22 квітня у ході таємного голосування члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення обрали нового голову цього регуляторного органу. Ним стала Ольга Герасим’юк, яка раніше обіймала посаду першого заступника голови Нацради та протягом останнього року керувала ним у статусі виконувачки обов’язків.
23 квітня пройшло перше (в оновленому складі) засідання регулятора, на якому ухвалили рішення провести позапланові перевірки двох телеканалів, запідозривши їх у порушенні законодавства. Після засідання Ольга Герасим’юк знайшла час, щоб відповісти на кілька запитань «Телекритики».
Чи варто тепер чекати якихось змін у роботі Національної ради?
Рік тому, за місяць до завершення каденції, несподівано звільнився колишній голова Нацради Юрій Артеменко, під приводом того, що він втомився. Відтоді я, бувши першим заступником голови Нацради, повністю виконувала функції голови регулятора, заступників не було. Фактично Національна рада в очікуванні реформування, яке має розпочатися після ухвалення закону про медіа, працювала у такому режимі. Потрібно було подбати про те, щоб регулятор функціонував повноцінно, саме тому пройшли ці вибори.
Тепер ми працюємо злагоджено, склад Ради доповнений ще одним членом – сьогодні Олена Ніцко вперше брала участь у засіданні, яке, до речі, теж вперше проходило онлайн. Відповідно, всі процедури, всі правила, які прописані законом щодо діяльності регулятора, будуть неухильно виконуватися.
Чим ви зайнялися у першу чергу?
Ми зайнялися упорядкуванням всієї роботи Нацради, зокрема, вивчаємо стан справ в області аналізу та моніторингу. Сьогодні, наприклад, було невідкладно розглянуто питання про призначення позапланової перевірки каналу КРТ. Цим займалися колишні члени Нацради, чомусь питання не розглядалося з листопада. Це просто один приклад того, як ми наводимо порядок у справах, вводимо якомога більше прозорості у наших рішеннях, а також наполягаємо на неухильності дотримання законів, щоб уникати якихось підкилимових схем.
До речі, про підкилимові схеми. Радійники приватним чином розповідають, що конкурси на частоти нереально виграти без попередньої домовленості з Нацрадою. Що ви про це думаєте?
Особисто зі мною ніхто ніколи не мав ніяких домовленостей, щоб вплинути на підсумки голосування. Власне, я і не відповідала за цю частину роботи Нацради. Щодо конкурсів є чіткі процедури, якими ми повинні керуватися під час голосування. Переможець повинен мати якомога більші можливості, щоб виходити на ринок. У першу чергу ми зобов’язані думати про слухача, і особисто я керуюся тільки цим міркуванням.
Втім, я розумію, про що ви говорите, можливо, так іноді й траплялося. Можу вас запевнити, що трохи раніше, при минулому голові Нацради, я, а також Олег Миколайович Черниш, який став тепер заступником голови, не раз протестували проти речей, які нам здавалися такими, як ви говорите. Деякі випадки мали такі ознаки, тому ми голосували проти. Я впевнена, що надалі ми будемо ставити заслін на шляху подібних схем.
Сьогодні Нацрада також ухвалила рішення позапланово перевірити телеканал «112 Україна». Чи варто очікувати більш жорстких покарань для мовників за антиукраїнські висловлювання, прояви антидержавної позиції, як це трапляється в ефірах деяких каналів?
Ми ретельно моніторимо всі такі випадки, уважно їх вивчаємо і при винесенні санкцій базуємося лише на юридичних підставах. Зараз оголосили позачергову перевірку у зв’язку з фактом трансляції в ефірі телеканалу російського мультфільму, створеного за фінансової підтримки Міністерства культури Російської Федерації. Плюс до цього у роботі над мультфільмом брав участь актор, який входить у наші санкційні списки. Це викликало резонансу суспільстві, ми не могли не відреагувати, відповідно – оголосили перевірку.
Нас не можуть не хвилювати провокаційні спроби деяких каналів запускати такі пробні кулі. Вони провокаційні тому, що ці мовники б’ють по слабких місцях, наприклад, застарілого закону, яким ми керуємося при винесенні рішень, щоб уберегти суспільство від проявів пропаганди, спроб завести сюди «русский мир», спроб фальсифікацій, маніпуляцій, приниження гідності людей, закликів до агресії, насильства. Буває непросто все це довести, тому що закон, яким ми керуємося, настільки недосконалий, що нам доводиться потім роками вести судові тяжби.
Який саме закон ви маєте на увазі?
Закон «Про Національну раду з питань телебачення і радіомовлення», а також закон «Про телебачення і радіомовлення», який є для нас основним. Скоро у нас буде новий закон «Про медіа», який повинен врегулювати ці питання і, поряд з жорстким дотриманням принципів свободи слова надасть можливість давати відсіч таким речам. Коли парламент його ухвалить, у нас з’явиться можливість не відсікати якісь справедливі претензії, які юридично не забезпечені, а реагувати повною мірою.
Механізми будуть більш ефективними, ми не збираємося здаватися перед такими спробами, а навпаки – поставимо їм заслін. Тому сьогоднішній приклад ухвалення нами рішення про перевірку, можливо, і є відповіддю на ваше запитання.
Чи можна сказати, що зараз Нацрада не залежить від політичного впливу?
Нацрада входить в європейську платформу регуляторів, яка об’єднує регулятори всіх європейських країн. Я постійно беру участь у її роботі й хочу сказати, що питання незалежності регулятора існує у кожній країні. Для всіх і завжди це питання номер один: як створити запобіжники, забезпечити протидію будь-яким впливам – політичним, економічним.
Що стосується України – безумовно, наш політикум розвивається так само, як і суспільство, і, звичайно ж, існують якісь спроби вплинути на Нацраду, кожен член регулятора може сказати, що їх відчуває. Моє особисте завдання полягає ц тому, що я шукаю будь-яку можливість чинити опір таким речам. Зрозуміло, що людей, які висловлюють таку позицію, можуть не сприйняти ті чи інші політичні сили: існують приклади спроб очорнення, якогось чорного піару, який до нас застосовують. Коли ми розглядали питання телеканалу «112 Україна», про нас знімали цілі фільми, в інтернеті про нас запускали якусь нісенітницю. Це дуже чутливі речі, але нам потрібно вистояти. Все це говорить про те, що політична ситуація у країні досить бурхлива, вона кипить, і у ній вариться якийсь борщик. Сподіваюся, коли-небудь він звариться і стане придатним до вживання.
Читайте також:
У Нацраді змінилося керівництво
Нацрада позапланово перевірить телеканал «112 Україна»
Нацрада перевірить супутниковий телеканал КРТ
Фото: Олександра Йорк
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!