Єдиний реєстр адвокатів України
Я дізнався про цей реєстр нещодавно. Кримінальні провадження, цивільні спори часто проходять із залученням адвокатів. Через адвокатів можна виходити на зв’язок із людьми і отримувати таким чином коментарі. Наприклад, у цьому реєстрі я знайшов представників потерпілих у справі про вбивство патрульних поліцейських у Дніпрі.
Також у цьому реєстрі можна шукати телефони колишніх адвокатів, які стали народними депутатами. Наприклад, я знаходив контакти Оксани Продан і Віктора Развадовського.
Реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Дуже корисна база для роботи з історіями, де фігурують малознайомі люди. Багато хто має ФОП, навіть я. Під час реєстрації ти залишаєш багато персональної інформації, яка часто лишається в базі навіть тоді, коли ФОП вже закритий. Завдяки цьому реєстрові я знаходив дуже неочікувані контакти.
Наприклад, вбивство патрульних трапилося ввечері в неділю. Це Дніпро, там у мене немає жодних контактів, немає телефонів ані пресс-служби, ані поліцейських. Але я знайшов дані про те, що керівником місцевої патрульної поліції є Володимир Романович Богоніс. Люди в поліцію приходили зазвичай з нуля, без бекграунду роботи в правоохоронних органах. А це значить, що вони могли б мати ФОП в колишньому житті. Я дізнався, що Богоніс жив у Львові, був у АТО і займався колись бізнесом. Тому я спробував пошукати його ім’я в цьому реєстрі. І знайшов його разом із номером мобільного телефону. Я зателефонував, пересвідчився у тому, що це саме та людина, яка мені потрібна, і взяв коментар.
Коли була стрілянина в Олевську, я знайшов в реєстрі телефон голови місцевої райадміністрації. Коли з’явилася інформація про 13-20 випадків отруєння шаурмою на Луганщині, я знайшов у повідомленні санепідслужби назву ФОП, що продавало цю шаурму. У реєстрі знайшов телефон власника ФОПу і взяв у нього коментар. Ця людина зверталася до мене не інакше як «братан».
Частина, яка стосується юросіб теж надважлива для нас. Особливо для тих, хто займається журналістськими розслідуваннями. Так, можна поїхати на місце реєстрації фірми і побачити там бабцю або знайти мобільний номер представника компанії. А коли на Луганщині загинув волонтер фонду «Рубіж», я знайшов у реєстрі телефон співзасновника організації і таким чином зміг отримати коментар і підтвердження факту трагедії.
База експертів для ЗМІ Expert4.media
Це поки що не дужевідомий ресурс, йому лише кілька місяців. Цю базу створили представники Інстутуту масової інформації. Вони відібрали певних експертів, перевірили їх, опитали на предмет незаангажованості. Експерти тут розбиті за категоріями і таким чином можна знайти еколога або експерта з культурної політики. Там немає телефонів, але можна написати людям у Facebook. База ще не розкручена, але добір людей досить цікавий.
Бази контактів політиків
Інколи нас збагачують контактами інформаційні війни між різними політсилами. Спочатку під час Майдану прибічники «Партії регіонів» опублікували базу телефонів опозиції, аби їх залякували. Ці дані досі є в інтернеті. І навпаки було з базою «Партії регіонів». Ці номери я нещодавно знайшов на якомусь сумському сайті, і багато з цих людей досі у фракціях і багато з них не змінили своїх телефонів. Також доступна база депутатів БПП.
Як оминути письмові запити прес-службам
Особисто я не люблю фразу прес-служб «напишіть мені запит». Я не юрист, але читав закон «Про доступ до публічної інформації». У ньому є пункт, у якому сказано, що у вас не мають права вимагати саме письмового запиту. Я можу цей запит зробити і усно. І це мій вибір, яким чином я його роблю. І коли мені ультимативно кажуть про запит, я навожу цей приклад. Здебільшого це завершувалося з’ясуванням стосунків і конфліктами. Проте часто така наполегливість навпаки рятувала в ситуаціях, коли потрібен був терміновий коментар.
Зокрема була історія, коли у Харкові вирішили не транслювати матчі за участю Росії у пабах і фан-зонах. У ЗМІ з’явилась інформація про те, що буцімто заборона йде від департаменту економіки Нацполіції. Треба було отримати коментар-роз’яснення. Я зателофунував представнику Нацполіції, але він був не в дусі й сказав писати запит. Я теж був не в дусі і написав у Facebook пост, вставив туди шматок із закону, тегнув усіх радників. Потім представник поліції мені перетелефонував, усе ще був не в дусі, але коментар дав. Наполегливість рятує.