За заявами телегруп StarLightMedia (телеканали СТБ, “Новий”, ICTV, M1, M2, ОЦЕ) та 1+1 media (телеканали “1+1”, “2+2”, ТЕТ, “ПлюсПлюс”, “Бігуді”, УНІАН ТБ) відкрито 7 кримінальних проваджень, спрямованих на продавців set-top box, які дозволяють піратський перегляд телеканалів і кіносеріального контенту. Про це повідомляє антипіратська ініціатива «Чисте небо».
Кримінальні справи відкриті щодо продавців, які реалізують set top box з уже встановленими піратськими програмами. Справи відкриті на всій території України, зокрема в Києві, Чернігові, Луцьку, Миколаєві, Одесі та Хмельницькому. «По трьом із них співробітниками Департаменту кіберполіції Національної поліції вже проведено ряд санкціонованих обшуків. На даний момент проводяться експертизи, після яких фігурантам справ (продавцям «коробочок») будуть оголошені підозри у скоєнні злочинів, передбачених ст. 176 і 361 Кримінального кодексу України», – йдеться в повідомленні «Чистого неба».
«Дуже важливо розуміти, що ми не маємо нічого проти продажу set top box в тому вигляді, в якому вони поставляються від виробника. Порушення закону відбувається в момент установки ПЗ, що дає доступ до піратського контенту, – ділиться позицією телегрупи StarLightMedia Дмитро Левін, керівник Центру моніторингу контенту дивізіону Digital&Pay TV. – Наразі за заявами телегрупи проведено 4 обшуки, вилучено обладнання. Проведено кілька технічних і економічних експертиз. Далі ми можемо очікувати вручення підозр. Головна мета на найближчий час – доведення до суду цих кримінальних проваджень».
Телегрупа 1+1 media також працює з піратськими тюнерами: «1+1 media вже не один рік проводить моніторинг ринку роздрібних продажів set top box, так званих Smart Box TV, або «коробочок». На сьогодні ми направили сотні претензій продавцям set top box з вимогами припинити продаж девайсів зі встановленими на них незаконними додатками».
Невеликі пристрої за ціною від 500 до 2000 гривень на Android продаються у багатьох магазинах, і нерідко на них встановлені піратські програми. У «Чистому небі» звернулися за коментарем на цю тему до двох українських ритейл-мереж – «Епіцентру» і Comfy. Антипіратську ініціативу цікавило, чи контролюють вони налаштування set top box, які в них продаються, і чи є в їх контрактах з постачальниками пункти про порушення прав інтелектуальної власності. Прес-офіс Comfy відмовився коментувати цю тему, а піар-служба «Епіцентру» послалася на відсутність керівника профільного відділу.
У «Чистому небі» орієнтуються також на західний досвід у боротьбі з цим видом піратства. У Великобританії вперше засудили місцевого ритейлера за сприяння піратам. Лондонський суд, зокрема, засудив його за продаж тюнерів (set top box), налаштування яких відкривали доступ до краденого контенту. Обвинувачем виступила англійська футбольна Прем’єр-ліга. Претензії до власника ритейлера, 39-річного Амару аль-Сілаві, викликали тюнери в його магазині, налаштовані на піратський сервіс BeoutQ (Саудівська Аравія), який краде спортивний контент.
Якщо раніше вирок могли отримати власники піратського сайту або організатори незаконного IPTV-сервісу, то цього разу був засуджений власник звичайного магазину. «Вирок був м’який – 300 годин громадських робіт і оплата судових витрат позивача – Прем’єр-ліги. Це не йде у порівняння з іншими “піратськими” вироками організаторам і учасникам, коли підсудні отримували по 4-5 років в’язниці. Однак прецедент зрозумілий – суд трактує продаж пристроїв, що дають доступ до неавторизованих трансляцій контенту, як співучасть у порушенні прав інтелектуальної власності. Ситуація з BeoutQ була настільки гострою, що великий закупник спортивних прав, BeIN Media Group з головним офісом в Катарі – оголосив, що права на футбольні трансляції де-факто більше не є ексклюзивними», – повідомляє “Чисте небо” з посиланням на DigitalTVeurope.com і TorrentFreak.com.
Нагадаємо, минулого тижня Львівський суд призначив засідання проти піратського сервісу «Твоє ТВ», який транслював канал 1+1 media, StarLightMedia та «Медіа Групи Україна».
Фото: pixabay
Підписуйтесь на «Телекритику» в Telegram та у Facebook!