У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) 27 березня призначили виконувати обов’язки державних інспекторів з питань інтелектуальної власності сімох посадових осіб МЕРТ. Відповідне рішення прописано в наказі голови міністерства. Про це повідомляє антипіратська ініціатива «Чисте небо».
Інспекторами з питань інтелектуальної власності стали: Валерій Жалдак – голова департаменту інтелектуальної власності, а також Богдан Падучак (його заступник), Олексій Арданов, В’ячеслав Гаврильчик, Інна Дмитренко, Георгій Кануніков і Оксана Ярмоленко.
Таким чином, запрацював механізм захисту інтелектуальної власності в інтернеті, прописаний в законі «Про державну підтримку кінематографії в Україні». «Неукомплектованість МЕРТ цими інспекторами гальмувала застосування антипіратських норм ухваленого в 2017 році закону. Вони передбачені п. 10 ч. 1 ст. 255 Кодексу про адміністративні правопорушення України, і їм надано право складати протоколи щодо осіб, які вчинили правопорушення у сфері інтелектуальної власності», – йдеться в повідомленні «Чистого неба».
Поки закон ухвалювався, існуюча Державна служба інтелектуальної власності була розформована і її функції передані в МЕРТ. У міністерстві був створений департамент інтелектуальної власності, але не були призначені інспектори.
«Ми вітаємо такі довгоочікувані позитивні зрушення в роботі департаменту інтелектуальної власності МЕРТ», – коментує Катерина Федорова, керівник громадської спілки «Ініціатива “Чисте небо”».
З відродженням державних інспекторів із питань інтелектуальної власності пов’язані надії всіх, хто бореться з крадіжками контенту, на те, що їхня активна діяльність стане ефективною перешкодою для піратства, особливо в мережі інтернет. «Бажаємо якнайшвидшого старту реалізації своїх законних повноважень і формування постійного складу інспекторів. Зі свого боку ми завжди відкриті до співпраці й допомоги в спільній справі», – коментує Олександр Папуця, адвокат Smartsolutions Law Group.
Державними інспекторами можуть ініціюватися процедури притягнення порушників до адміністративної відповідальності
«Процедури, передбачені ст. 52-1 Закону України “Про авторське право і суміжні права” нарешті запрацюють по-справжньому, – сподівається Ігор Михайлов, заступник голови Української антипіратської асоціації. – А заяви правовласників про припинення порушення авторського права в інтернеті, за нереагування на які державними інспекторами можуть ініціюватися процедури притягнення порушників до адміністративної відповідальності, стануть дієвим механізмом для зменшення інтернет-піратства в Україні ».
«Очевидно, для нас, як правовласників, вкрай важлива ефективність механізмів боротьби з піратством. Без можливості фіксації правопорушень притягнути пірата до відповідальності було неможливо, – резюмує Анатолій Максимчук, заступник генерального директора StarLightMedia (телеканали СТБ, «Новий», ICTV, M1, М2, ОЦЕ), юридичний директор групи. – Водночас ми розуміємо, що дієвість цієї фінансової інституції багато в чому залежатиме від того, як Міністерство економічного розвитку і торгівлі налагодить його роботу, і сподіваємося, що “перезавантаження” системи дасть змогу ефективніше захищати права інтелектуальної власності в Україні».
Нагадаємо, закон «Про державну підтримку кінематографії в Україні», який набув чинності 26 квітня минулого року, передбачає адміністративні штрафи в розмірі 8,5–34 тис. грн (від 500 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за поширення піратського контенту. Протоколи про адміністративні порушення в частині процедури блокування нелегального контенту в інтернеті покладені на інспекторів МЕРТ. Богдан Падучак навесні минулого року на одному з круглих столів повідомляв, що у відомстві не планують наймати інспекторів і хочуть перекласти відповідальність за складання адмінпротоколів на кіберполіцію.
Фото: pixabay