Дорогі мої, я знаю, що ви будете робити суботніми ранками, починаючи з жовтня, – дивитися телевізор і готувати, готувати і дивитися телевізор. У вас були інші плани? Ну це вже ні! Справа в тому, що на каналі «Україна» стартує новий сезон програми «Кулінарна академія Олексія Суханова», причому в оновленому форматі. Якщо раніше на телекухні правили бал різні кулінари, то тепер ведучий сам став шефом.
Як виявилося, за першою освітою Олексій – кухар, і не просто, а аж шостого розряду (хто не знає – це вищий!). Ну а компанію на кухні Суханову складуть зірки шоу-бізнесу.
– Ми завжди спілкуємося з нашими гостями до того, як вони прийдуть до студії, – розповідає про принцип підбору учнів «Академії» креативний продюсер проекту Юлія Охрименко. В першу чергу з’ясовуємо, чи люблять вони взагалі готувати і роблять це вдома. Звичайно, серед зірок є і ті, які можуть лише чай заварити… Але якщо у них є бажання чогось навчитися, Олексій завжди допоможе, підкаже. Хоча в основному в нашу студію приходять люди, які вже дещо вміють.
«Ми використовуємо продукти, які є навіть у маленькому магазинчику»
– Чим відрізняється «Академія» від інших кулінарних ТВ-шоу, яких зараз на нашому телебаченні безліч?
– Є кілька форматних ознак, які дійсно відрізняють наше шоу від інших кулінарних програм. В першу чергу це те, що у нас концепція домашнього сімейного обіду. Тобто ми пропонуємо три страви, які ідеально підходять один одному. Глядачі, подивившись нашу програму, можуть відразу приготувати повноцінний, гармонійний обід, не страждаючи у виборі, що на перше, що на друге. Другий дуже важливий момент – це бюджетность страв, які ми пропонуємо. Адже ми прекрасно розуміємо, скільки зараз коштує, наприклад, електроенергія… Все дорожчає, і люди просто не можуть собі дозволити зайвий раз купити шматок якоїсь класної яловичої вирізки. Все це ми враховуємо при складанні меню.
– Це і є головний принцип, за яким ви відбираєте страви для програм?
– У нашому випадку головне – використовувати продукти, які є в будь-якому, навіть самому маленькому магазині. Нам дуже хочеться, щоб після програми, незалежно від того, у великому місті живе глядач або в СМТ, він зміг купити всі необхідні продукти для будь-якого блюда з нашої передачі. Адже дуже багато людей, коли бачать, що у них немає якогось інгредієнта, але не знають, чим його можна замінити, просто відмовляються від страви, а ми підказуємо, як вийти з ситуації.
«Зараз у мене просто немає часу на те, щоб готувати»
– Ніно Митрофанівно, ви любите готувати?
– Я ніколи не замислювалася над цим. Але от коли я, ще зовсім молода, працювала в хорі Верьовки (Український народний хор імені Г. Верьовки. – Прим. ред.), і там дівчатка розповідали, що вони готують, це викликало у мене такий азарт! Ось тоді думала: «Я ж теж так можу!» Найбільше раділа, коли вперше зробила пиріжки. Була у мене одна знайома бабуся в Новобіличах, я до неї в гості ходила, вона так чудово пекла! І ось вона мене навчила. Навіть рецепта мені ніякого не давала – просто я під її наглядом спробувала зробити пиріжки: яйця збивала, дріжджі запарювала… і у мене відразу все вийшло! Другий раз вже пекла самостійно – був азарт, а третій – справжнє захоплення. Діти дуже любили мої пиріжки, носилися з ними, як дурень зі ступою.
Потім пройшов цей період. Ми оселилися в одному з будинків на Хрещатику, а там було стільки різних прянощів і солодощів, магазинів, що вже не до моїх пиріжків. І я трохи зупинилася. Потім пекла великі пироги з яблуками. А коли моя дочка (співачка Тоня Матвієнко. – Прим. ред.) вийшла заміж, я захопилася несолодкою випічкою: на трохи запечений лист тіста викладала злегка тушковані капусту з цибулею і морквою, посипала твердим сиром з яйцями, а зверху знову накривала тістом. Виходила дуже смачна страва, яка подавалася до борщу. Вона всім так запам’яталася! Мене досі іноді запитують: «Ніно, а ти печеш ці пироги, які до борщу?»
– А ви печете?
– Ні, вже не печу. Свого часу, в молодості, «зірвала» руки. Я якось жила у свого товариша в Канаді, а він був після операції… І я з його зятем підняла дуже важкий стіл і порвала сухожилля. Після того випадку я вже не можу вимішувати тісто. І взагалі, наприклад, якщо трохи підмету підлогу – руки відразу набрякають так, що я вже нічого не можу робити.
– Ось пироги, на жаль, ви вже не можете готувати. А що-небудь не таке трудомістке робите? Взагалі часто до плити стаєте?
– Якраз в цей період у мене зовсім немає часу на готування. Спасибі Арсену (співак Арсен Мірзоян, зять Ніни Матвієнко. – Прим. ред.) – нас просто виручає. Він так швидко і смачно готує! І я тільки дякую богові за те, що у нас є Арсен, що він може в цьому плані замінити нас з Тонею. Нехай це буває і не так часто, зате дуже вдало.
– Ну а якщо свято якесь або гості на порозі, якими стравами їх балуєте? Що завжди можна побачити на вашому святковому столі?
– Ой, знаєте, у нас немає такої ідилії в цьому плані, щоб всім разом до приїзду гостей готувати щось особливе… Ось якщо говорять, що їдуть гості, я можу картоплі зварити: є час – чищу, немає – «в мундирі» роблю. А поки вона вариться, обов’язково який-небудь салат організую. Немає салату – подам квашені огірочки. І, слава богу, якось не траплялося, щоб зовсім не було чим гостей частувати. Обов’язково знайдеться який-небудь пиріг до чаю. Якщо вже зовсім нічого немає, кажу: «Купуйте «Київський» торт, а з мене – чай» (сміється).
– Як вам сьогодні готувалося з Олексієм Сухановим?
– Олексій же веде ще передачу «Говорить Україна». Я його бачила в цьому шоу і думала, що він такий серйозний, такий надутий і в той же час такий галантний і акуратний. Але сьогодні він для мене відкрився з абсолютно іншого боку. Він унікальна людина: дуже делікатна і, можу сказати, що по життю чесна. Тому мені дуже сподобалося. Думаю, була б я трохи молодші, ох… закохалася б! (Посміхається.)
– Олексію, в різних програмах ви абсолютно різний. У вас є якийсь традиційний настрій перед зйомками? Може, взагалі який-небудь ритуал, як це часто буває у акторів і телеведучих?
– Ні звичайно! Я взагалі вважаю, що настрій в нашій професії – це настрій в життя і ставлення до життя. «Говорить Україна» та «Кулінарна академія» – абсолютно різні речі, але все це складові нашого життя. Ось в шоу «Говорить Україна» – історії, з якими ми стикаємося майже щодня. А кулінарія? Щовечора ми приходимо додому і намагаємося собі що-небудь зробити нашвидкуруч або хоча б смачно чаю заварити. Тому, мені здається, все це набагато простіше. Це просто життя – таке, як воно є.
«Буває, як наїмся солодкого, так відразу м’яса хочу»
– Ну я дивлюся, що настрій у вас чудовий. Але ж ви цілий день в павільйоні на ногах. Сильно втомлюєтеся?
– Я чудово почуваюся, тому що від життя неможливо втомитися! Але ж моя робота – це життя! Вона пов’язана зі спілкуванням. Ось ми зараз записали дві програми з приголомшливими людьми. Я наговорився сьогодні… вже, напевно, восьму годину не замовкаю. А ось ви підійшли, посміхнулися – і я знову з вами розмовляю. І мені дуже радісно! І так я живу.
– Відкрийте секрет: яка у вас улюблена страва? Чим балуєте себе?
– Взагалі я – неймовірний ласун, дуже люблю лимонні тістечка. Мені ось нещодавно привезли в подарунок такі, старорежимні – їх печуть на лівому березі в одному з ресторанів. Вони неймовірної товщини: тонкі коржі і товстий-претовстий шар білкового крему. А я білковий крем обожнюю – просто готовий його мисками їсти цілодобово. Я три величезних тістечка з’їв і був дуже щасливий. А взагалі, звичайно, я люблю м’ясо! До речі, часто буває, як наїмся солодкого, відразу м’яса хочу!
– Мені тут розповіли, що ваша перша освіта пов’язана з кулінарією…
– Так. Технік-технолог приготування їжі і кухар шостого розряду.
– Чому ж ви потім зрадили цій прекрасній професії і пішли на телебачення?
– Ну я завжди хотів бути диктором. А потім, коли пройшли радянські часи, всі стали телеведучими, журналістами. Ось і я захотів піти цим шляхом. Так склалася доля, мабуть. Мрія, бажання, ще щось зіграло, можливо, цілеспрямованість (вже вибачте за деяку нескромність). Але зараз ось я перед вами, даю інтерв’ю. І мені це дуже подобається.