6 лютого цього року Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив остаточне рішення у справі щодо ретрансляції в Україні російських телеканалів «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия-24», «НТВ Мир», «РБК-ТВ», «ТВ Центр-International».
Суд вирішив, що Нацрада не мала правових підстав для звернення до суду з позовними вимогами. «Нормативно-правовими актами, які регулюються діяльність Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, не передбачено права позивача на звернення до адміністративного суду з позовними вимогами про визнання такими, що не відповідають положенням Закону України «Про інформацію», Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та Європейської конвенції про транскордонне телебачення, іноземних програм або про заборону розповсюдження програм телеканалів у багатоканальних мережах на території України», – йдеться в рішенні суду.
Нацрада в своєму повідомленні трактує рішення суду так: «Суд вирішив закрити провадження у цій справі і скасувати рішення попередньої судової інстанції, оскільки, за його вердиктом, розгляд таких спорів перебуває поза межами адміністративної юрисдикції адміністративних судів. Водночас раніше ухвалені рішення Національної ради з питань телебачення та радіомовлення й чинне нині законодавство забороняють ретрансляцію цих телеканалів у кабельних мережах».
Голова регулятора Юрій Артеменко 14 лютого повідомив, що ряд ЗМІ некоректно трактували рішення суду. «Закінчився суд щодо заборони трансляції (ретрансляції) російських телеканалів. Було дуже багато інсинуацій, незрозумілих маніпуляцій, як на мене. Дехто казав, що тепер дозволяється ретрансляція цих каналів – це брехня, це неправильне прочитання рішення суду. Я не шукаю тут злого умислу», – зазначив він.
Головний юрист Нацради Анна Литвищенко прокоментувала рішення суду так: «Двома рішеннями Нацради в 2014-му було визнано, що телеканали «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия-24», «НТВ Мир», «РБК-ТВ», «ТВ Центр-International» не відповідають Євроконвенції про транскордонне телебачення та чинному законодавству. Стаття 72 забороняє ці телеканали. В 2014-му ми звернулися до Окружного суду стосовно того, аби визнати телеканали такими, що не відповідають Євроконфенції. На забезпечення позову було призупинення ретрансляції. Суд першої інстанції задовольнив наші вимоги, було проведено експертизу ефірів, внаслідок чого було визнано, що канали не відповідають Євроконвенції. Апеляція скасувала рішення першої інстанції. Але продовжує діяти рішення Нацради, яке не скасуване в судовому порядку. Саме тому вказані телеканали не можуть бути ретрансльовані на території України».
Позивачем у цій справі була саме Нацрада. Регулятор позивався до дистрибуторів цих телеканалів в Україні – ТОВ «Торсат», ТОВ «Вертикаль-ТВ» (третіми особами були вказані ВАТ «ТВ Центр», ЗАТ «РБК-ТВ»). Відомство просило визнати згадані вище іноземні програми такими, що не відповідають пунктам 3, 5 частини першої статті 2, статті 28 закону «Про інформацію», частині другій статті 6 закону «Про телебачення і радіомовлення» та статті 7 Європейської конвенції про транскордонне телебачення.
Рішення Нацради, яким було визнано російські телеканали такими, що не відповідають вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та чинному законодавству України, ухвалювалися 11 та 24 липня 2014-го. З метою забезпечення інформаційної безпеки у 2014 році Національна рада звернулася із трьома позовами до Окружного адміністративного суду Києва, які згодом були об’єднані в одну справу. Ухвалами цього суду було вжито заходів для забезпечення позову – тимчасово припинено в Україні ретрансляцію телеканалів «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия-24», «НТВ Мир», «РБК-ТВ», «ТВ Центр-International».
За результатами проведених експертиз судом першої інстанції було визнано, що деякі висловлювання, поширені в передачах цих телеканалів містять заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, заклики до розв’язування війни, агресивних дій, їх пропаганди, пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження, твердження, спрямовані на посягання на територіальну цілісність України, заклики до порушення громадського порядку та масових заворушень.
Однак, 29 травня 2018 року Окружний адміністративний суд Києва визнав перелічені вище російські телеканали такими, що не відповідають вимогам законів України та Євроконвенції, і водночас відмовив у задоволенні позовних вимог Нацради про заборону розповсюдження цих телеканалів у телекомпровайдерів. На думку суду Нацрада має можливість лише застосовувати до провайдерів санкції та звертатися до суду з позовами про анулювання їхніх ліцензій. Після цього рішення компанія «Тосат» подала заяву про роз’яснення судового рішення, але суд відмовив у ньому. Після цього «Вертикаль-ТВ» подало апеляційну скаргу, яку 29 січня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд частково задовольнив, скасував рішення Окружного адміністративного суду та закрив провадження у справі. Рішення суду може бути оскаржене в касаційній справі у Верховному суді.
Нацрада зазначає, що з 2014 року суттєво змінилося українське законодавство, яке регулює телерадіоінформаційний простір. Було внесено зміни до закону «Про телебачення і радіомовлення», які передбачають, що іноземні програми, що походять не з Європейського Союзу чи країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, можуть бути ретрансльовані в Україні лише за умови, що їх зміст відповідає вимогам вітчизняного законодавства і цієї Конвенції. Вони також рішенням Національної ради мають бути внесені до переліку телеканалів, що ретранслюються. Цей список складає Нацрада (так званий адаптований список), у ньому немає вище перелічених телеканалів. Законодавець також передбачив штрафну санкцію (25% суми ліцензійного збору) до провайдерів за ретрансляцію телеканалів, стосовно яких Національною радою ухвалене рішення, що їхній зміст не відповідає вимогам законодавства України відповідно до статті 42 цього закону, а також за ретрансляцію програм і передач, заборонених та/або обмежених судом. Якщо провайдер не усуне таке порушення, Національна рада має право звернутися до суду з позовом про анулювання його ліцензії.
За законом Нацрада не має права трактувати рішення суду на власний розсуд, при цьому регулятор наполягає, що питання врегульоване. «Нині питання розповсюдження іноземних програм провайдерами програмної послуги законодавством врегульовано. Встановлено вимоги, недотримання яких матиме наслідком застосування конкретних санкцій Національною радою», – повідомляє регулятор.
Фото: pixabay