Щороку дії крадіїв контенту стають все менш локалізованими — злочинці пристосовуються та втілюють складні схеми, що дозволяють їм бути недоступними для правовласників і поліцій країни, на яку вони транслюють контент. Це відбувається через перебування під юрисдикцією іншої країни. Така “схема” вимагає співпраці та командної роботи на міжнародному рівні. Досвід ключових гравців в боротьбі проти піратства це підтверджує. “Ми успішно боремося з нелегальними сайтами, які хостяться в Україні, — говорить керівниця “Чистого неба” Катерина Федорова. — Але якщо сайт, який краде контент наших членів, хоститься в іншій країні, ми маємо вдаватися до міжнародної співпраці. Часом це успішно спрацьовує, а інколи бувають бюрократичні перешкоди”.
Всі розуміють необхідність міжнародної співпраці у цій боротьбі
Асоціацію із захисту прав культурно-розважальної індустрії Нідерландів BREIN Foundation називають однією з найагресивніших і найуспішніших антипіратських ініціатив у світі. BREIN була заснована у 1998 році і за час свого існування здійснила історичні зміни в сфері боротьби з крадіжками контенту, серед яких закриття файлообміннику eDonkey, мережі ShareConnector, бітторренту Oink’s Pink Palance, закриття плеєру (CDN) Moonwalk.
Спецоперацію Moonwalk BREIN провели разом з двома іншими гравцями: ACE — Альянс креативності та розваг (міжнародна ініціатива) та MPA — Асоціація кінокомпаній (США). Ліквідація піратської мережі розподілу контенту Moonwalk “поклала” 80% російськомовного піратського відеоконтенту, серед яких були і популярні в українському інтернеті сайти KinoGo, HDrezka, BasKino та ГідОнлайн. Як з’ясувалося, Moonwalk хостився на 5 різних нідерландських хостингах. Таким чином, наслідки проведеної у Європі операції позитивно вплинули і на ситуацію в Україні.
Керівник BREIN Тім Куїк говорить, що кооперується з іншими антипіратськими органами: “Ми співпрацюємо в основному з MPA та підтримуємо контакти з різними національними групами”.
“Піратство — це глобальна проблема, і MPA докладає значні зусилля, щоб вирішувати її в усьому світі”, — погоджується з ним Сара Ван Рімптс, старший юрист-консульт європейського офісу MPA EMEA, що представляє інтереси американської кіно- та телевізійної індустрій на ринках Європи, Середнього Сходу та Африки.
“Вплив роботи MPA спостерігається майже в кожній країні, де ми маємо партнерські зв’язки з організаціями, які покликані захищати права інтелектуальної власності. MPA співпрацює з державними та правоохоронними органами, а також з усіма учасниками інтернет-екосистеми, що включає і реєстраторів доменів, і платіжних операторів, і рекламодавців. Залежно від теми і контексту ми вирішуємо до якої співпраці краще вдатися — міжнародної чи локальної, щоб досягти найкращих результатів”.
Наразі MPA є членом багатьох міжнародних робочих груп, що протидіють піратству, серед них АСЕ, IPTV Taskforce, MENA Anti-Piracy Coalition.
Альянс креативності та розваг АСЕ є втіленням міжнародної співпраці у сфері боротьби з крадіями контенту. Це — глобальна коаліція найпотужніших креативних компаній Amazon, HBO, BBC, Netflix та інших, яку очолює MPA. Усі ці правовласники об’єдналися у 2017 році, щоб разом протидіяти онлайн-піратству та захищати свій контент у світових масштабах.
Але існують перешкоди
Проте нерідко виникають бар’єри для співпраці. Наприклад, бюрократичні ускладнення через різну специфіку роботи правоохоронних органів у різних державах. Тому деякі антипіратські ініціативи розраховують лише на власні сили, як наприклад, Британська асоціація проти порушення авторських прав FACT.
З 1983 року ця ініціатива успішно захищає права інтелектуальної власності в галузі кінематографу та телебачення, розслідує кіберзлочини і надає великий ряд послуг у боротьбі із злочинністю та з підтримки бізнесу. Представник FACT зазначає, що у більшості випадків вони працюють самостійно, але за необхідності використовують локальні контакти або передають своїм клієнтам інформацію про злочинців, які перебувають за кордоном.
Влітку 2019 року FACT спільно з футбольною Прем’єр-лігою та правоохоронними органами Британії провели спецоперацію, в результаті якої відслідкували торговців нелегальних стрімінгових пристроїв (ISD), що надавали доступ до неліцензійного контенту Прем’єр-ліги. Також FACT співпрацюють з платіжними системами Visa і Mastercard, надаючи їм списки сайтів-правопорушників, щоб зупинити грошовий потік на них.
Україна на шляху до міжнародної співпраці
Важливим аспектом співпраці є інтелектуальний обмін, мова йде про ідеї, нові практики та унікальні знання. “Важливим способом взаємодії для нашої організації є розповсюдження інформації та обмін досвідом на міжнародних конференціях і зустрічах, організованих MPA та Міжнародною федерацією виробників фонограм IFPI, в яких беруть участь різні національні антипіратські групи”, — підкреслює керівник BREIN Тім Куїк. Досвід роботи інших та доступ до цінної інформації допомагають антипіратській спільноті працювати ефективніше, і організації створюють умови для можливостей поширення знань.
У 2019 році Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO) запустила міжнародний проект Building Respect for Intellectual Property (BRIP). BRIP являє собою базу даних для швидкого обміну інформацією про піратські ресурси. Проект працює як онлайн-платформа, куди можна завантажити список веб-сайтів, до яких у правовласників є претензії. Це дає можливість попередити організації, державні органи або представників рекламного сектору різних країн про ймовірні порушення прав інтелектуальної власності.
Інша подія, що об’єднала міжнародну антипіратську спільноту, — Міжнародний саміт у Варшаві 2018 році, на якому 34 організації, дотичні до створення професійного контенту, підписали декларацію, метою якої є мобілізація зусиль міжнародних організацій задля боротьби з онлайн-піратством. Підписання Варшавської декларації дало унікальну можливість об’єднати досвід і віднайти найдієвіші механізми боротьби.
Серед підписантів Варшавської декларації є і українська антипіратська Ініціатива “Чисте небо”. “На практиці співпраця відбувається таким чином: ми постійно обмінюємося інформацією, досвідом, вирішуємо дискусійні питання, проводимо зустрічі” — розповідає Катерина Федорова. — “Я можу запитати, як реалізуються ті чи інші проекти (наприклад, блокування доступу до сайтів) у різних країнах. Або, як сталося з CDN провайдером Moonwalk, — це хороший приклад, коли декілька організацій об’єднали свої зусилля проти єдиного ворога і здолали його. Так можна робити і з іншими зловмисниками”.
У проблемі крадіжок контенту немає конкурентів, є лише партнери, у якій країні світу вони б не знаходилися. Кожен може бути носієм важливої інформації, застосовувати нові, більш ефективні підходи замість стандартних дій, та ділитися цим з іншими, щоб закривати доступ до нелегального контенту. Завдяки міжнародній співпраці вже зараз стало набагато простіше ідентифікувати злочинні ресурси, які хостилися в різних країнах та раніше були недосяжними. Якщо всі об’єднаються, то ця рушійна сила здатна перемогти!
Прес-служба «Чистого неба»
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!