«Під час Майдану спецслужби під керівництвом Януковича стежили за журналістами, переслідували, залякували й навіть виставляли снайперів, плануючи фізичне знищення. Тому, після такого невтішного досвіду в минулому, СБУ просто зобов’язана приходити на ініційовані НСЖУ громадські слухання і публічно звітувати про безпеку журналістів у країні на рівні з іншими правоохоронними органами. Нічого хорошого немає в тому, що FreedomHouse визнає нас країною з частково вільною пресою», – зазначив Наливайченко.
На його думку, необхідно раз і назавжди заборонити відкривати будь-які незаконні справи, зокрема й оперативні, щодо українських журналістів. А в СБУ і правоохоронних органах повинні бути проведені перевірки, чи є хоч одна незаконна справа за прослуховування українських журналістів. Підтримав Наливайченко і ідею відкритих парламентських слухань з питання свободи слова.
Конференция «Медиаправо 2018»: практика применения языковых квот на телевидении и предвыборные законодательные медиаинициативы
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко зазначив, що найбільше журналістське об’єднання країни хоче, щоб Україна стала країною з вільними ЗМІ, а наступні звіти FreedomHouse були позитивними.
«Коли ми говоримо про напади на журналістів і перешкоджання професійній діяльності з боку чиновників, політиків, інших громадян, – це одна категорія правопорушень. Зате, коли в конфлікт із журналістами вступають працівники правоохоронних органів, – зовсім інша ситуація. Тоді відбувається своєрідний тест для держави: чи вважає вона права журналістів цінністю, яку потрібно захищати, чи ні», – сказав він.
Бегущие по лезвию: как украинские каналы выполняют языковые квоты
Говорили на зустрічі й про справу вбитого журналіста Павла Шеремета.
«Ця справа є серйозним викликом. Щоб провести ефективне розслідування вбивства Павла Шеремета, потрібна політична воля, передусім президента України – він особисто повинен взяти на себе зобов’язання, що справа буде розслідувана. Крім того, потрібно об’єднати всі зусилля: і СБУ, і Нацполіції, і можливих міжнародних експертів. Адже, якщо згадати, влада обіцяла залучити ФБР. І я переконаний, що треба звернутися до міжнародних партнерів, адже американська сторона дійсно має дуже сучасні лабораторії, що дають змогу провести експертизу і чітко встановити виробника вибухівки, де й коли вона використовувалася. Це дуже важливі речі, які вже давно мали бути зроблені та позитивно вплинули б на перебіг розслідування», – заявив Наливайченко.
Також, коментуючи ситуацію зі свободою слова в Україні, Валентин Наливайченко підкреслив, що повинні бути розслідувані та зупинені факти тиску силовиків, зокрема й керівництва СБУ, на суддів у справах за участю антикорупційних активістів.