Формат Late Night Show – особливий жанр розмовного шоу, що виник понад сімдесят років тому в США. Це розважальна програма, яка об’єднує в собі безліч елементів: гумористичні скетчі, іронічні коментарі, звернені до актуальних подій, а також виступи різних музичних виконавців.
Джиммі Кіммел, Девід Леттерман, Конан О’Брайен, Джиммі Феллон – сьогодні їх формати є певним стандартом балансу між гостросоціальними посиланнями і легковажним гумором. Вони, як ніхто краще, зберігають інтригу, динаміку і тримають глядача перед екраном телевізора протягом цілої години.
Головними подіями американських вечірніх ток-шоу є запрошені гості – зірки шоу-бізнесу, політики, громадські діячі. Діалог гостей і ведучого ніколи не зводиться до спроб самоствердження за рахунок один одного і спрямований виключно на розвагу аудиторії. Причому не просто через порушення мінімальної мозкової активності, асоціативних зв’язків та низинних інстинктів, а з гідністю, без півнячого вихваляння або цілування зіркових сідалищ.
Ось так, наприклад:
Тут детально прописані сценарії, які передбачають постійне зростання емоційної напруги. Безумовно, жарти нижче пояса проскакують. Ведучий опускається до рівня гостя, намагаючись увійти з ним в симбіоз, з якого народиться сміх і захоплення аудиторії.
Баланс і гідність – це відмінні риси американських ток-шоу.
«Вечірній Київ»
Найвідоміший клон американських Late Night Show – це «Вечірній Київ». Студія «Квартал 95» володіє монополією на телевізійний гумор України, при цьому її «Вечірній Київ» і «Вечірній квартал» сильно перетинаються між собою. Обидва шоу роблять акцент на політичній сатирі і висміюванні стереотипів – як національних, так і радянських, що набридло ще з часів передачі «Аншлаг, аншлаг!».
«Вечірній Київ» увібрав в себе багато різних рубрик. Тут і спілкування із зірками, і анімаційний серіал «Казкова Русь», і частково «Велика різниця». Шоу триває півтори години – це час глядачеві належить провести в компанії бородатих анекдотів, прісних коментарів різних подій, пародій різної якості і майже захриплого Володимира Зеленського, чий голос вже нагадує скрегіт цвяха по дну бочки з жартами.
«15 хвилин до завтра»
«Люмпен-шоу»
«Проти ночі»
«#@)₴?$0»
Українські вечірні шоу нудні й передбачувані, тому що їх комедійна складова впирається в політичні скандали, а герої не завжди адекватно оцінюють ситуацію, в якій опиняються.
Політична клоунада надовго вчепилася в горло українському телебаченню, яке, як і російське, в більшості своїй виступає у якості рупора пропаганди і майданчика для піару вітчизняних зірок. Найсумніше те, що ці шоу практично не містять гостроти, а значить, по суті ні на що не впливають – політична криза вже оселилася в крові населення, і потрібна буде дуже довга і копітка робота для того, щоб її звідти вивітрити.
Ну а поки що вибір залишається тільки за самим глядачем – вбирати в себе через клоунаду політику, яка вже набила оскому, або ж відмовитися від телевізійних розваг в принципі.
Колаж: Назар Шешуряк