Лідер рок-групи «Океан Ельзи» та новоствореної партії «Голос» Святослав Вакарчук виступив за позбавлення олігархів контролю над ЗМІ та запропонував два варіанти, як цього досягти. Вакарчук переконаний, що на Заході власник каналу «може зателефонувати до редакції, його там почують», але вказувати, що робити редакції, ніхто не буде. Про це співак розповів 20 травня в ефірі «Радіо НВ».
«Завдання зробити так, щоб позбавити олігархів контролю над інформацією в країні та впливу на неї. Щоб вони не використовували це для свого політичного впливу й для використання політичного впливу в своїх фінансових і бізнес-інтересах», – сказав Вакарчук.
Політик уточнив, що у нього є кілька варіантів того, як це зробити. «Наприклад, можна обмежити, якщо хтось контролює велику кількість української економіки, вище 1% ВВП. У нас є кілька таких людей. Можна зробити так, щоб заборонити їм у принципі володіти ЗМІ, тому що в Україні це дуже великий конфлікт інтересів. Було б чесно та справедливо, щоб ті, хто грають і визнають правила для всіх, не маніпулювали б громадською думкою для того, щоб ці правила ухвалювалися на їхню користь», – сказав Вакарчук.
Власник не може зателефонувати директору каналу, щоб сказати – постав цього політика в ефір, зроби безкоштовну рекламу про когось або кого «мочити»
«Другий варіант – створити дієві наглядові ради (у ЗМІ. – Ред.), у яких власник не може володіти більшістю. Тобто наглядова рада має складатися з незалежних членів. Бізнес-складова працює, але власник не може зателефонувати директорові каналу, щоб сказати – постав цього політика в ефір, зроби безкоштовну рекламу про когось або кого “мочити”», – сказав лідер «Голосу».
Вакарчук переконаний, що на Заході директор ЗМІ може відмовити власнику: «У більшості країн директор може сказати – за всієї поваги до вас, я повинен заробляти гроші, але я не можу виконати ваші вказівки, тому що є закон, моя редакційна політика й ви на неї не можете впливати – це на законодавчому рівні вирішено».
У розумінні співака на Заході власник ЗМІ може зателефонувати в редакцію, щоб його «почули», але такі редакції можуть проігнорувати думку власника: «Уявити собі, щоб у Британії або Америці власник ЗМІ міг зателефонувати директорові та сказати – зніми це з ефіру або зроби це так чи так. Вони можуть, безумовно, висловити свою думку, його там «почують», але так, як відбувається у нас, коли по дзвінку закриваються програми, запрошуються або не запрошуються політики, відбуваються програми, де «мочать» політиків, не дають їм можливості відповіді – такого не може бути. Це чиста маніпуляція». Для реалізації цих варіантів, зі слів співака, має належним чином працювати судова система.
Зазначимо, у понеділок, 20 травня, Святослав Вакарчук був гостем політичного ток-шоу «Свобода слова» на ICTV.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський також заявляв про «деолігархізацію ЗМІ». У його розумінні українські ЗМІ стануть бізнесом, коли перейдуть у власність західних медіакомпаній. Він заявив про готовність ухвалити закони, які дадуть змогу створити ринок ЗМІ.
Фото: Радіо НВ