У день дострокових парламентських виборів на «1+1» відбувся шестигодинний марафон ТСН «Вибір країни» про тонкощі передвиборчої кампанії і перебіг подій у день голосування. Гостями ефіру стали лідери виборчих перегонів, глядачі також дізнавалися останні новини зі штабів партій і найскандальніших виборчих дільниць. Протягом марафону в шести сюжетах спецпроекту «Таємниці Верховної Ради» було запропоновано згадати найяскравіші скандали попередніх скликань парламенту. Крім того, телеканал здивував розмахом зйомок ток-шоу «Право на владу», яке знімалося в колишній резиденції Віктора Януковича – Межигір’ї.
Як результат, марафон ТСН «Вибір країни» і ток-шоу «Право на владу» стали лідерами дня. За аудиторією 18-54 (50+) шестигодинний інформаційний блок впевнено лідирував у праймі – його частка становила 13,1%, рейтинг 2,9%; за аудиторією 18-54 (Україна) частка становила 12,2%, рейтинг – 2,7%. За аудиторією 18-54 (50+) середня частка слоту 19:30–22:00 становила 15,4%, рейтинг – 3,8%. Як уточнює телеканал, загальне охоплення 6-годинного марафону «Вибір країни» становило 7,9 мільйона глядачів (за аудиторією 4+). Це найвищий показник серед українських телеканалів. Високі перегляди були також на YouTube: марафон зібрав за неповні дві доби понад півмільйона переглядів, а «Право на владу» – 300 тисяч.
Марафон стартував о 18:00 і тривав безперервно до 00:30. Перша його частина тривала 1,5 години, вона почалася зі студії ТСН, в якій працювала Юлія Бориско.
Друга частина марафону стартувала у звичний для ТСН час (19:30), спецпроект виходив відразу з кількох майданчиків під відкритим небом. Алла Мазур вела випуск із центру столиці – на Майдані Незалежності, де був також гостьовий майданчик. Святослав Гринчук працював на площі Конституції біля Верховної Ради. Усередині парламенту працювала Ольга Кошеленко, яка представила свій шестисюжетний спецпроект «Таємниці Верховної Ради». О 22:00 розпочався спецвипуск «Право на владу», який Наталя Мосейчук і Сергій Іванов вели з колишньої резиденції Віктора Януковича – Межигір’я. Завершила марафон Юлія Бориско спецвипуском ТСН після опівночі.
Перша частина марафону нагадувала розширений випуск новин – вийшли традиційні в день виборів сюжети: про те, як відбувалося голосування (з акцентом на курйозних випадках та скандальних дільницях), як голосували лідери партій, а також як готуються провести ніч виборів у штабах. У дещо незвичній атмосфері були представлені анонси продовження марафону.
Сидячи на галявині в Межигір’ї, Наталя Мосейчук ділилася тим, що підготувала команда «Права на владу».
Один з перших сюжетів – про те, як голосували лідери партій. Володимир Зеленський голосував на «тісній від охорони і преси дільниці в спальному районі Києва» і цього рау не піддався проханням журналістів показати бюлетень (що є порушенням). Юрій Бойко голосував «у селі під Києвом»; Юлії Тимошенко подарували букет квітів, з яким вона не розлучалася під час голосування. Святослав Вакарчук прийшов на дільницю один, без дружини, тоді як Петро Порошенко прийшов з усією родиною, відзначали журналісти.
У першому ввімкненні зі штабів партій журналіст ТСН зробив акцент на загальній атмосфері у штабах і на те, чим пригощали журналістів і гостей.
Зі штабу «Слуги народу», який розмістився, як і штаб президента, в приміщенні так званого вертолітного майданчика Януковича, журналіст повідомив про імпровізований «боксерський ринг» та «легкий алкоголь», який «обіцяли розливати пізніше» на честь перемоги. Журналіст зі штабу «Голосу» розповідав про розмах «шведського столу» «молодої партії»: гості «причащалися» бутербродами з червоною ікрою, хамоном, дорогим шампанським. Штаб «Європейської солідарності» з «Мистецького Арсеналу» перемістився на відкриту площу неподалік, тому через дощ, який пройшов у обід, бажаючих посидіти на мокрих стільчиках було мало, розповідала журналістка в своєму ввімкненні. Зі штабу ОПЗЖ кореспондент повідомив, що він розміщений на третьому поверсі бізнес-центру «Парус» і почав свою роботу вранці: з 12:00 в ньому регулярно відбувалися брифінги, страв було достатньо. У ввімкненні зі штабу «Батьківщини» журналістка зазначила, що штабу як такого не було: в офіс партії на Турівській журналістів пустили тільки після 19 години вечора, частування не було, обіцяли винятково прес-конференцію.
Під час марафону кілька разів пролунала «регламентна» частина виборчого процесу: до 5 серпня ЦВК має підбити остаточні підсумки виборів, перше засідання ВР дев’ятого скликання – 9 вересня, «коаліціада» – максимум до 8 жовтня. Окремий сюжет стосувався ексклюзивного екзит-полу, який на замовлення каналу «1+1» провели Kantar TNS і Info Sapiens. Було опитано 40 тисяч виборців на 600 дільницях. В окремому сюжеті розповіли про те, у скільки вибори обійшлися держскарбниці (2 млрд гривень).
Ввімкнення з ЦИК, крім статистичних даних про явку виборців, зводилися до реакції членів ЦВК на скандали на виборчих дільницях. З регіонів були ввімкнення зі Львова, Одеси (і окремо з Затоки), Харкова, Запоріжжя та Дніпра. «Фронтові» повідомлення були представлені упереміш з повідомленнями про перебіг голосування на Донбасі і труднощами голосування в зоні розмежування – з окупованої частини Донбасу на голосування їхали одиниці. Окремо в ТСН торкнулися голосування за кордоном – на момент марафону проголосували українці в Австралії. Їх на місцевих дільницях було лише 50. Проголосувати можна було в 72 країнах світу, крім Росії. У двох репортажах кореспондентів із Німеччини і США було показано, як голосують українці в Берліні і Вашингтоні – виборців було значно менше, ніж на президентських виборах. У США було відкрито лише 4 дільниці, українці в спеку мали долати сотні кілометрів, щоб проголосувати.
Після оприлюднення результатів екзитполів почалися ввімкнення зі штабів, де тривали прес-конференції лідерів партій, що пройшли до парламенту. У штабі «Слуги народу» результати екзитполу дізналися з ефіру «1+1». У залі був присутній Володимир Зеленський, говорив про нового прем’єра – економісті з «новим обличчям», про боротьбу з корупцією. Крім того, президент просив «не розслаблятися», натякаючи на позачергові місцеві вибори. Святослав Вакарчук розповів про перші дії партії «Голос» в Раді: обіцяв закони про демонополізацію і деолігархізацію. Петро Порошенко говорив про НАТО, ЄС і дискредитацію з боку політичних опонентів і силових органів.
Після ввімкнень зі штабів, окремі лідери партій вийшли на пряме ввімкнення з Аллою Мазур.
Першим гостем на Майдані у Алли Мазур був Святослав Вакарчук, який в короткому інтерв’ю повідомив, що задоволений результатом молодої партії.
Вакарчука в студії на Майдані змінив гендиректор групи «1+1 медіа» і 9-й номер «Слуги народу» Олександр Ткаченко.
Алла Мазур зазначила, що один із лідерів ОПЗЖ Віктор Медведчук саме за президентства Порошенка став офіційним переговірником із РФ. На це екс-президент відповів, що призначення було необхідне для результативного звільнення полонених.
Андрій Садовий вважає, що після програшу партії їй потрібен новий лідер, якого мають обрати члени політсили. На його думку, партія не пройшла в Раду, зокрема тому, що він суміщав роботу лідера партії з посадою мера.
Під час оголошення результатів екзит-полу і протягом ефіру йшлося про можливе проходження в Раду партії «Сила і честь» Ігоря Смешка. Під час марафону акцентувалося на похибці соцопитування. Смешко говорив про паралельний підрахунок, «який вселяє оптимізм».
Цикл сюжетів «Таємниці Верховної Ради» Ольги Кошеленко розповідав про перший парламент за часів УРСР, про «ауру» будівлі парламенту – «театр під куполом», стосунки президента з парламентами різних скликань, а також бійки, «кнопкодавство» і корупці. У сюжетах головними коментаторами були депутати минулих скликань: Ярослав Кендзьор, Тарас Чорновіл та Лілія Григорович, а також Леонід Кравчук і спікери парламенту в різні роки – Олександр Мороз, Арсеній Яценюк та Андрій Парубій.
О 22:00 розпочався спецвипуск ток-шоу «Право на владу» з Межигір’я, у якого було дві зони: основна – біля входу в «Хонку» і так звана «лаунж-зона», де інші гості очікували свого виходу.
Зазвичай Межигір’я працює до 22:00, але для команди «Права на владу» зробили виняток. На телеканалі зазначають, що телевізійна зйомка такого масштабу в екс-резиденції Януковича проводилася вперше.
«Підготовка студії під відкритим небом тривала дві доби. Команда проекту побудувала значну сцену навпроти «Хонки». У зйомці було задіяно понад десять камер, а також квадрокоптер», – йдеться в повідомленні телеканалу.
Учасниками «Права на владу» були: кадидат від «Слуги народу», IТ-підприємець Давид Арахамія, кандидат від «Батьківщини» Сергій Власенко, п’ятий номер «ЄС», політолог Софія Федина, чинний нардеп від «Cамопомочі» Єгор Соболєв. Серед експертів – шеф-редактор «РБК-Україна» Сергій Щербина, екс-ведучий ZIK Остап Дроздов, Олексій Антипович із групи «Рейтинг». У лаунж-зоні своєї черги чекали філософ Сергій Дацюк, інвест-банкір Ігор Мазепа, радник президента Ігор Новіков і заступник голови партії «Голос» Ярослав Юрчишин.
Учасники обговорювали високий результат «Слуги народу» і ОПЗЖ, а також коаліцію і можливу розстановку сил у Раді. Побічний ефект студії під відкритим небом – учасники скаржилися на комарів та інших комах.
Екс-ведучий ZIK говорив про «тренди на махрову українофобію» в майбутньому парламенті. Також журналіст використовував такі фрази: «телевізор переміг книгу», «примітивність перемогла освіченість», а згодом присоромив за несмак глядачів «Сватів», рейтинг яких перевершив рейтинг «Чорнобиля». У риториці журналіста пролунали також такі сентенції щодо виборців: «плебеї», «латентно-ватяне населення», «пострадянська людина з пострадянською ідентичністю».
У другій частині програми продовжили говорити про коаліцію. Ведуча Наталія Мосейчук назвала партію «Голос» «званою нареченою». Ярослав Юрчишин відповів, що в партії «знають нареченого тільки на дві третини»: потрібно, мовляв, дочекатися, хто пройде за мажоритарними округами. У результаті учасники зійшлися на тому, що «нареченому наречена швидше за все не знадобиться», оскільки у партії вже буде більшість.
Також обговорювалося зміцнення проросійських сил і «реінкарнація Віктора Медведчука» у великій політиці. Ведучі відзначили, що повернення «кума Путіна» відбулося вперше після 2004 року силами саме Петра Поршенка і саме він став «найкращим політтехнологом для Медведчука». Сергій Щербина зазначив, що ОПЗЖ як опозиційна партія зможе претендувати на низку комітетів і посаду віце-спікера.
У фінальній частині марафону пройшов випуск ТСН із Юлією Бориско зі зведенням новин із марафону та виборчих дільниць; були включення з проблемних округів у регіонах і з Межигір’я, де Наталя Мосейчук розповідала, як під укуси комарів і повзання по гостях жуків відбувся ефір, і назвала «Хонку» несмаком.
Фото: скріншот YouTube, прес-служба «1+1»