денге, чикунгуньї і вірусу Зіка. Відкриття вчених дає новий напрямок дослідженням для розробки інсектицидів або репелентів.