Згідно із законопроектом, який Кнесет розглядає з 20 червня, зйомка солдатів і публікація відзнятих матеріалів у ЗМІ та в соцмережах може «зашкодити бойовому духу ізраїльських солдатів або жителів країни». У разі, якщо буде доведено, що такі матеріали завдають «шкоди безпеці держави», автора публікацій можуть покарати п’ятьма або навіть десятьма роками позбавлення волі.
«На якій підставі буде завдано шкоди ізраїльському моральному духу або національній безпеці? – дивуються в RSF. – У країні, в якій багато хто з політичного класу вже звинувачує ЗМІ та недержавні організації в антипатріотизмі або зраді, хіба не існує небезпеки, що такий стан справ перешкоджатиме поширенню відеоматеріалів просто тому, що це не дуже лестить [державі]?»
Таким чином, «Репортери без кордонів» закликають парламентаріїв не ухвалювати цей законопроект, щоб уникнути ситуації, в якій журналісти через страх тюремного ув’язнення, змушені будуть висвітлювати військові дії з боку Ізраїлю в пропагандистському ключі.
Нагадаємо, законопроект, який має внести зміни до статті 2 про «державну зраду» (в тому числі в пункт 103 про «пораженську пропаганду) Кримінального кодексу Ізраїлю, був запропонований кілька місяців тому політичним передвиборчим об’єднанням двох партій «Лікуд Бейтейну». Проте ізраїльський міністр Цахі Анегбі визнав, що пропонована зміна може перешкоджати свободі висловлення думок і запропонував застосовувати покарання тільки до тих, хто «перешкоджає солдатам виконувати службові обов’язки», а також скоротити покарання до трьох років позбавлення волі.
Защита свободы слова и журналистов: НСЖУ презентовал годовой отчет
Уся метушня навколо питань про заборону зйомок бойових дій почалася ще в 2016 році, коли відеоматеріали журналіста допомогли довести вину ізраїльського солдата Елора Азарія, що вистрілив у голову палестинцеві, який лежав на землі. У квітні 2018 року знову стався гучний скандал, коли Ізраїль застосував військову силу проти Гази, що стало причиною смерті принаймні 132 осіб на кордоні двох держав, і ця подія також була відображена на відео і поширена.
Як пишуть «Репортери без кордонів», ідея обмеження свободи виcловлення ізраїльських ЗМІ не нова. У вересні минулого року, критикуючи соціальне телебачення Ізраїлю, міністр зв’язку сказав: «Свобода висловлення поглядів і основні закони хороші для громадян Ізраїлю, які ухвалюють закон, поважають закон і піклуються про майбутнє і безпеку Ізраїлю. Але коли ми говоримо про організації, які хочуть нашкодити майбутньому і безпеці Ізраїлю, ми не можемо бути надто наївними, і важливо їх зупинити».
Нагадаємо, Ізраїль посідає 87-ме місце в рейтингу свободи слова від RSF.